Marzec 29, 2024, 07:39:15 am

Autor Wątek: Ogrzewanie domu  (Przeczytany 9626 razy)

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 19, 2019, 14:35:19 pm »
wczoraj sprawdziłem zużycie prądu i w okresie lipiec - połowa grudnia zużyłem o 1000kWh więcej niż do tej pory, czyli koszt grzania na chwilę obecną ~400zł, w zeszłym roku do tej pory zużyłem węgla za 1140zł, także póki co jest zdecydowanie taniej o wygodzie nie wspominając

Offline robbi

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 19, 2019, 18:38:58 pm »
mar33cki jaki masz metraż i  jaka izolacja budynku ?  Twoje wyniki są obiecujące ale tak naprawdę zimy jeszcze nie było (może i nie będzie).  Przy jakiej temperaturze załącza Ci się grzałka bo słyszałem że poniżej  -10   pompa dramatycznie traci swoją wydajność i skazana jest na energochłonną grzałkę.

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 20, 2019, 14:39:31 pm »
metraż użytkowy 150mkw, grzane po podłodze ~200mkw
ściana 24cm beton komórkowy + 12 styropian, w podłodze styro 10cm, na poddaszu wełna 20cm, dom z wentylacją mechaniczną

Zimy faktycznie nie ma i chyba w okolicy Wrocławia prędko nie będzie. Ale ekogroszek węgiel spalał, żeby utrzymać żar. W zeszłym roku pogodowo było dość podobnie. Liczę się z tym, że jak temperatury spadną to wzrośnie mi zużycie.
Ta pompa co mam (Buderus Logatherm WPLS8.2 RE), to do -20'C powinna jeszcze sobie radzić. A realnie to się dopiero okaże.

Offline robbi

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 20, 2019, 18:35:11 pm »
Patrze w specyfikację tej pompy i jest tam tzw. funkcja chłodzenia. Jak to się sprawuje latem ? daje to coś ?

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 14, 2020, 15:30:42 pm »
do chłodzenia trzeba na osobnym obiegu podłączyć klimakonwektor (chyba wymaga zasilanie 230V i odpływ skroplin), nie mam (jeszcze). Wiosną będę się zastanawiał nad tym rozwiązaniem.

Na chwilę obecną dostałem fakturę za prąd, rok temu za ten sam okres miałem zużycie 1250zł, teraz 1950zł, czyli różnica to 700zł, do stycznia miałem spalonego ekogroszku za 1350zł, póki co różnica 650zł na plus, ale nie było jeszcze za bardzo zimy...

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 09, 2020, 13:34:31 pm »
jeszcze apropo chłodzenia - jak nie ma grzejników, tylko podłogówka to można chłodzić powierzchniowo przez podłogówkę właśnie. Jak są grzejniki to zostają jak wcześniej - klimakonwektory

Offline Pietorek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 10, 2020, 02:06:06 am »
Witam, składałem dokumenty do Czyste Powietrze w czerwcu 2019, w zeszłym miesiącu podpisałem umowę. Dom z lat 80, kilka dokumentów i gotowe. Dochody na podstawie stosownego PITu plus urzędowe potwierdzenie odbioru, bo składałem przez internet (PITa). Kwoty na dofinansowanie miałem maksymalnie 15 000 na kocioł i montaż, 15 000 grzejniki i instalacja i 15 000 docieplenie strychu nieużytkowego. Podstawą wypłaty jest faktura za kocioł gazowy i zaświadczenie ze złomu o skasowaniu kotła węglowego (jeśli był). Tak zwana intensywność dofinansowania, czyli procent, zależy od dochodów. Przelicznik jest prosty faktura razy procent dofinansowania, nie więcej jak 15 000 na wymienione składniki. Razem nie więcej niż 52 000zł.

Offline JustOne23

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
    • ORK Wear
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 17, 2020, 11:39:18 am »
Można jeszcze pomyśleć o uldze termomodernizacyjnej dla domów jednorodzinnych... Jedna osoba do 65K w ciagu 6 lat, a rodzina to razy 2 ;)
Trzeba tylko dobrze zapoznać się z warunkami... polecam
Enjoy!

Offline ministrant

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Ogrzewanie domu
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 17, 2023, 21:02:18 pm »
Jak to jest obecnie z dofinansowaniem do pomp ciepła? Widziałem taką ofertę https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/do-ogrzewania-budynku/pompa-ciepla-monoblok/, jest to pompa do ogrzewania budynku, właśnie na tym by mi zależało. Co sądzicie o takich pompach i ogólnie o rozwiązaniach ekologicznych, bo przecież do takich właśnie pompy ciepła należą? Pewnie musiałbym nieco paneli dołożyć na dachu, by ogrzewanie było darmowe. Czyli trzeba się liczyć z kosztem za pompę i za panele. Dobrze by było załatwiać to w jednej firmie.