Maj 12, 2024, 01:16:53 am

Autor Wątek: Farba do mdf-u  (Przeczytany 10167 razy)

Offline vlad

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Farba do mdf-u
« dnia: Maj 24, 2013, 18:45:58 pm »
Czy moglibyście polecić jakąś bejcę/farbę do laminowanego mdf-u, ale taką, która ładnie zabarwiłaby sam surowy mdf, ale zeszłaby łatwo i bez śladu z laminatu? Chodzi mi o coś takiego jak na obrazku w załączniku - żeby zabarwić miejsca frezowane, ale żeby laminat pozostał biały. Próbowałem to robić jakąś zwykłą bejcą za parę złotych z castoramy, ale ona pozostawia ślady na laminacie, które udało mi się usunąć jedynie papierem ściernym...

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2013, 19:02:08 pm »
Czy dobrze zrozumiałem, że chcesz zabarwić ciemniej te miejsca gdzie są wyfrezowane dołki w surowym MDF'ie? Jak to robiłeś, jakiej bejcy użyłeś? Pewnie rozpuszczalnikowej skoro biały laminat odbarwiła. Próbowałeś zmyć rozpuszczalnikiem? Teraz jak zrysowałeś laminat papierem to już dupa blada i tym bardziej będzie się odbarwiał. Po mojemu to zrobiłbym to ta: wziąłbym byle jaką bejcę, ale aby nie była inwazyjna i nie odbarwiała to użyłbym wodnej z akrylem (np. Dukra). Pędzelkiem zakrapiałbym pojedynczo te otworki i natychmiast wycierałbym naddatki wilgotną szmatką. Nie ma szans aby odbarwiło. Jak byś chciał osiągnąć lepszy efekt to operację trzeba  by powtórzyć. Jedyna rzecz która może napawać niepokojem to ta woda z MDF'em. Trzeba zrobić próbę i będzie wszystko jasne. PS po co to barwić mocniej, Marylin już wygląda świetnie :D
Pozdrawiam Jakub.

Offline vlad

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2013, 19:32:21 pm »
Tak, chciałbym zabarwić te wyfrezowane ciemniejsze miejsca. Używałem bejcy rustykalnej firmy Dragon, nie była opisana jaki to rodzaj, ale pewnie masz rację, że rozpuszczalnikowa, bo śmierdzi mocno i opisana jest jako "produkt wysoce łatwopalny". Przy myciu benzyną ekstrakcyjną robiły się zacieki z już pomalowanych otworków. Wodą nie dawało rady, jedynie papierem ściernym 1200 czyściło się dobrze i bez zarysowań, ale wydaje mi się, że z tym papierem to trochę nie tędy droga.
Przy następnym obrazku spróbuję tak jak radzisz z jakąś bejcą wodną.
A "Marylka" rzeczywiście świetnie wygląda, jednak wydaje mi się, że bardziej do niej pasują kolory czarny i biały niż sinobrązowy i biały, dlatego chciałem pokolorować  :D

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2013, 20:43:47 pm »
Faktycznie pechowo z tą bejcą trafiłeś do tej czynnośi :-/ Rozpuszczalnikowa, szybko schnie ale daje wyrazistszy kolor. Zrób jak pisałem a będzie miód malina. Koniecznie wstaw zdjęcia gotowej Marylin  ;) PS nie myślałeś o czerwonym kolorze? Byłoby jak w grochy ...
Pozdrawiam Jakub.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2013, 20:57:21 pm »
Vlad tylko doświadczenia doprowadzą Cię do  doskonałości . Masz jeszcze bejce :
 spirytusową- szubko  schnie  ,  zmyjesz denaturatem  ;
 nitro -szybko  schnie , zmyjesz  rozp. nitro, acetonem  ;
albo
farba akrylowa i zaraz  zmyć wodą
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2013, 20:59:05 pm wysłana przez tomekz »

Offline vlad

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2013, 17:32:09 pm »
Koniecznie wstaw zdjęcia gotowej Marylin  ;) PS nie myślałeś o czerwonym kolorze? Byłoby jak w grochy ...

Poniżej zdjęcia prawie gotowej Marylki :) - jeszcze tylko w kilku miejscach muszę doczyścić. Potrzymałem obrazek w ciepłym miejscu, aby się bejca wchłonęła  i wyschła jeszcze bardziej, po czym potraktowałem zabrudzenia szmatką z nitrem. I jakoś wygląda  :) Co do kolorów, to myślałem, aby zrobić coś a la Warhol - kilka Marylek, każda w innym kolorze. Ale to jak będę miał więcej czasu i materiału.
Tomekz: dzięki za informacje, nie miałem pojęcia, że rodzajów bejc jest aż tyle. Popróbuję przy następnych okazjach i zobaczymy, która się najlepiej sprawdzi

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2013, 18:10:43 pm »
Wygląda kapitalnie, jeszcze tylko jak byś mógł napisać jaka jest mniej więcej wielkość obrazka.
Pozdrawiam Jakub.

Offline vlad

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 25, 2013, 19:50:59 pm »
Dzięki. Wymiary obrazka to ok. 18,5x18,5 cm

Offline lemonmint

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 27, 2013, 20:38:48 pm »
Czy te różne średnice frezowań to różne frezy, czy jeden frez różnie zagłębiany?
Tzn. miałeś jakby mapę numeryczną, czy tak z oka?

Offline vlad

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 30, 2013, 16:33:59 pm »
Zwkły frez v 90 stopni

Offline vlad

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 23, 2013, 16:37:15 pm »
Tak się złożyło, że nie miałem ostatnio środków na zakup różnych rodzajów bejc do potestowania, więc wykombinowałem inne rozwiązanie. Nakleiłem na laminat kawałek folii samoprzylepnej (zajmuję się reklamą, więc zazwyczaj jakiś odpad się znajdzie pod ręką) i dopiero wtedy zacząłem frezować. Po frezowaniu bejca (ponownie ta sama - rustykalna Dragon, bo tylko tę miałem), zostawiłem do wyschnięcia, potem ściągnąłem folię, i szmatką z nitrem usuwałem bejcę z laminatu. Sposób o niebo lepszy, bo zabrudzeń pod folią było bardzo niewiele. Efekty poniżej.
Inne rodzaje bejc potestuję jak budżet pozwoli.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 23, 2013, 16:53:09 pm »
Brak środków i lenistwo były i są ojcem i matką wynalazków. Efekt wyśmienity.

Offline vlad

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Farba do mdf-u
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 23, 2013, 22:27:52 pm »
Dzięki za uznanie :)