Kwiecień 18, 2024, 02:36:10 am

Autor Wątek: Olej Altax na stole z modrzewia  (Przeczytany 4856 razy)

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Olej Altax na stole z modrzewia
« dnia: Kwiecień 15, 2019, 10:36:27 am »
W zeszłym roku zrobiłem stół tarasowy - "blat" z modrzewia syberyskiego, czterostronnie strugany na gładko sprzedawany jako deska tarasowa. Każdą deskę przeszlifowałem papierem i napuszczałem olejem chyba ze 4x przez kilka dni. Po zmontowaniu całości i kilkutygodniowym użytkowaniu znowu zaolejowałem, a ostatni raz jesienią przez zimowaniem - pod przykryciem z plandeki.

Już jesienią zaobserwowałem, że niektóre deski wyglądają jak brudne, czy to sinizna czy syf z kominów sąsiada? No i te pęknięcia wzdłużne. Teraz po zimie jest jeszcze gorzej:
     

Co z tym robić? Szlifować do gołego i znowu olej? Czy się pogodzić? Dalej używać tego Altaxina czy kupić inny?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Olej Altax na stole z modrzewia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2019, 15:33:15 pm »
Jaka była wilgotność drewna  przed   malowaniem  ?

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Olej Altax na stole z modrzewia
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2019, 11:57:33 am »
sprzedawca podaje: Drewno dostarczane jest w optymalnej na warunki zewnętrzne wilgotności 18% +/- 2%. U mnie cały czas na zewnątrz. Na zimę był przykryty plandeką, choć ze względu na wiatr zdecydowanie przewiewnie...

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Olej Altax na stole z modrzewia
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2019, 17:35:48 pm »
Z wyglądu oceniał bym  jako początek  sinizny . Jeśli drewno było za mokre to kilka warstw oleju mogła zamknąć częściowo pory  drewna co utrudniało  jego  wysychanie . Pęknięcia  na płaszczyźnie , też sugerują , że drewno dosychało intensywnie po jego zakupieniu .

By wyrównać trochę barwę  proponuję przyciemnić całość zabarwionym olejem , po dobrym wyszlifowaniu .

Offline mar33cki

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 103
    • Zobacz profil
Odp: Olej Altax na stole z modrzewia
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2019, 09:02:28 am »
a ja myślałem, że drewno powinno mieć mniej więcej docelową wilgotność w czasie obróbki

Jak to jest z tarasami drewnianymi z takich desek? Przecież sposób postępowania zbliżony - montaż, olej i gotowe - wystawione na słońce/deszcz/śnieg. To że jakieś pęknięcia się pojawią to rozumiem. że się wypaczą też rozumiem. Ale że sinizna, bo za mokre? No chyba, że nie miało 18% tylko zdecydowanie więcej... Ja nie mam czym zmierzyć, więc pozostaje mi mieć zaufanie do dużego 'sprawdzonego' sprzedawcy, w tym przypadku z Kryniczna pod Wro.

Wczoraj wyszlifowałem deski papierem 100 i ponownie zaolejowałem. Fota po szlifie - można by bardziej, bo gdzieniegdzie został delikatny cień, ale zaczęło się robić późno

Offline skoop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Olej Altax na stole z modrzewia
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2019, 19:31:16 pm »
Olej generalnie wydobywa też zarysy słojów drewna, w przypadku tych desek, które pokazałeś niespecjalnie widać. Ale może olej jest dobry. Jak jak używam Vidaronu to jednak patrzę, czy kolor drewna staje się bardziej wyrazisty.