Sierpień 01, 2021, 18:44:12 pm

Autor Wątek: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą  (Przeczytany 2318 razy)

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
Odp: Projekt zabudowy kuchennej z wyspą
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 21, 2021, 10:54:21 am »
cześć, przesyłam efekt końcowy kuchni, żeby nie zostawiać nie domkniętego wątku ;)

Online mario78

• Hero Member
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 21, 2021, 18:25:40 pm »
Jesli to pierwszy projekt to gratuluję. Przy pierwszej takiej zabudowie mozna wiele błędów popełnić.  Dodatkowa trudnosc klejonki :) Na zdjeciu wyglada fajnie,fronty nad lodowka i piekarnikiem z otworami. Zwrociłem uwagę na fronty bębowe,szkoda ze każdy jest inny, lepiej by wyglądały przy poziomym ustawieniu żeby była ciągłość słoi w tych trzech frontach. Moja pierwsza kuchnia nie wyglądała tak dobrze ;)

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 21, 2021, 20:36:47 pm »
Dziękuję, tak to pierwszy projekt ale jestem ogólnie zadowolony :) chociaż faktycznie, nie dało się uniknąć błędów i już widzę co można zrobić inaczej. Pierwsze i najważniejsze - fronty z klejonki reagują na zmiany wilgotności, co dość dobrze widać gołym okiem. Kolejny raz raczej bym użył forniru / obłogu bądź jeśli lite drewno to z jakimiś ramami a nie prosta klejonka. Co do do ciągłości słoi to fakt, zgadzam się, ale materiał który miałem na to nie pozwalał :/ przy okleinie zamiast litego drewna byłoby to prostsze (lub gdybym dysponował odpowiedniej jakości materiałem)
Dziękuję za słowa pochwały, przy okazji wykańczania mieszkania zrobiłem też kilka innych projektów, zabudowy meblowe do przedpokoju, sypialni, pokoiku i łazienki, więc w sumie poza jedną szafką RTV to wszystko na mieszkaniu. Bardzo ciekawe, ale gdy nie jest to praca na codzień, to dość czasochłonne (jako że zajmuję się czym innym)

Online mario78

• Hero Member
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 21, 2021, 22:17:36 pm »
:) Wiec to takie hobby bo jakimś sprzętem musisz dysponować skoro dałeś rade z klejonkami. Mam pytanie odnosnie frontow dębowych. Co masz na myśli ze reagują na wilgoć i czym sa zabezpieczone bo chyba mi umknęło.  Pytam bo robię teraz fronty lite z jesionu do kuchni ;)

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 22, 2021, 00:20:20 am »
Gratuluję wykonania. Co do frontów dębowych to na przyszłość sugeruję zrobić jedną dużą klejonkę i rozciąć na poszczególne drzwiczki. Ten czarny prostokąt w suficie to wyciąg?

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 22, 2021, 07:41:03 am »
Sprzęt jakiś jest i przybywa, więc może kiedyś coś więcej niż hobby
Co do frontów to sią po prostu paczą. Czyli od strony od której akurat dostają wilgotności robi się "brzuch". W praktyce wygląda to tak że pierwsze to zobaczyłem na froncie z suszarką do naczyń - mokre naczynia powkładane do szafki, zwiększona wilgotność i szybko było widać że zrobiła się łódka (brzuch od środka gdzie dostał wilgoci, wklęśniety od zewnętrznej strony). Na reszcie frontów przypadłość zobaczyłem trochę później, gdy skończył się sezon grzewczy a na zewnątrz nie dość że ciepło to długo były opady tak, że wewnątrz wilgotność wzrosła do ponad 70%. Wszystkie fronty zachowywały się w ten sam sposób - brzuch na zewnątrz, skąd dostały zwiększoną wilgotność. Wyjątkiem był front suszarki - ten się w miarę wyprostował.
Wg moich obserwacji to nie wina źle poklejonej klejonki, bo wszystkie wypaczenia dało się przewidzieć i logicznie wytłumaczyć zwiększoną wilgotnością. Dodatkowo blat kuchenny zachowywał się tak samo tylko w mniejszej skali, natomiast stół przy wyspie prościutki i nic mu nigdy nie dolegało (powietrze opływa z obydwu stron). Jak dla mnie powód jest jeden z 3:
- kiepsko dosuszone drewno - podejrzewam że suszarnia nie dosuszyła drewna jak należy
- pokrycie olejem Osmo - może w przypadku lakieru nie było by tego problemu
- taka natura drewna i klejonek i trzeba się z tym liczyć przy projektowaniu - drewno pracuje

Jakbym miał to robić jeszcze raz, zamówiłbym (lub wykonał sam jakbym miał dostęp do prasy) fronty oklejone fornirem lub obłogiem. To też ułatwiłoby utrzymanie ciągłości sloi bez potrzeby szukania idealnego materiału.

Ot takie moje spostrzeżenia jako nowicjusza

W załączniku zdjęcie z obecnym stanem frontu suszarki ale często wyglądało to duuużo gorzej niż na zdjęciu

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 22, 2021, 07:46:59 am »
Gratuluję wykonania. Co do frontów dębowych to na przyszłość sugeruję zrobić jedną dużą klejonkę i rozciąć na poszczególne drzwiczki. Ten czarny prostokąt w suficie to wyciąg?

Dziękuję, czarny prostokąt na suficie to wnęka wykonana w konstrukcji GK i pomalowana na czarno a w niej 3 punktowe lampy.

Online mario78

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 23, 2021, 08:19:26 am »
To są 4 fronty, zawsze można je wymienić  ;). Odnosnie frontow,przy układaniu klejonki patrzyłeś na sloje od czoła listew,żeby ukladać je na przemian?

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 23, 2021, 09:40:46 am »
Tak, układałem słoje na przemian )()()(
Tak jak piszę, drewno reaguje dość przewidywalnie, a klejonka która jest otwarta na powietrze z obydwu stron jest prościutka

Online mario78

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 23, 2021, 21:27:57 pm »
 Zobaczymy co bedzie u mnie. Fronty gorne mam dość duże 1126x596 dolne wysokość standard 713. Będą lakierowane pigmopurem i lakierem. Wilgotność drewna na granicy bo prawie 12%. Drewno już jakis czas u mnie jest.