Marzec 29, 2024, 08:09:32 am

Autor Wątek: SCM F4L  (Przeczytany 8462 razy)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 03, 2021, 07:41:00 am »
Z pewnością pomoże. Nie będzie świszczeć.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 12, 2021, 16:01:50 pm »
Dzis udało mi sie wymontować wał,zdjąć łożyska i odkręcić stojany. Wspomniane nacięcia w osłonach wału,robić na pile?

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 16, 2021, 11:50:05 am »
Wczoraj przyszły łożyska, zamowiłem SKF. Dziś od rana składam SCM-a. Osłony noży nacinałem na pile i tak tarcza jest juz do ostrzenia. Jestem zadowolony z efektu, po przerwie na kawę założę noże i sprawdzę czy różnica po wymianie łożyski i nacięciu osłon będzie odczuwalna.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2021, 12:09:57 pm wysłana przez mario78 »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 16, 2021, 21:42:00 pm »
Liczyłem na większą roznicę. Założyłem nowe noże z Pilany i one są dłuższe od wału o okolo 15mm. Rozbiłem na 5 mm od przodu i 10mm z tyłu wału,myślę że to powoduje dodatkowy hałas. Jak odbiorę stare noże długości wału zobaczę czy jest różnica.  Docinanie grzebienia na pile szło dość gładko. Przygotowałem sobie kawałki MDF-u szerokości nacięcia i odstępu po kilkanaście sztuk i dokładałem po cięci i odległości sa ok w obu grzebieniach. Dodatkowo miałem zderzak żeby  nie naciąć za daleko. Bardzo proste i polecam jeśli ktoś myslał o zrobieniu grzebienia w osłonach z aluminium.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 17, 2021, 18:43:27 pm »
.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 18, 2021, 08:45:04 am »
Noże zawsze można skrócić żeby nie wystawały poza obrys wału.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 18, 2021, 13:49:59 pm »
Kiedyś pytałem o skrócenie w firmie Leitz tam gdzie ostrze narzedzia. Cena wyrwała mnie z butów ; ) Było drogo i odpusciłem.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 18, 2021, 21:02:23 pm »
Ja skaracałem kątówką, ale jak chciałem zwęzić to cena usługi przekraczała cenę nowych noży.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 18, 2021, 22:46:03 pm »
Ja skaracałem kątówką, ale jak chciałem zwęzić to cena usługi przekraczała cenę nowych noży.

nie masz gwarancji że usuniesz taką samą ilość materiału z obu noży, a to spowoduję brak wyważenia wału i może doprowadzić do uszkodzenia łożysk.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 20, 2021, 21:02:47 pm »
Po ostrzeniu zawsze ważę noże i montuje parami. Mam wał czteronożowy. Po obcięciu też można zważyć noże na wadze kuchennej, lub jubilerskiej.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 20, 2021, 23:40:17 pm »
Ja zrezygnowałem ze skrócenia noży w Leitz bo było za drogo i nie opłacalnie. Dałem noze do innego zakladu w ktorym tez swiadczą podobne usługi ale na innym poziomie.  Noże skrocili szlifierką bo tak wygląda i sa roznej długości.  Mam je jako rezerwowe do SCM S35. Nie wiedzialem ze wplywa to negatywnie na łożyska, w sumie logiczne. Myslalem ze jedynie moze przenosić drgania na maszynę.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 21, 2021, 20:18:57 pm »
Trudno mi złapać wprawę w ustawianiu noży, moze brak cierpliwosci,nigdy tego nie lubiłem robić. Próbuje sobie ułatwić przyrządami i widze ze jeszcze nie ten czas zebym mogł powiedzieć ze to łatwe. Czy miernik na statywie nadaje sie do tego ?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 21, 2021, 21:14:58 pm »
byłbym ostrożny bo nie ma gwarancji że po przestawieniu statywu lub ramienia nie zmieni się ustawienie.
ustawiaj nóż zawsze w miejscy gdzie jest śruba dociskowa.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: SCM F4L
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 21, 2021, 21:34:56 pm »
Tutaj opisałem jak ustawiam noże względem stołu:
https://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=14003.msg184556#msg184556
Najpierw ustawiam wał patrząc na przyrząd aby nóż był w górnej pozycji i blokuje wał klinem. Wyciągam stary nóż i wstawiam nowy. Ustawiam nóż ok 0.1mm ponad stół odbiorczy. Po ustawieniu noża na zablokowanym wale, zwalniam blokadę i sprawdzam czy na pewno nóż w swojej szczytowej pozycji wystaje tyle ile chcę ponad stół. I tak x4. Na koniec poprawiam wszystkie śruby dociskające kliny aby mieć pewność, że żadnej nie pominąłem.

Myślę, że trzeba by mierzyć wskaźnikiem zegarowym przez coś (listewkę, blaszkę) żeby pomiar był stabilniejszy. Jak już raz ustawisz względem stołu to wtedy przenieś wysokość ustawienia noży względem powierzchni wału na pomarańczowe przyrządy, które masz na zdjęciu. Wtedy już powinno być szybciej i ustawienie będzie bardziej powtarzalne ustawiając noże względem wału.