Kwiecień 19, 2024, 20:33:06 pm

Autor Wątek: Schody na beton - prośba o wymianę doświadczeń  (Przeczytany 1447 razy)

Offline ---fester---

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Schody na beton - prośba o wymianę doświadczeń
« dnia: Kwiecień 01, 2021, 14:11:05 pm »
Witajcie! 😁
Zakładam nowy temat, w związku z tym, że nie udało mi sie znaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań odnośnie montażu schodów drewnianych na beton. Generalnie, im więcej w tym wątku pojawi się Waszych spostrzeżeń, wskazówek i doświadczeń, tym lepiej. Myślę, że temat jest dosyć szeroki i warty omówienia nie tylko dla amatorów ale też dla profesjonalistów lub początkujących profesjonalistów 😉
Moje pierwsze pytanie jakie do Was kieruję, to czy macie jakieś "magiczne" sposoby na radzenie sobie z nietrzymaniem wymiarów stopni betonowych? Mam tu na myśli dosyć znaczne odchyły np. w wysokości stopni, rzędu 20 mm (czasem nawet więcej...) w następujących po sobie stopniach? Podobne bywa w głębokości stopni, osobiście spotkałem się z różnicą 50 mm między najpłytszym a najgłębszym stopniem w jednym biegu. Podkuwanie lub ich nadlewanie to jakby nie jest działka dla stolarza, pytanie więc o inne "środki zaradcze" 😉
Kolejne pytanie to wymiary stopni zabiegowych. Ściągnięcie wymiarów stopnia betonowego to nie problem, szablon i do dzieła. Natomiast wymiar ten nie będzie odpowiadał wymiarowi ostatecznemu już przy montażu. Położenie stopnia definiuje nam ułożenie podstopnicy, co finalnie zmieni jego wymiar. Czy jedynym sposobem jest przygotowywanie stopni zabiegowych z nadmiarem i jego dopasowywanie i docinanie dopiero na etapie montażu? Jeśli tak, to czy te docinki robicie też od szablonu czy już od miary? Ja robię od miary ale czasem trzeba poprawić, dociąć jeszcze raz, a bieganie ze stopniem zabiegowym pod pachą bywa męczące, stąd poszukiwanie innych rozwiązań 😉
Jeśli dysponujecie jakąś (jakąkolwiek) literaturą w tym temacie to również bardzo proszę o zamieszczenie namiarów. Staram się zgłębiać zagadnienie za pomocą materiałów dostępnych w internecie, ale też nie na każde pytanie da się znaleźć odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję z odpowiedzi, a także zachęcam do dodawania innych pytań 😊

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na beton - prośba o wymianę doświadczeń
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2021, 15:20:29 pm »
1. Rozliczenie wymiarów w drewnie tak by były równe stopnie  i nie kolidowały z betonem . Resztę wypełni piana.
2. to samo dotyczy zabiegów . Ostatni zabiegowy można dociąć na budowie , tak by dalej w górę nie  mieć kłopotów .

Offline ---fester---

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Schody na beton - prośba o wymianę doświadczeń
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2021, 15:48:57 pm »
Dzięki za odpowiedź. Oczywiscie to jest w sumie meritum mojego pytania aby manewrować wymiarem już stopni drewnianych a nie betonowych. Jednak kwestia nadal pozostaje otwarta co do sposobu w jaki to robić 😉 Obliczona średnia wysokość stopni nie bardzo sie sprawdza bo jeśli np. średnio w jednym biegu wychodzi wysokość 15 cm, a mamy pierwszy stopień 15 cm, a drugi 17, to już jest problem. Stąd pytanie czy jest jakiś uniwersalny sposób na tego typu obliczenia. Wiem, że dla Ciebie to już może być oczywistość jak do tego tematu podejść, wiem, że siedzisz w temacie schodów już ładnych parę lat, czytałem Twoje posty na różnych forach, niektóre z nich już nawet calkiem wiekowe 😉 dlatego tym bardziej będę wdzięczny za pomoc od osoby z doświadczeniem 👍 a kwestia różnicy w stopniach, mam wrażenie, że jest dosyć pomijana. Internety przewertowałem i jedyne rady to "skuwać, nadlewać" i opnie, że stopnie betonowe powinny być jednakowe... no może i powinny, ale w praktyce to raczej jest rzadkość i wyjątek od reguły 😕

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na beton - prośba o wymianę doświadczeń
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2021, 17:52:33 pm »
Nie raz trzeba skuwać ,lub ścienić stopień.

Jeden ze sposobów .
Jak tylko jest to możliwe (przy błędach w betonie )  dobrze jest by od dołu stopnie  podnieść jak najwyżej. Da to wentyl bezpieczeństwa przy następnych nierównościach . Należy to sobie rozpisać , bo podniesienie powyżej  średniej wysokości musi być korygowane przy górnych stopniach ( z każdym wyższym stopniem schodzimy coraz  niżej wg. średniej ).
Dla osoby wchodzącej ( zmęczenie ) jest to dobre , bo lżej się  wtedy idzie .

Offline ---fester---

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Schody na beton - prośba o wymianę doświadczeń
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2021, 18:27:06 pm »
Ok, super 😁 bardzo dziękuję! Coś mi tam jaśnieje w baniaku 😜 na pewno wdrożę Twoje wskazówki przy następnym projekcie. Choć nadal nie rozumiem jak dajesz radę przygotować cały zabieg na warsztacie... 🤯 ja robię docinki na kilka razy i po ułożeniu zabiegu mam dosyć życia 😅 może z czasem też lepiej to ogarnę. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam! 🍺😁

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Schody na beton - prośba o wymianę doświadczeń
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2021, 22:48:40 pm »
Rzut klatki schodowej betonowej w skali 1:1  i dopiero na tym wyrysowanie stopni w drewnie