Kwiecień 19, 2024, 21:46:42 pm

Autor Wątek: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku  (Przeczytany 1946 razy)

Offline Darzi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« dnia: Luty 24, 2020, 20:54:13 pm »
W garazu posiadam niestety tylko jedno gniazdko elektryczne 230v 20A.
Do tej pory bez problemu uzywalem pily 15A razem z odciagiem wiorow 7A. Odciag jest uruchamiamy w systemie slave/master, czyli jest zalaczany gdy wlaczy sie pila. Oba urzadzenia maja soft start. Nigdy nie bylo problemu z zasilaniem,a teoretycznie powinno byc skoro suma natezenia jest powyzej 20A?
Chce teraz podlaczac w ten sam sposob strugarke 17A razem z odciagiem 7A. Czy sa jakies przeciwskazania?
Czy podane natezenie jest tylko natezeniem maxymalnym i praktycznie maszyny razem nigdy nie powinny przekraczac w jednym momencie 20A?

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2020, 21:16:33 pm »
Co to znaczy, że masz gniazdo 230V / 20A?
To ile prądu możesz dostać zależy tak naprawdę od bezpieczników no i przekroju przewodów. W instalacjach przyjmuje się inżyniersko obiciążalność 8A/mm2 dla drutu miedzianego. Parametry przewodu i połączeń tworzą impedancję pętli zwarcia, która musi być na tyle mała by zrobienie zwarcia nie ograniczyła prądu na tyle, żeby uniemożliwić zadziałanie bezpiecznika.
Zatem jeśli masz wystarczająco grube przewody zasilające to możesz sobie dobrać tak bezpiecznik aby wszystko działało. Oczywiście nie możesz dać większego bezpiecznika niż zabezpieczenie przedlicznikowe. Są różne bezpieczniki jeśli chodzi o charakterystykę wyłączania i prąd. Dodatkowo należy pamiętać, że bezpieczniki wykorzystują efekt energetyczny, nagrzewają się. Czyli jak długo będziesz pobierał prąd blisko wartości nominalnej bezpiecznika to też może wybić po czasie, mimo że nie przekroczyłeś prądu na zasadzie zwarcia lub przeciążenia.
Może się okazać, że jeśli obecny bezpiecznik będzie wybijał, to wymiana go na taki o wolniejszej charakterystyce (np B->C) rozwiąże problem.

Offline Darzi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2020, 22:02:25 pm »
Racja,wyrazilem sie nieprecyzyjnie. Skrzynke bezpiecznikow mam w domu,w garazu jedno gniazdo zasilajace. Instalacja ma 230v, bezpiecznik w skrzynce odpowiedzialny za zasilanie w garazu ma wartosc 20A. Z tego co widze zasila on tez jeden kontakt w domu ( lodowka) oraz oswietlenie w jednym pomieszczeniu domowym i garazu. Czy to mozliwe,ze ten bezpiecznik obsluguje tak wiele przylaczy? Na logike jest to nonsens.
Czy moge uzywac dwoch maszyn opisanych powyzej z jednego zasilania czy czeka mnie przerobka instalacji? Ciezko mi okreslic,jaka jest grubosc przewodow gdyz jestem laikiem w sprawach elektrycznych.
Bezpiecznik odpowiedzialny za zasilanie garazu :
https://www.se.com/ww/en/product/R9F64220/resi9---miniature-circuit-breaker---2p---20-a---c-curve---400-v---3000-a/

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2020, 22:10:32 pm »
To co obsługuje bezpiecznik nie zależy od logiki tylko od tego jaką ktoś miał fantazję przy podłączaniu instalacji. Jeśli naprawdę masz na tym bezpieczniku lodówkę to przy starcie może generować duże prądy rozruchowe / udarowe w zależności od konstrukcji agregatu. Jeśli zwiększysz podbór prądu za tego obwodu to bezpiecznik może zacząć wybijać.
Decyzja co zrobisz należy do Ciebie.  Ja bym dla świętego spokoju na zasilanie maszyn dał osobny bezpiecznik i przewód (grubszy niż zalecany np. 4mm2, żeby nie było dodatkowych strat mocy), żeby nie łączyć warsztatu z domem.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2020, 08:29:49 am »
Popieram poprzednika. Zrób w warsztacie porządną instalację z osobną tablicą rozdzielczą: osobny obwód na oświetlenie, osobny na gniazda do zasilania maszyn - prowizorki się mszczą.

Offline Darzi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2020, 15:13:14 pm »
Zmierzylem natezenie jakie pobieraja maszyny.
Strugarka w momencie rozruchu pobiera ok 25A, w czasie pracy ok 7A.
odciag wiorow odpowiednio 16A/4A.

czy to normalne,ze prad rozruchowy jest wyzszy,niz deklarowane przez producenta 16A ?

z tego wynika ze razem pracujace maszyny osiagaja ok 10A, wiec jak bede wlaczal je osobno nie powinno byc problemu?

czy bezpiecznik typu C z wolniejsza charakterystyka ma jakies opoznienie/ tolerancje, skoro nie wybija go przy pradzie rozruchowym 25A od strugarki?

lodowke przelacze do innego zrodla zasilania i tylko garaz bedzie korzystal z tego,o krtorym pisze. Niestety dom jest wynajmowany i mam raczej ograniczone pole nanewru jesli chodzi o modyfikoeanie instalacji.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2020, 21:30:08 pm »
Tutaj masz przykładową charakterystykę "C"
https://www.plcs.net.pl/index.php/nowosci-ze-swiata-automatyki/praktyczne-rozwiazania-automatyki/charakterystyki-wyzwalania-wylacznikow-selektywnosc-zabezpieczen/strona-3.html

Tak jak pisałem działanie bezpiecznika opiera się o efekt energetyczny (wydzielanie ciepła). Aby bezpiecznik wybił musi na nim wydzielić się odpowiednia ilość energii. Charakterystyka (B, C, D, itd) mówi ile razy trzeba przekroczyć prąd znamionowy aby w zadanym czasie bezpiecznik zadziałał. Dlatego krótkotrwałe przekroczenie prądu nie powoduje zadziałania bezpiecznika, dopiero przekroczenie pewnej energii (U * I * t). Ja mam soft start do silnika 5,5kW i słychać przy rozruchu, który trwa 8 sekund jak bezpiecznik zaczyna brzęczeć pod koniec rozpędzania kiedy prąd jest duży. Kiedy ten zaczyna spadać bezpiecznik wychładza się i wszystko nadal działa, ale jak założę tarczę 450mm i za mocno napnę pas napędowy to zdarza się, że i B20 wybija.

Offline Darzi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Strugarka i odciag wiorow na jednym gniazdku
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2020, 22:29:31 pm »
Dziekuje za konkretna odpowiedz zarekl. Mierzylem natezenie i w peaku mam 25A na strugarce i 16A na odkurzaczu,ale trwa to okolo sekundy,dwoch maksymalnie. Potem spada do ok 10-12A sumarycznie w dwoch urzadzeniach.
Mam bezpiecznik c20,wiec nie bedzie problemu.
Dziekuje !