Maj 21, 2024, 12:01:11 pm

Autor Wątek: Stara wiertarka stołowa  (Przeczytany 1328 razy)

Offline Berbelek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 278
    • Zobacz profil
Stara wiertarka stołowa
« dnia: Styczeń 23, 2017, 14:41:02 pm »
Jeszcze przed zimą pomagałem teściowi w porządkach garażowych. Spośród tony różnego rodzaju śmieci wydobyłem dwie ciekawe rzeczy. Jedna z nich to stara wiertarka stołowa. Według teścia jest sprawna, jednak nie bardzo wiem jak mam to sprawdzić. Wiertarka ma silnik trójfazowy a u mnie w warsztacie na chwile obecną nie ma chyba odpowiedniej instalacji. Piszę „chyba” ponieważ niegdyś takowa instalacja była i są po niej pozostałości. Stąd moje pytanie do elektryków, z zastrzeżeniem że jestem laikiem w tej materii, czy podłączenie w/w wiertarki to jakaś trudna sprawa?
W wiertarce brakuje sprężyny podnoszącej wrzeciono i obudowy do niej. Czy ktoś może polecić jakiś sklep gdzie można kupić taką część? Poza tym wszystkie elementy wyglądają na sprawne, czy  oprócz generalnego czyszczenia i wymiany paska muszę przy reanimowaniu tej wiertarki zwrócić na coś szczególną uwagę?

Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: Stara wiertarka stołowa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2017, 15:00:16 pm »
Nie wiem, jak wielkim laikiem jestes. Jesli nie czujesz sie na silach to wez elektryka.  Pomiar napięcia między przewodami powie Ci, ile masz tam faz. Podlaczenie silnika trojfazowego nie jest trudne. W przypadku nie takiego kierunku, obroty silnika zmienia się poprzez zamianę podłączenia dwóch faz.
Przegląd to raczej kapitalny, wtedy zobaczysz co i jak. Wygląda solidnie, ale czyszczenie i smarowanie to podstawa. Sprawdzić pinole. Zmienic ten przewód zasilający bo nie wiadomonile ma lat i czy nie dostanie przebicia pod napięciem.  Na pewno warto robić.