Trochę informacji o kleju mocznikowym
Ogólnie można nazwać je – żywice aminowe ( kleje ) Funkcjonują już od 100 lat i dotychczas nie wymyślono lepszego rozwiązania do klejenia drewna , w porównaniu z innymi rozwiązaniami pod względem : niskich kosztów wyprodukowania , jakości i wytrzymałości spoiny klejowej , odporności na wilgoć , temperaturę , i czynniki chemiczne .
Żywice aminowe są szeroko stosowane w przemyśle meblarskim , podłogowym , produkcji sklejek czy płyt wiórowych .
Kleje melaminowo- mocznikowe stosuje się także do elementów konstrukcyjnych ( kleje rezorcynowe ) narażonych na czynniki atmosferyczne , zaś sklejki wodoodporne ( kleje fenolowe )
Szerokie użycie w całej gałęzi przemysłu drzewnego wymaga jedynie spełnienia określonych warunków technologicznych czy technicznych np. wilgotność , temperatura , klejonych materiałów , oraz ciśnienie czas i temperatura klejenia .
Ważnym czynnikiem na dzień dzisiejszy jest olbrzymi postęp w kwestii poziomu zawartości wolnego formaldehydu i jego emisji , dopracowano się już wskaźnika poniżej limitu normy europejskiej , co oznacza że nie jest wymieniany w składzie kleju . ( poniżej 0,01 mg/m3 - standard A+ )
Dlatego może on z powodzeniem konkurować z innymi klejami nawet pod kątem emisji lotnych związków organicznych ( VOC )
Pozdrawiam Tz