Maj 15, 2024, 03:05:53 am

Autor Wątek: Zakup drugiego struga  (Przeczytany 3686 razy)

Offline Kali

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
Zakup drugiego struga
« dnia: Luty 26, 2016, 13:05:11 pm »
Powitać

Pomóżcie w wyborze :) Mam zamiar kupić drugi strug do mojej kolekcji. Jak na razie mam "4" Stanley Bailey ze żłobkowaną stopą. Nadeszła więc kolej na jakiś strug do obróbki wstępnej... i tu zgłupiałem. Nie wiem co wybrać 5,6 czy 7 Bailey'a. Co byście doradzili brać sputnika, zdzierak czy coś pomiędzy?

Dodam, że będę potrzebował czegoś do wyrównywania: materiału ( desek, itp.), klejonek, wstępnego przygotowywania powierzchni do klejenia.

Offline Henry

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1138
    • Zobacz profil
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2016, 13:32:41 pm »
Bierz spustnika - długość się przydaje. A jako zdzierak upoluj coś taniego z allegro.

Offline Kali

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2016, 13:42:22 pm »

krzysiek

  • Gość
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2016, 13:59:36 pm »
Dziwne ,że zacząłeś od "4" ze żłobkowaną stopą. Z reguły wszyscy jako pierwszy strug nabywają "4" z gładką stopą. Gładka stopa pozwala na prowadzenie struga również skosem, bo czasem tak trzeba. Przy żłobkowanej wydaje się to być dużo trudniejsze.
W tych linkach ,które znalazłeś ceny są jakieś dziwne, sprawdź czy to nie jest jakaś licytacja albo "podpucha".

Offline Kali

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2016, 14:42:14 pm »
Trafiła mi sie z dobrej cenie :) grzechem było nie skorzystać. Fakt ceny mocno konkurencyjne. Znalazłem ich na aledrogo i wyglądają ok. Z resztą zawsze jest opcja przesyłki za pobraniem, jak coś będzie nie tak odstępuje od transakcji i koniec.

Klo

  • Gość
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2016, 14:57:10 pm »
Gładka stopa pozwala na prowadzenie struga również skosem, bo czasem tak trzeba. Przy żłobkowanej wydaje się to być dużo trudniejsze.
Możesz rozwinąć?
Mam frezowaną "trójkę" i - jeśli chodzi o prowadzenie narzędzia, nie zauważyłem różnicy w struganiu.

Offline Chris300m

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2016, 15:04:57 pm »
Ja mam złe doświadczenia z aktualnie oferowanymi stanleyami. Miałem nr 3 i 5 i oba niestety musiałem zwrócić.  Nie można było ani w jednym ani w drugim ustawić ostrza noża równolegle do powierzchni. Raz wystawał z jednej, raz z drugiej - wina krzywej żaby. Krzywe stopy do norma, ale z tym można sobie poradzić. Niestety obecne stanleye to tragedia. Moim zdaniem szkoda na to pieniędzy.  Natomiast nie mogę narzekać na stary nr 4, ale pochodzi on gdzieś tak z lat 50. Porównanie tej czwórki do tych nowych to jak dzień do nocy. Wszystko jest idealnie obrobione, stopa prosta, skrzydełka proste, żaba chodzi równo do przodu i tyłu, nóż ma 3 mm (współczesne strugi 2 mm), rączki są drewniane, a nie plastikowe. Sugerowałbym Ci rozejrzenie za starą siódemką do renowacji. Trochę roboty z doprowadzeniem na cacy, ale potem nie problemu z użytkowaniem.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2016, 17:14:25 pm »
stara 7 kosztuje majątek- w pl nie ma co szukać , a na  ebay to koszt około 400 zł + przesyłka

krzysiek

  • Gość
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2016, 20:11:15 pm »
Możesz rozwinąć?
Mam frezowaną "trójkę" i - jeśli chodzi o prowadzenie narzędzia, nie zauważyłem różnicy w struganiu.

@Klo odsyłam Cię do mojego wątku
http://forum.domidrewno.pl/strugi/lie-nielsen-'5'-z-karbowana-stopa/

@Kali mam nadzieję ,że nie obrazisz się za ten odsyłacz.

Trafiła mi sie z dobrej cenie :) grzechem było nie skorzystać.

Oczywiście masz rację.

Klo

  • Gość
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2016, 22:05:12 pm »
@Klo odsyłam Cię do mojego wątku
Przeczytałem. :)
Może zapytam inaczej.
Posiadasz lub pracowałeś takim strugiem?
Pytanie retoryczne. :) Gdybyś miała w rękach, nie powtarzałbyś czyichś domniemywań. :)

Łukasz G.
Z całym szacunkiem do Ciebie, Twojej wiedzy i umiejętności.
W przyszłości unikaj tematów p.t.: "Co by było gdyby..?", bo ludziska biorą to sobie do serca. ;D :) :) :)
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2016, 22:07:34 pm wysłana przez Klo »

krzysiek_z

  • Gość
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2016, 23:32:56 pm »
@Krzysiek - wow jakie ceny. Jack sw powyżej 400 pln. Jeśli będziesz tam kupował to podziel sie wrażeniami o sklepie.

Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2016, 08:27:54 am »
Klo - czuję się wywołany do tablicy ;) Kupię sobie strug ze stopą "corrugated" ale pod warunkiem, że będzie to coś podobnego jak na załączonych zdjęciach ;)


PS. Zdjęcia pochodzą z książki Garreta Hacka "The Handplane Book". Mam nadzieję, że autor mnie nie pozwie ::)
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2016, 08:35:42 am wysłana przez Łukasz G. »

Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2016, 08:46:21 am »
Klo - napisz coś więcej o swoich strugach z taką wersją stopy. Może nowy wątek? Wrażenia z pracy i porównanie do "gładkich" stópek mile widziane. Więcej aktywności w dziale z ręcznymi narzędziami mile widziane (przynajmniej dla mnie).

PS. Nie mogę wstawić odnośników do zdjęć na Dysku Gmail. Ktoś coś?

krzysiek

  • Gość
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2016, 14:57:44 pm »
PS. Nie mogę wstawić odnośników do zdjęć na Dysku Gmail. Ktoś coś?

Łukasz Dysk Gmail to nie hosting tylko chmura , zdjęcia tam wrzucone są dostępne tylko dla Ciebie i zdaje się dla osób ,którym je udostępnisz . Forum nie ma dostępu do takich zdjęć , ale sprawdź czy z Dysku Gmail możesz wyciągnąć BBCode dla umieszczonego tam zdjęcia - tak jak to jest na  http://naforum.zapodaj.net/.

@Kali jeszcze raz przepraszam za Off-top. No i oczywiście pytanie czy zdecydowałeś się na któryś z tych strugów Stanley'a ? Uwagi kolegów dotyczące jakości tych współczesnych Stanley'ów są trafione , miałem w ręku coś takiego i porzuciłem myśl o zakupie. Zastrzegam się ,że nie miałem w ręku Sweet Heart'a - Stanley Premium , no ale to już inna bajka.
Z własnego doświadczenia mogę poradzić tak : poszukaj jakiegoś drewnianego sputnika a międzyczasie zbieraj siły na starą "5" albo "7" Stanley'a. Na Silverline'a szkoda pieniędzy.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2016, 15:08:20 pm wysłana przez krzysiek »

Klo

  • Gość
Odp: Zakup drugiego struga
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2016, 16:52:19 pm »
Klo - napisz coś więcej o swoich strugach z taką wersją stopy. Może nowy wątek?
Nie będę zakładał nowego wątku. :) Nie mam dzisiaj weny do pisania rozszerzonej recenzji. ;)
Napiszę krótko.
Wspomnianą "trójką" pracuje się wyśmienicie. Idzie dużo lżej i rzadziej używam smarów do lepszego posuwu.
Oczywiście jest to moje subiektywne odczucie.
Tak mi teraz wpadło do łba, że porozmawiam z kolegą "metalowcem" i może "piątkę" dam do frezowania?