Maj 11, 2024, 22:35:12 pm

Autor Wątek: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa  (Przeczytany 33208 razy)

Offline bartek_p

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« dnia: Marzec 02, 2016, 11:24:39 am »
Cześć!

Tak jak pisałem w dziale powitalnym, chciałbym rozpocząć pracę w drewnie. Po długim czasie namysłu zdecydowałem, że zacznę od kupna wyrzynarki włosowej. Jako że będzie to mój pierwszy sprzęt, nie chcę kupować zabawki ze sklepu dla majsterkowiczów. Przekopałem Internet i forum, tak naprawdę pojawia się tylko kilka opcji. Najczęściej pojawiają się maszyny firmy Proxxon i Hegner. Proxxon ma ogólnie dobre opinie, ale mimo wszystko kojarzy mi się z modelarstwem. Hegner z kolei jest bardzo zachwalany. Tak bardzo, że aż mam wątpliwości, czy nie są to z automatu powtarzane zachwyty.
Oczywiście jest to tylko moje subiektywne odczucie, bo tak jak pisałem, doświadczenie w dziedzinie drewna mam na razie zdecydowanie poniżej minimalnej krajowej.

Poniżej lista dostępnych opcji:

- Hegner Multicut 1, nowa, 1999zł - http://tommo.pl/home/2827-wyzynarka-stolwa-hegner-multicut-1.html

Dobra cena, gwarancja. Martwi mnie tylko moc: 100W. Teoretycznie nawet te większe modele mają podobną, ale taki Proxxon czy Dedra mają ok. 200W. Oglądałem na Youtube test, gdzie autor filmu ciął naprawdę gruby kawałek drewna i był pozytywnie zaskoczony.

- Hegner Multicut 1, używana, 1500zł - http://allegro.pl/pila-wlosowa-hegner-multicut-1-i6019174753.html

Cena pewnie do utargowania, mało używana, brak gwarancji.

- DEDRA DED7762, nowa, 825zł - http://allegro.pl/dedra-ded7762-wyrzynarka-pila-stolowa-wlosowa-240w-i5633923185.html

Nie mam opinii.

- ProxxonDSH, now, 825zł - http://allegro.pl/dedra-ded7762-wyrzynarka-pila-stolowa-wlosowa-240w-i5633923185.html

Teoretycznie poza mocowaniem, całkiem dobry sprzęt, ale gdzieś z tyłu głowy coś mi mówi, że to nie jest to.

- Proxxon DS 460, nowa, 1450zł http://allegro.pl/proxxon-27094-wyrzynarka-stolowa-ds-460-i6009073225.html

Trochę ulepszona wersja DSH, ale czy warta tych pieniędzy?

Zdaję sobie sprawę, że są dostępne inne, można ściągnąć z DE, UK itd., ale interesuje mnie coś, co mogę kupić od ręki, w razie czego zareklamować itp.

Nie napisałem o najważniejszym: sprzętem będę chciał ciąć praktycznie każdy gatunek drewna, twarde, miękkie, sklejki. Może od czasu do czasu zdarzy się jakiś metal (oczywiście nie mam na myśli fana Metalliki).
Nie ukrywam, że w niedalekiej przyszłości mam zamiar zacząć czerpać korzyści finansowe z wyniesionej z forum wiedzy i nabranego doświadczenia w obróbce drewna, dlatego chcę kupić sprzęt, który docelowo będzie zatrudniony na pełny etat (i który nie będzie nadużywał L4).

Napiszcie proszę co sądzicie o w/w wyrzynarkach, może polecicie coś innego, a może ktoś z Was ma na sprzedaż coś, co wpisuje się w te założenia?

Z góry dzięki za odpowiedzi i konstruktywną dyskusję!

P.S. Oczywiście docelowo mam zamiar dzielić się dalej zdobytą tutaj wiedzą, nie mam zamiaru trzymać jej dla siebie.

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2016, 13:11:39 pm »
hej
wycinam od około 1,5 roku na Proxxon DS 460- nie w pracy ciągłej. Do małych elementów mogę polecić z czystym sumieniem. jedynym  minusem jest zmiana brzeszczotu, co trwa koło minuty. Przy projektach z wieloma środkami do wycięcia zaczyna to jednak być irytujące.
Ten mniejszy ProxxonDSH tak patrząc po zdjęciu (nie miałem z nim do czynienia) ma mniejszy stolik co oznacza że możesz wycinać nieco krótsze elementy. inne jest też mocowanie brzeszczotu no i montujesz tam brzeszczoty z przetyczkami. Jak wyczytałem brzeszczoty z przetyczkami są do bani. Ja ich nie używałem to tylko zasłyszana opinia.
ciecie grubego materiału np 4 cm sosna to wyzwanie i trwa długo, do 4 cm buka nie próbowałem nawet podchodzić, ale tutaj wpływ ma też brzeszczot jakiego używasz
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2016, 13:15:16 pm wysłana przez LeszyHandmade »

Offline DM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 480
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2016, 15:37:21 pm »
Proxxon




Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2016, 15:57:09 pm »
jak widać na pracach Dominika i w buku daje radę :)
 a tak podpytam przy okazji jakim brzeszczotem wycinasz te zegary, 8?
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2016, 15:58:45 pm wysłana przez LeszyHandmade »

Offline bartek_p

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2016, 18:35:06 pm »
Dzięki za odpowiedzi!

Ten mniejszy ProxxonDSH tak patrząc po zdjęciu (nie miałem z nim do czynienia) ma mniejszy stolik co oznacza że możesz wycinać nieco krótsze elementy. inne jest też mocowanie brzeszczotu no i montujesz tam brzeszczoty z przetyczkami. Jak wyczytałem brzeszczoty z przetyczkami są do bani.

Mocowanie brzeszczotu jest uniwersalne, czyli i na przetyczki i na zwykłe.

Proxxon

Rozumiem, że Proxxonem da się tak naprawdę wszystko zrobić, kwestia wprawy i czasu. Dedrą pewnie też, ale niekoniecznie o to chodzi. Bardziej chciałbym dowiedzieć się, czy te "lepsze" sprzęty są warte swoich cen. Czy mają jakieś dodatki, smaczki, które powodują, że są lepsze od standardowych rzeczy. Oczywiście, że można zacząć od czegoś prostego, do nauki, ale załóżmy że chciałbym ten etap pominąć, i przejść od razu do konkretów. Czy wtedy jesteście  stanie napisać: tak, bierz Proxxona, to jest sprzęt "docelowy".

Kwestia jest taka, że ten lepszy Proxxon jest w cenie używanego Hegnera. Pytanie, czy jest tego warty, czy lepiej, szybciej poradzi sobie z 4-centymetrowym bukiem? Czy może w innych względach ma zalety (na pewno lepsze mocowanie).

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2016, 20:53:22 pm »
Bartek proxxonem da się wszytko zrobić. Ograniczeniem jest długość ramienia. Dla mnie osobiście jedyny minus to zmiana brzeszczotu przy robieniu np portretów zaczyna to być upierdliwe. O innym sprzęcie się nie wypowiem bo nie działałem.

Offline DM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 480
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2016, 22:01:59 pm »
Co do grubości drewna to za to odpowiada rodzaj brzeszczotu. Przy 3-4 cm to raczej szedłbym w piły taśmowe. Można do nich dostać dość cienkie brzeszczoty, ale nie wiem jak z jakością ciętej krawędzi. Przy włosówkach u mnie wychodzi lustro w buczynie.

Popularne u nas wyrzynarki czyli ta konstrukcja prooxna mają w zasadzie takie same parametry. Mogą się różnić mocą silnika.
http://www.celticcrosseng.com/building-a-precision-scroll-saw-or-jigsaw/
To rozwiązanie techniczne wymusza optymalne wymiary.

Offline niziur1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2016, 16:05:49 pm »
Kiedyś miałem podobny dylemat. Kupiłem proxxona dsh. Nie opłaca się kupować tego droższego. Jeżeli hegner to 2. 1 tnie tak samo jak proxxony. Za zaoszczędzone pieniądze kup dobra wyrzynarke która poradzi sobie w grubym drewnie lepiej niż wlosowka.

Offline bartek_p

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2016, 21:54:13 pm »
Chciałbym podziękować wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi.
Ostatecznie kupiłem w końcu używanego Hegnera (na początku marca już). Jednym zdaniem: jestem zadowolony. Więcej nie chcę pisać, bo nie mam żadnego porównania do innych tego typu maszyn.
Mimo wszystko, jakbyście mieli jakieś pytania, z chęcią odpowiem.

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2016, 14:42:35 pm »
Witam .

Żeby nie śmiecić na forum nowymi postami podwieszę swoją odpowiedź na tym temacie co do wyboru wyrzynarki , w pierwszym poście w ramach zapytania była wymieniona jedna z wyrzynarek którą sam posiadam od niepełnego roku chodzi o DEDRA 7762, nie bawiłem się z nią ale już kilka uwag i tych na plus i na minus mogę podrzucić do tematu wyboru tej wyrzynarki .

Pierwsza sprawa waga wyrzynarki jest dosyć potężna bo 25kg , ale plus taki że nie ruszy się w czasie pracy nawet na milimetr stojąc na zwykłym lekko chybotliwym stole kuchennym .
Ta wyrzynarka ma mocowanie na brzeszczoty z przetyczką , ale da się ten problem obejść , wpadłem na pomysł że da się tę przetyczkę wyrwać z brzeszczota przy pomocy kombinerek , trochę się człek naszarpie ale da się usunąć przeszkodę . Oczywiście chodzi o górną końcówkę brzeszczota , na dole niech przetyczka zostanie . Zamiast owej przetyczki wkładam w ten otwór milimetrowe wiertło ale tym końcem bez zwoju , ta część ze zwojem i tak się sama złamałaby przy pracy .
Regulacja obrotów jest płynna i dokonuje się jej przy pomocy potencjometru który jest na uchwycie poniżej wyłącznika sieciowego , cały czas łatwo dostępny .

Teraz troszkę może o minusach .

Nadmuch , dokonywany jest z mieszka jaki jest połączony z ramieniem w górnej części obudowy , no i tu problem tniesz w miarę wolno to i dmucha ledwie co , mam zamiar tu coś po majstrować  i dodać jakiś wentylatorek co umożliwi stały nadmuch i pod lepszą kontrolą .
Osłona , konstrukcja mocowania osłony w tej wyrzynarce to błąd konstrukcyjny musiałem zdjąć/zdemontować wszystko włącznie z widełkami do których osłona jest zamocowana . na szczęście wszystko da się zdemontować bez szkody dla samej maszyny . Powodem demontażu całości osłony z mocowaniem było fakt że osłona mimo maksymalnego uniesienia w górę nadal przeszkadzała przy przekładaniu brzeszczota przez otwór w desce , cięcie od krawędzi nie stanowi problemu .

I kilka takich drobnych uwag co do DEDRA 7762
W zestawie są dwie śrubki imbusowe [5 mm ] o których nic nie ma w instrukcji , a służą one do wkręcenie w mocowaniach brzeszczotu u góry i u dołu jest to dodatkowe trzymanie brzeszczota , szczególnie chodzi o dół mocowania , w momencie rozpięcie brzeszczota u góry aby go przełożyć przez otwór w ciętym elemencie , bez tej śrubki na dole brzeszczot wypada i jest to problem bo potrafi albo złośliwie wpaść do środka do podstawy i trzeba się później szarpać z tymi 25 kg żeby to wydostać lub rozkręcać osłonę podstawy , a żeby założyć ów brzeszczot na dole należy znowu w stole roboczym wykręcić "kapsel" ochronny w którym brzeszczot pracuje .
Trochę ciąłem desek o grubości 2cm świerk i sosna , przy w miarę prostych liniach szło dobrze cięcie , ale problemy zaczynały się gdy chciałem ciąć większe zawijasy lub pod katem , to ostre skręty były czasami przy twardszych fragmentach deski prawie nie do wykonania , i te brzeszczoty jakie używam z PROXXON szybko się tępiły przy takim zawiłym cięciu lub rwały , Szef DiD w filmie video z wyrzynarką z PROXXONa je niby chwalił ja bym raczej aż taki chwalący nie był .

To tak na tyle w temacie mojej zabawy z wyrzynarką DEDRA 7762 , może to komuś się przyda co napisałem , tym bardziej że to pierwszy post tu na forum i od razu taki "monolog" czy tez referat :)))))
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2016, 14:44:54 pm wysłana przez MarekET »

kerry

  • Gość
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 27, 2016, 14:49:03 pm »
tym bardziej że to pierwszy post tu na forum
...a jak wszyscy wiemy, pierwszy powinien być w dziale teatralnym (bo tam są przedstawienia) - http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/
Co Ty na to? :)

m_kola

  • Gość
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 27, 2016, 14:57:09 pm »
Rozważałem tę Dedrę ale jednak poszedłem w Proxxona DSH. Co do brzeszczotów to ja na razie używałem tylko spiralne Proxxon 28747 i w sklejce 12mm szło jak burza. W każdą stronę :)
Powiedz (ale dopiero w 3 poście bo 2 to przedstawienie się) jak Ci się ten patent z wałkiem giętkim spisuje?

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 27, 2016, 20:37:44 pm »
kerry - Nadrobiłem zaległość , więc wszystko już powinno być OK :))))

m_kola - Nie bawiłem się tym wałkiem giętki jak jest w tym modelu wyrzynarki DEDRA , na teraz nie było takiej potrzeby , ale też jest z tym trochę problem bo nie ma tam żadnego sprzęgła aby odłączyć w czasie używania tego wałku wyrzynarkę , czyli ramienia z brzeszczoty czy też bez nadal chodzą . A dodatkowo takich podręcznych małych wiertarko/szlifierek , za który ten wałek robi , mam kilka więc na teraz potrzeby użycia nie było tylko sprawdziłem czy to pracuje zaraz po zakupie .


mily68

  • Gość
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 27, 2016, 22:41:50 pm »
Szef chwali wszystko co reklamuje.

Offline Mag84

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 303
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 28, 2016, 20:49:27 pm »
i mily w 5 słowach powiedział wszystko w temacie tego co jest dobre :) To jego praca - dają mu wszystko co on chce, a on swoim chwaleniem ma wpłynąć na to, żeby Ci co to oglądają pomyśleli - Jak on jest taki dobry i to ma i chwali, to ja też .... :)
Więc jeden egzemplarz idzie w koszty, a za nim idzie sprzedaż 100-1000 itp.