Kwiecień 25, 2024, 20:49:34 pm

Autor Wątek: Jaką ukośnicę wybrać?  (Przeczytany 3599 razy)

Offline RChomik13

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Jaką ukośnicę wybrać?
« dnia: Wrzesień 01, 2019, 14:56:42 pm »
Witam.
Czytałem na innym forum o ukośnicach ale wiadomo, każdy lubi co innego. Jedni zachwalali Festoola jaki on to nie jest a potem przyszedł ktoś inny i stanął w obronie Boscha itd. Padło kilka propozycji ale za czesto się zmieniał wątek więc też nie wszyscy się o nich wypowiedzieli.

Chciałbym ukosnice która przede wszystkim trzyma kąty. Mam ręczną na prowadnicach ale była za 100zł i to jest tragedia. Ostatnio kupiłem skrzynkę ale piłę mam za wąską i też jest z tymi 45° różnie.
Służyłaby raczej do amatorskich zajęć Np. chcę sobie zrobić stolik, jakiś regał może półki lub szafki w warsztaciku. Myślałem nad silnikiem 1800W ale nie wiem czy w takim przypadku jest sens. Chciałbym żeby też trochę długo posłużyła bo często wpadam na jakieś "głupie" pomysły, więc nie co mi przyjdzie do głowy za np. Rok. Fajnie by było gdyby była też w stanie ciąć jakieś niewielkie listewki nie tylko szerokie deski.
Mam do wydania max 1500 zł.

A oto propozycje:

BOSCH PROFESSIONAL GCM 10S
https://mediartvagd.in.net/ukosnice/25122-bosch-professional-gcm-10-s.html
Jeden zachwalał mówiąc że kąty trzyma.

HOLZMANN KAP 305 JL
https://robo-kop.com.pl/s/1793-26754-0-HOLZMANN-KAP305-JL-ukosnica-z-posuwem-.html?gclid=Cj0KCQjw2K3rBRDiARIsAOFSW_6PmL90oxIHli6o6wYBD9r7VXLI8bkCIE0KTEmtJ8j6zS_c4_gOa4MaAj8oEALw_wcB

DeWalt DWS773
https://www.castorama.pl/pilarka-ukosowa-1300w-216mm-id-1101090.html?store=0&exactc=14976614ef48e5d8de74469b8d94e2e5&keyword=pla_narzedzia_i_artykuly&gclid=Cj0KCQjw2K3rBRDiARIsAOFSW_7skU-5luKEWWKOHK5_L8OUuTiULFXuYqVttG5YhGyjaJ7jjM3THhsaAkojEALw_wcB

Chciałbym żeby się wypowiedziały osoby które faktycznie na nich pracowały przez dłuższy czas ;)
Oczywiście można zgłaszać własne propozycje byle do 1500zł.
Pozdrawiam.

Offline hiszpan24

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Jaką ukośnicę wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2019, 20:37:15 pm »
Cześć też przymierzam się do zakupu ukośnicy,  z tych co podałęś najbardziej sklanialbym sie ku Gcm10s jednak nie mam z nia doświadczenia więc się nie wypowiem.  Podeśle ci za to propozycje ode mnie nad którą sam się zastanawiam;
https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/pilarki-i-wyrzynarki-stolowe/elektryczne-pilarki-ukosowe/pilarka-ukosowa-stol-roboczy-008175/   
Do tego fajna opcja transportu co może okazać się bardzo użyteczne.  ;D

Offline wojo72

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
Odp: Jaką ukośnicę wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2019, 16:32:51 pm »
Mam kilka lat KAP 305 JL i ze dwa miesiące DWS773. To są zupełnie inne ukośnice Holzmann jest duża, ciężka i za bardzo nie nadaje się na sprzęt mobilny (ok. 25 kg wagi) za to DWS po zablokowaniu w pozycji złożonej jest niewiele większy od zagłębiarki w systainerze. DW  ma dużo mniejsze możliwości jeżeli chodzi o przecinane przekroje materiału i nie ma też żadnego wskaźnika cięcia typu laser, KAP ma laser ale jest umieszczony w takim miejscu że jest podatny na uszkodzenie. Obydwie po skalibrowaniu tną prosto i da się nimi pracować.

Offline RChomik13

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Jaką ukośnicę wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 03, 2019, 20:12:55 pm »
Ja nie chcę żeby była mobilna tylko żeby trzymały kąty w szczególności 45 i 90. Więc powiedz jak to jest? Laser też mnie zabardzo nie interesuje ;)

Offline wojo72

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
Odp: Jaką ukośnicę wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2019, 22:47:31 pm »
Obie można ustawić żeby trzymały kąty 45 i 90, w dewalcie jest możliwość skalibrowania podziałki kąta względem obrotowej podstawy co jest precyzyjniejsze, w KAP 305JL jest tylko możliwość regulacji wskaźnika (strzałki) , ale przy podstawowych kątach ma to małe znaczenie bo mają one definiowane ustawienia i do tych nacięć reguluje się przykładnicę. Jest jeszcze jedna istotna różnica Holzmann jest pochylany w obie strony a DWS773 tylko w jedną. Poza tym KAP jak mocno dociskamy do materiału przy cięciu na posuwie ma tendencje do cięcia po lekkim łuku bo trochę się ugina mimo swojej masy. Jak się chce na nim coś precyzyjnego ciąć to trzeba min. 200 zł założyć dodatkowo na lepszą tarczę 305 mm bo ta w zestawie nadaje się tylko do tarcicy.

Offline RChomik13

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Jaką ukośnicę wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2019, 20:30:15 pm »
Witam. Od razu zaznaczam że pojechałrm tam tylko z kątownikiem i mierzyłem kąty 90° w pionie jak i poziomie, 45° niestety nie miałem jak sprawdzić. Byłem dzisiaj w sklepie żeby sprawdzić dane ukośnice. Na początku zrobiła na mnie dobre wrażenie piła evolution 216mm jest sztywna kąty trzyma. Następnie z Castorama eubauer...
Jakoś tak również 216mm i również poprawnie trzymały kąty. Później poszedłem do Juli i tam naprawdę się pozytywnie zaskoczyłem Ryobi. Kąty proste poprawnie, nie ma luzów, niestety był model na baterię więc sobie podarowałem. Sprawdziłem jeszcze Bosha ale co ciekawe kątów nie trzymał. Na koniec sprawdziłem DWS 773 kąty trzyma jak najbardziej piła się nie telepie ponieważ posuw jest pionowy, dodatkowo chowa się w obudowie więc nadaje się do niewielkich warsztatów. Niestety osłona piły jest tak zrobiona że obawiam się że po pewnym czasie może się urwać i również rączka jest pionowo co może być odrobinę niewygodne. Jednakowoż postanowiłem kupić DWS-a A więc może za jakiś czas zrobię dokładniejsze omówienie. Pozdrawiam.