Maj 04, 2024, 10:58:10 am

Autor Wątek: Wilgotnosc w warsztacie  (Przeczytany 15388 razy)

Offline pablo8704

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Robię co mogę...
    • Zobacz profil
    • Budowa domu systemem gospodarczym
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 18, 2016, 09:23:42 am »
dzięki wielkie za wyczerpujący opis :) muszę to zakupić i zastosować u mnie  8)
Zapraszam na mojego bloga: www.majsterkowanie24.blogspot.com
jak również do śledzenia budowy naszego domu: www.bababuduje.eu
Nasz kanał na YT: www.youtube.com/c/bababuduje

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 18, 2016, 09:59:18 am »
a ile trzeba czekać na pierwsze kapanie? :P Bo u mnie 1 dzień leży i nic.

Offline Roobertt

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 191
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 18, 2016, 13:49:26 pm »
Ja nazbierałem płynu w 3 miesiące pół wiadra od mopa
Wiadro zainstalowane w piwnicy
Dzięki za patent

Offline Argos

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2016, 17:13:57 pm »
@ prezio

generalnie w budynku wilgoć pojawia się z trzech powodów:
- z ziemi lub ścian gdy brak lub jest źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa i zwyczajnie podciąga nam wilgoć z gruntu.
- z powietrza ( jeśli tak jak w twoim przypadku na zewnątrz budynku pada to powietrze będzie nasycone wilgocią każde wietrzenie pozwoli wejść wilgotnemu powietrzu do środka.
- od domowników ( ludzie, zwierzęta, rośliny ...)

Samo grzanie nic nie da ( ciepłe powietrze może pomieścic więcej wilgoci od zimnego) należałoby to ciepłe powietrze wymienić na ciepłe suche i tu chyba jedynie dwie możliwości:
- grzanie + osuszacz ( taki łązienkowy )
- centrala wentylacyjna z rekuperacją


obawiam się jednak że uzyskanie stałego poziomu wilgotności może okazać się dość kosztowne (zależy od powierzchni, ocieplenia pracowni....)

A.


Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 23, 2016, 12:10:00 pm »
Dzieki za info.
Aktualnie jestenm w garazu i sa niestety male przeciagi - znaczy ruch powietrza i wilgotnosc mam na poziomie 45-50 (nawet w Szkocji) - wiec nie jest zle. Jak grzeje ale piecykiem olejowym/elektrycznym - wilgotnosc nie wzrasta bo jest w miare dobra recyrkulacja.Ale za niedlugo bede sie przenosil i adoptowal garaz z budynkiem gospodarczym - jakies 50m2;) na warsztat i musze go w miere podremontowac wiec przy okazji zrobic recyrkulacje i osuszacz/ jaks maly na 100-150m3 - koszt okolo 800-100pln;( + umieszcze dodatkowo Chlorek wapnia (byc moze wilgotnosc nie bedzie zbyt duza, ale lepiej uwazac) U mnie drzego nie moze lezec w wiekszej niz 55 i mniejszej niz 30% - instrumenty. Zobaczymy. Najwyzej cos jeszcze wymysle
Dziekuje
R
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 23, 2016, 12:12:49 pm »
może warto pomyśleć o szafie/suszarce.



Offline prezio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 617
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 23, 2016, 12:39:17 pm »
Dobry pomysl do przechowywania;) i napewno skorzystam
Jednakze szafa jest nie wystarczajaca.
Jak sie klei topy czy tyly od instrumentow czy nawet rzezbi - to drewno owinno byc w tej samej wilgotnosci powietrza. Kazda zmiana oddzialowywuje na drewno i jak bedzie wilgotnosc za duza czy za niska, a instrument bedzie klejony, to pozniej moze popekac. 40-55% jest przyjete jako standard i mniej wiecej w tej wilgoptnosci powinno sie na nich pracvowac - nawet nie wiecej niz 50%.
do czasu malopwania i impregnacji Shellac'iem - drzewo bedzie znacznie pracowac przy zmianach. Pozniej na wykonczeniu mniej ale tez powinno byc w odpowiednich warunkach;( To jest problem z instrumentami. Meble nie sa tak czule.
------
Robert

PS. Przepraszam, jeżeli nie użyłem polskich liter. Powodem jest pisanie z telefonu bądź z tableta.

mily68

  • Gość
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 23, 2016, 22:11:21 pm »
Zgadza się. Potwierdzam :)

Offline marekb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 01, 2017, 23:49:31 pm »
1.jeśli leje to zmniejsz wentylację do minimum koniecznego, wilgotność w deszczu może być bliska 90-100%?
2. jeśli potrafisz to zrób sam jeśli nie to znajdz jakąś sprężarkę od większej lodówki i zrób wymiennik na zasadzie skraplania w punkcie rosy: ogólnie to sprężarka + radiator na rurkach miedzianych, na którym podczas pracy radiatora będzie Ci szroniło. Pod radiatorem umieszczasz rynnę z rurką która idzie gdzieś do kanisterka. Do tego jakieś proste sterowanie, które będzie włączało cyklicznie sprężarkę. W trakcie przerwy w pracy sprężarki lód z radiatora przechodzi w fazę ciekłą i spływa do rynny, a następnie rurką do kanisterka. Dobrze by było uruchomić drugi układ,  drugi obwód z rurkami grzewczymi,  pomiędzy tymi chłodzącymi, i lub jakąś nagrzewnicę która sterowana przekaźnikiem włączana by była podczas przerwy w chłodzeniu.

To rozwiązanie tańsze, a droższe to chyba klima i jednocześne grzanie bo chyba klima działa na podobnej zasadzie jeśli się nie mylę ?

BTW - 40-50% to chyba odpowiednia wilgotność także i w stolarni, ale ja początkujący w branży jestem więc mogę sie mylić.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2017, 23:51:41 pm wysłana przez marekb »

Offline Staszek eM

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Wilgotnosc w warsztacie
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 01, 2024, 17:24:37 pm »
Oj, ja też mam ten problem z wilgocią niestety :(