Maj 05, 2024, 07:37:20 am

Autor Wątek: Woskowany stół - plamy na blacie  (Przeczytany 13172 razy)

Offline mumu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Woskowany stół - plamy na blacie
« dnia: Maj 14, 2015, 12:41:47 pm »
Witam wszystkich,

Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych użytkowników w temacie woskowania - czy ogólniej wykańczania blatu stolika z orzechowego drewna. Otóż około pół rok temu wspólnie z teściem zrobiliśmy orzechowy stolik z własnoręcznie pozyskanego drewna - jak na zdjęciu poniżej. Kiedy przyszło do jego wykańczania okazało się że mam jeszcze wosk i podkład które zostały mi z łóżka i szafki więc zdecydowałem się na jego użycie. Wosk firmy S...x kupiony w markecie budowlanym. Wcześniej wykańczałem nim łóżko zrobione z orzecha kaukaskiego (tak twierdzi mój teść który jest stolarzem - ja drzewa nie widziałem bo deski dość długo czekały na swoją kolej ale wg tego co udało mi się wygooglać to chyba jakiś inny gatunek orzecha - drewno jest o wiele jaśniejsze - jakby złotawe, bardziej jednorodne kolorystycznie, dużo lżejsze, bardziej porowate i bardziej miękkie niż orzecha włoskiego) i z efektu byłem bardzo zadowolony - drewno nabrało pięknego żywego koloru a powierzchnia jest gładziutka i jak na razie nieźle się trzyma. W tym miejscu muszę jeszcze dodać iż stolik ostatecznie szlifował teść który mimo iż jest wyuczonym stolarzem meblowym większość zawodowego życia poświęcił nieco grubszej drewnianej robocie czyli ciesielce. Stąd chyba ma on tendencje do dość zgrubnego wykańczania - szlifowanie niezależnie od gatunku drewna kończy zazwyczaj na papierze 120 - 150 ;) Kiedy przyszło do woskowania powierzchnia wydawała mi się nieco za bardzo chropowata no ale presja czasu (żona chciała mieć stolik gotowy na święta ;)) oraz zapewnienia mistrza ;) że wszystko jest OK wzięły górę nad moimi wątpliwościami i przystąpiłem do pracy. Z ostatecznego efektu już od początku nie byłem całkiem zadowolony - powierzchnia nie była idealnie gładka (po naniesieniu podkładu zgodnie z procedurą całość bardzo delikatnie przeszlifowałem drobniutkim papierem aby "położyć" podniesione włókna)  choć tragedii też nie było. Problemy pojawiły się jednak kiedy w trakcie użytkowania ktoś rozlał na stoliku np. kompot lub wino - plamy jakby przenikały przez wosk i zostawały na drewnie a próby ich usunięcia kończyły się usunięciem warstwy wosku z tego miejsca stołu. Czeka mnie teraz usunięcie wosku z całego stolika ponowne go przeszlifowanie - tym razem końcowe szlify mam zamiar zrobić 240 lub 320. Tylko czy potem znów woskować? Z wykańczanego woskiem łóżka i nocnych szafek jestem bardzo zadowolony ale ich drewniane powierzchnie w porównaniu z blatem stołu nie są specjalnie intensywnie użytkowane. Dlatego może lepiej zdecydować się na olejowanie lub lakier (w tym nie mam za bardzo doświadczenia)? Może ktoś coś podpowie z własnego doświadczenia?

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2015, 14:05:41 pm »
ladny stolik
wokowanie nie jest trwala powierzchnia
w sumie do blatow chyba trzeba ze trzy razy woskowac
a i tak w sumie zaleca sie lakierowanie np  lakierem akrylowym

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2015, 14:54:25 pm »

sam wosk się nie nadaje . Lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie  w oleju i ewentualnie na koniec trochę wosku.
tylko teraz zostaje  szlif i może lakier poliuretanowy jako bardziej trwały.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2015, 15:35:30 pm »
Wosk czy olej na blat stolika ciągle użytkowanego to pomysł uciążliwy w eksploatacji. Lepiej blat pokryć lakierem poliuretanowym np dwuskładnikowym Milesi czy ICA. resztę możesz pokryć woskiem.
Blat możesz zmyć zmywaczem do wosku ( są w handlu) lub benzyną lakową i przeszlifować.

Offline mumu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2015, 16:02:34 pm »
Dziękuje za podpowiedzi.

tomekz - nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałem - można dodatkowo woskować już zaolejowane powierzchnie?



Z ponownego woskowania na pewno zrezygnuje. Zostaje rozważyć za i przeciw - lakierowanie vs olejowanie.

Olejowanie - pewny  stosunkowo dobry efekt, szybkie i proste wykonanie ale z drugiej strony jak wspomnieli koledzy trwałość takiego rozwiązania w przypadku blatu stołu też nie powala (mam w domu olejowany własnoręcznie bukowy parkiet - plam od rozlanych kolorowych płynów nie przyjmuje ale raz do roku pasuje go nieco "odświeżyć" - przynajmniej w najmocniej eksploatowanych miejscach).

Lakierowanie - dobrze zrobione na pewno będzie trwałe i estetyczne tyle że ja jestem w tym totalnym laikiem ;) Czy bez natrysku nakładając lakier pędzlem da się uzyskać zadowalający efekt? (nie chciałbym kolejny raz szlifowac tego stołu;))

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2015, 17:16:54 pm »
czy dobrze Cie zrozumiałem - można dodatkowo woskować już zaolejowane powierzchnie?

Można.


Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2015, 17:55:57 pm »
Czy bez natrysku nakładając lakier pędzlem da się uzyskać zadowalający efekt?
Lakiery poliuretanowe, które podałem tylko natryskiem.
Domalux pędzlem nakładałem na blat kilka razy zanim uzyskałem zadowalający efekt.
Tu są moje przygody z malowaniem Domaluxem pędzlem blatu stołu. http://forum.domidrewno.pl/realizacje-widzow-domidrewno/renowacja-blatu-stolu/
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2015, 18:01:37 pm wysłana przez amigorg »

Offline mumu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2015, 18:27:36 pm »
Dzięki amigorg - przynajmniej Domalux mogę wykluczyć ;)

Znalazłem coś takiego: http://www.syntilor.pl/produit/produkty-281-trz,lakiery,lakier-wygl-261-woskowanego-drewna-aquarethane,110,111,80.html  Co o tym myślicie? Producent znany mi z marketowych półek ale sam nie mam z jego produktami żadnych doświadczeń.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2015, 20:21:29 pm »
Przed tym lakierem , zrobił bym  2 x  wodowanie.

Offline mumu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2015, 21:56:06 pm »
Rozumiem  że chodzi o dwukrotne nawilżenie całej powierzchni (wilgotną gąbką?) stołu i każdorazowe przetarcie drobnym papierem ściernym stojących na baczność włókien?
Mam jeszcze pytanie odnośnie usuwania samego wosku - czy robić to dedykowanym preparatem do usuwania wosku starwaxa czy może czymś innym? Jeśli tak to czym?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Woskowany stół - plamy na blacie
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 16, 2015, 09:43:41 am »
Chodzi o nawilżanie , pod lakiery  wodne .
Myślę że masz lite drewno na blacie . Zmywasz po to , by papier Ci się szybko nie zamulał , bo plamy i tak zostaną na drewnie które wypada potem szlifować. Gorzej jest z okleiną bo jest cienka.