Marzec 29, 2024, 07:25:10 am

Autor Wątek: Stół do pilarki i frezarki  (Przeczytany 4340 razy)

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Stół do pilarki i frezarki
« dnia: Marzec 18, 2019, 22:04:06 pm »
Słowem wstępu: (nie związane z projektem)
Witam, zaczynam kompletować sprzęty do stolarni. Jako pierwszą mam zamiar zrobić pilarkę stołową połączoną z frezarką montowaną od dołu. Kolejne narzędzia jakie będę kompletował to prawdopodobnie: piła taśmowa samoróbka, szlifierka mimośrodowa, prasa stolarska samoróbka, wyrówniarko-grubościówka. Mam plan żeby po skompletowaniu tych elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych (strugów, ścisków, dłut, ścisków itp...) zrobić własnoręcznie strugnicę - jako pierwsze poważniejsze wyzwanie. Następnie jesienią będę na etapie wykańczania mieszkania, dlatego mam zamiar zrobić meble kuchenne (głównie blaty), stół kuchenny stoliki, biurko itp. Jeśli chodzi o miejsce na narzędzia, mam zagospodarowane pomieszczenie (7m x 4,5m) do którego podciągnąłem prąd - 23V oraz 380V oraz oświetlenie, dlatego mogę powoli zacząć kompletować wymienione narzędzia.

Założenia projektu:
Zainspirowany filmikami z YT oraz projektami użytkowników z forum, postanowiłem zrobić swoje urządzenie.
Pilarka stołowa z frezarką do dość precyzyjnej pracy w miarę niewysokiej cenie (oscyluje w cenie urządzeń wymienionych poniżej). Przy okazji chciałbym nabyć nowe doświadczenie przy tworzeniu takiej samoróbki. Dodatkowo zastosowane elektronarzędzia mają służyć do samodzielnej pracy - jako pilarka ręczna i frezarka górnowrzecionowa

Części których użyję:
- frezarka górnowrzecionowa Makita M3600 - już kupiłem - wydała się najrozsądniejsza i w przystępnej cenie
- pilarka Makita 5903R - jeszcze nie na 100% ale raczej się na nią zdecyduję ze względu: na głębokość cięcia 85mm (dla mnie 75mm bo będę robił prawdopodobnie takie podfrezowanie pod pilarkę), dużą moc 2000W oraz przede wszystkim klin który posiada
- sklejka 18mm - wydaje się to najrozsądniejszy materiał na blat, natomiast cena samej sklejki nie zachęca. Sklejka będzie materiałem na sam blat i akcesoria (przykładnica, sanki etc.), jako dół zrobię stelaż drewniany, lub poskręcam coś ze starych mebli
- t-tracki z aliexpress - są już w drodze - https://pl.aliexpress.com/item/T-utw-r-t-slot-aluminiowy-ze-stopu-utw-r-do-obr-bki-drewna-st-warsztatowy/32972803649.html

Blat mam zamiar pokryć jakimś olejem lub woskiem (?) w celu zabezpieczenia oraz dobrego poślizgu. Dodatkowo będzie prawdopodobnie obudowany listwami drewnianymi w celu wzmocnienia, zabezpieczenia krawędzi oraz żeby zmieścić t-tracki na przykładnicę. Co do grubości blatu, 18 mm może się wydawać za mało, zamierzam podoklejać wzmocnienia w miejscach gdzie będą podfrezowania pod t-tracki

Załączam zdjęcie projektu - chciałem załączyć projekt SketchUp, ale nie akceptuje jego formatu.

Jako że to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość i ewentualne wskazówki co do samego projektu