Marzec 28, 2024, 09:34:49 am

Autor Wątek: Lakierowanie stołu.  (Przeczytany 5979 razy)

Offline zyklone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Lakierowanie stołu.
« dnia: Marzec 06, 2021, 21:37:04 pm »
Witam serdecznie.
Proszę koleżeństwo o pomoc. Jestem w trakcie odnawiania dużego drewnianego stołu i potrzebuje dobrego lakieru, który nie zejdzie za rok czasu. Zależy mi na ja najwyższej trwałości. Stół będzie używany w domu jako jadalny i taki po prostu codzienny. Pod lakier zamierzam użyć bejcy olejnej OSMO. Dobry pomysł? Myślałem o jakimś akrylowym dwuskładnikowym lakierze, ale nie znam się więc może być coś innego. Coś co będzie się w miarę łatwo rozlewało używając wałka/pędzla. Chciałbym położyć jedną warstwę, przeszlifować i położyć drugą.

Przy okazji zapytam o siniejące drewno na takim stole. Na całej powierzchni blatu i nóg widnieją jasnoszare przebarwienia. Nie widać, żeby struktura drewna była jakoś naruszona. Czy należałoby coś z tym zrobić czy można olać i nic się nie stanie po czasie ?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2021, 22:22:11 pm »
Ta sinizna była od początku czy pojawiła się po wykonaniu stołu?
Ja lakierów wodnych nie użuwam w ogóle. Nawet dwuskładnikowych.
Jeśli chcesz dobrze zrobić to zastosój dwuskładnikowy chemoutwardzalny.
Możesz lakier rozcieńczyć aby poprawić jego rozpływalność.

Offline zyklone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2021, 23:47:44 pm »
Stół mam od tygodnia. Dopiero co zerwałem z niego lakier i wyszlifowałem także nie mam bladego pojęcia od kiedy jest sinizna, może zrobię zdjęcie to będzie widać o co chodzi.

Jesteś w stanie polecić jakiś konkretny lakier chemoutwardzalny ?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2021, 08:13:40 am »
Polecam ten. Drewniane blaty kuchenne nie do zdarcia. Zero problemu z wodą.

https://www.rustins.ltd/rustins/our-products/indoor/plastic-coating-hardener-gloss


Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2021, 08:16:59 am »
Produktów i marek lakierów jest sporo na rynku... Najlepiej moim zdaniem jest wybrać komplet produktów u jednego producenta.bejca i lakier żeby nie zareagowały ze sobą oraz żeby były dobrane do drewna.Ważną też metoda aplikacji, dobre przygotowanie powierzchni

Offline zyklone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2021, 10:17:15 am »
Polecam ten. Drewniane blaty kuchenne nie do zdarcia. Zero problemu z wodą.

https://www.rustins.ltd/rustins/our-products/indoor/plastic-coating-hardener-gloss



Na blat o wymiarach 80x170cm + 4 nogi ( ok. 10x10cm) wystarczy 250ml? Producent podaje 13-15m^2/litr więc powinno starczyć. Zakładam, że potrzeba położyć dwie warstwy. Szlifować między warstwami? Czym ew. można go rozcieńczyć żeby się łatwiej rozlewał i nadal był trwały ?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2021, 12:53:28 pm »
Do rozcieńczenia jest dedykowany od nich rozcieńczacz. Thinner. W pomarańczowej puszcze.
Daj dwie lub trzy warstwy. Drewno przeszlifuj papierem  120. Pierwsza warstwa, szlif papierem 150 do 200 i druga warstwa. Kolejny  szlif i ostatnia warstwa. Jactak robię. Lakier z utwardzaczem po polakierowaniu w dwie godziny jest gotowy do szlifu. W zamknieciu prztrwa kilka godzin. Użyj wałka welurowego, małego lub dobrej jakości pędzla. Maska konieczna bo bardzo intensywnie pachnie, ale po 3 godzinach już się ulatnia. Nie lakieruj w przeciągu i w zbyt ciwpłym pomieszczeniu. Około 20° będzie najlepiej.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2021, 12:54:30 pm »
Kup  sobie litr. Nie musisz całości rozrabiać.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2021, 12:57:14 pm »
.Najlepiej moim zdaniem jest wybrać komplet produktów u jednego producenta.bejca i lakier żeby nie zareagowały ze sobą
Tu się nie zgodzę. Ważne aby bejca i wykończwnie nie były na tej samej bazie rozcieńczalnikowej.

Offline zyklone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2021, 14:43:16 pm »
.Najlepiej moim zdaniem jest wybrać komplet produktów u jednego producenta.bejca i lakier żeby nie zareagowały ze sobą
Tu się nie zgodzę. Ważne aby bejca i wykończwnie nie były na tej samej bazie rozcieńczalnikowej.

Czy zatem bejca olejna OSMO będzie dobra czy wybrać coś innego? Póki co mam nogi wykończone papierami #60, #100, #220. Blat mam zamiar wykończyć #60, #100, #150, #220. Takie papiery już zakupiłem.

Co do sinizny to wygląda to tak. (po kliknięciu w zdjęcie otworzy się duży rozmiar)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2021, 20:57:42 pm »
Witam. Jeszcze odnośnie sinizny. Każda deska klejonki jest zasiniona indywidualnie czy jest to raczej zabarwienie całej klejonki?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2021, 21:24:39 pm »
Wydaje mi sie że nie powinno być problemu z olejem osmo i tym lakierem, ale zawsze powinno się zrobić test. Bejca musi być w pełni wyschnięta.
Czy mogę się zapytać jaka jest historia stołu?

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2021, 22:21:55 pm »
Dlatego moim zdaniem u jednego producenta.bo ten kto sprzedaje powinien wiedzieć takie rzeczy o których napisałeś.probe zawsze zrobić ale gdy jedziesz do hurtowni gdzie obsługują przemysłowych klientów nie pozwolą sobie na nieznajomość materiałów które sprzedają.ja używam lakierów Renner i Adler. Pierwszy używam do mniejszych prac bo rozlewają i za małe pieniądze mogłem sobie zrobić próby .a drugi kupuje cale pojemniki.wszystko maluje natryskiem, ale adlera chyba mario78 robił gdzieś próbę wałkiem.mozesz poszukać tego wątku

Offline zyklone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2021, 07:08:48 am »
Witam. Jeszcze odnośnie sinizny. Każda deska klejonki jest zasiniona indywidualnie czy jest to raczej zabarwienie całej klejonki?
Zerknij proszę na zdjęcie. Na części blatu widać, że deski są zsiniałe osobno, ale w niektórych miejscach sinizna przechodzi z jednej na drugą. Co do historii to wiem tyle, że stał w kupionym mieszkaniu i chyba był robiony na zamówienie. Pokryty był lakierem lub może jakimś woskiem. Powłoka była dosyć miękka, dało się ją rysować paznokciem, schodziła po potraktowaniu acetonem tworząc kisiel. Pod lakierem coś co bawiło stół.

Offline zyklone

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie stołu.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2021, 22:13:21 pm »
Kurcze, tego Thinner-a nigdzie nie można kupić w Polsce. Czymś innym można to rozcieńczyć? Będzie taka potrzeba w ogóle przy malowaniu wałkiem? Ten lakier będzie błyszczący po wyschnięciu? Jest jakaś metoda, żeby go trochę zmatowić ? Wiem, dużo pytań ale nie mam wiedzy w tym temacie, wybaczcie ;)