Maj 12, 2024, 05:21:22 am

Autor Wątek: Dłuta japońskie  (Przeczytany 9441 razy)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Dłuta japońskie
« dnia: Czerwiec 27, 2013, 13:39:59 pm »
Ktoś miał kiedyś okazję, czy też lepszym stwierdzeniem będzie chyba przyjemność, pracy japońskimi dłutami ze stali damasceńskiej? Wyglądają mistrzowsko. Ciekawe jak się zachowują podczas pracy. http://www.fine-tools.com/G310795.htm

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta japońskie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2013, 16:14:02 pm »
nie mialem (jeszcze) i nie nakrecaj mnie bo mnie zona zabije ;)

Offline gołąb

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 236
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta japońskie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2013, 17:50:29 pm »
Można wyczytać, że receptura i technologia oryginalnej stali damasceńskiej przepadła. Od bardzo dawna bezskutecznie próbuje się ją odtworzyć. To co mamy dziś przypomina z wyglądu stal z Damaszku ale nią nie jest - nie ma jej właściwości. Te esy-floresy od kucia są zwodnicze :)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Dłuta japońskie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2013, 18:07:33 pm »
Receptura przepadła dawno temu, to fakt. Ale samo "splatanie" stali podczas skuwania dodaje jej ciekawych właściwości nie tylko estetycznych. Dlatego też właśnie ta ciekawość, jak to się ima z dłutami ;)

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta japońskie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2013, 20:58:31 pm »
stal damascenska to sie zgode natomist wielowarstwowe stale sa do dzisiaj uzywane w Japonii (miecze katana) i ta sztuka nie wymarla

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta japońskie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2013, 21:47:34 pm »
Zainteresowało  mnie to  ,  że  stary  japończyk     (  na filmie  ) wycinając wczepiny   dłutem  maczał je  dość często w .......... ?  oliwie  , terpentynie ? w jakim celu ?
Zna ktoś odpowiedż ?  大阪泉州桐箪笥 ~匠の技~ vol.2
Oraz prostowanie desek nad ogniem , czy to  trwale  wyprostuje ?

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta japońskie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2013, 22:07:04 pm »
Mam pewną hipotezę... Ona tam ma opartą świetlówkę i może natłuszcza sobie to dłutko żeby mu się ładnie świeciło i widział gdzie bije? Sam nie wiem... Albo po prostu jest to taki klocek w którego sobie wbija dłutko by pozbyć się paprochów co mu się przyklejają? Ostatni mój pomysł że jak natłuści to lżej mu idzie w materiał. Bardziej od tego ciekawi mnie czym oni to wykańczali? Wyglądał w tej misce jak glina z wodą. Super mają też te pędzle ;D A poza wszystkim takie stolarstwo to dla mnie abstrakcja  ;D
Pozdrawiam Jakub.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Dłuta japońskie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2013, 22:54:30 pm »
Ciekawa praca i ta bejca nakładana byle jak  a plam  zero .Jest też ciekawe wykończenie myśle  że mydłem i pocierane sztorcem pędzla ze  słomy  ryżowej .
Drugie , ma poklejoną  klejonkę i chcąc odciąć sobie  kawałek  listewki , bierze duży znacznik   ,  robi  rysę z jednej i drugiej  strony deski , potem jedno uderzenie i listewka równiutko sie odłamuje .  Pełen szacunek  , i  popatrzcie na ich  dłonie na  wystające żyły od  ręcznej    pracy .