Maj 17, 2024, 13:41:20 pm

Autor Wątek: Szachownica na blacie stolika  (Przeczytany 7171 razy)

Offline mim

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
    • Zobacz profil
Szachownica na blacie stolika
« dnia: Marzec 18, 2015, 11:14:42 am »
Czytam o fornirowaniu, bo ponoć mamy robić szachownicę w blacie stolika przy użyciu forniru na kursie w CKP. Może jakieś rady w temacie:
1) jak pociąć fornir na równe kwadraty np. 5x5 cm
2) jakim klejem kleić
3) co dalej się robi między szachownicą a brzegiem stołu, jeśli też fornir, to jak wykańcza się krawędź stołu
4) jak bym w ten sposób robił dla siebie stolik szachowy, to jak wykonać literki A..H, cyferki 1..8 na oznaczenie pól, w moim domowym stole szachowym będzie to obowiązkowy element.

Przy okazji wklejam fragment ze stony Zbigniewa Romana http://zbr.info.pl/Fornirowanie.html znalezionej w Internecie. Ciekawe, że jakaś technika znana dawniej zaginęła.

Do fornirowania używam kleju skórnego, chociaż wygląda mi na to, że klej kostny byłby lepszy, a to z tego powodu, że jest słabszy, co oznacza, że ma mniejszą tendencję do kurczenia się, a skurcz i odkształcenia powierzchni są największymi problemami podczas fornirowania. Problemy te są dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, skurcz kleju może powodować rozrywanie forniru, szczególnie cienkiego i o słabej strukturze, przykładem mahoń piramida. Może także powodować rozchodzenie się fornirów na liniach łączenia. Po drugie, może dochodzić do wypaczania się zafornirowanej deski. Z pierwszym problemem poradziłem sobie, z drugim mam ciągle kłopoty, których źródła upatruję w za mocnym kleju, z tym, że chodzi tu o moc kleju wynikającą z jego właściwości fizyko-chemicznych a nie z gęstości kleju. Mam wrażenie, że klej, który napotykam podczas odzyskiwania starych fornirów, jest słabszy, ale może jest to kwestia czasu, który upłynął. Tak, czy inaczej, nie jestem w stanie zrozumieć, w jaki sposób mistrzom osiemnastowiecznym udawało się zafornirować nawet cienką deseczkę, rzędu 12-15mm, jednostronnie i do dzisiaj ma ona równą płaszczyznę. Musiała być w tym jednak jakaś tajemnica skoro w drugiej połowie XIX wieku dosyć powszechnie zaczęto fornirować, szczególnie cienkie elementy, dwustronnie. Widocznie już nie potrafili ustabilizować deski jednostronnie fornirowanej, a i potanienie fornirów w związku z cięciem nożem, uczyniło je bardziej dostępnymi.

Offline mim

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2015, 12:26:24 pm »
Przykładowy pomysł mam następujący. Wymiary pola szachownicy 5,5 x 5,5 cm, wymiary szachownicy 44 x 44 cm, wymiary szachownicy z ramką z literkami/cyferkami 48 x 48 cm, ramka 2 cm z każdej strony, wymiary blatu stołu 70 cm x 70 cm.

Wykonuję ramę blatu stołu z drewna klejonego takiego, jak nogi stołu, o wymiarach 70 x 70 cm. W środku zostawiam kwadratowy otwór o wymiarach 48 x 48 cm na szachownicę. Rama będzie miała wyfrezowane brzegi, na których będzie opierała się szachownica, na głębokości 11 mm. Szachownicę robię ze sklejki grubości 10mm i na to idzie 1 mm forniru z kwadratami szachownicy i bokiem z literkami.

Znalazłem jakieś zdjęcia w Internecie, ale trudno znaleźć coś, co mi pasuje.

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2015, 15:10:49 pm »

Offline DM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 480
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2015, 16:00:42 pm »
Tylko po co doklejał ostatni rząd białych skoro go potem wszędzie poucinał ?

Offline mim

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2015, 16:21:35 pm »
Dzięki, przeczytałem, parę pytań pozostało.
Co to jest "veneer saw", którym koleś przecinał fornir ?
Nie napisał, jakiego kleju użył do przyklejenia potem szachownicy fornirowej do "substrate".
Dalej nie wiem, jak zrobić literki/cyferki.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2015, 20:07:07 pm »
Ciąć okleinę można skalpelem  ,  żyletką  w przyrządzie , oraz pokazaną na  zdjęciu specjalną piłeczką do okleiny .
Kleić możesz na mocznik , poliwinylowy, poliuretanowy , glutynowy .

Offline mim

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 19, 2015, 09:47:15 am »
Google na hasło "veneer saw" pokazał np. takie zdjęcie, jak na załączonym obrazku. Pytanie, czy taką piłą można precyzyjnie wyciąć szachownicę. Chyba można, skoro Karson z Delaware tak robi.

Co do kleju, to wolałbym mieć podany jeden klej, a nie cztery do wyboru. Ten glutynowy, czyli kostny, to rozumiem taki "old-fashioned" i ma tę zaletę, że można odkleić smarując wodą, jeśli się źle przyklei. Pytanie, jak kleić, żeby
1) było równo bez szpar i fałd
2) siła kleju nie wygięła sklejki 10-cm-owej. Jak pisał Zbigniew Roman od końca XIX wieku forniruje się dwie strony cienkich deseczek. Mogę po drugiej stronie zrobić jakąś inną planszę, do gry w go, kółko-krzyżyk lub Otello. Chociaż wolę solidne blaty stołów, nie jakieś rozkładane, demontowalne, itp.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2015, 10:17:02 am »
Co do kleju, to wolałbym mieć podany jeden klej, a nie cztery do wyboru. Ten glutynowy, czyli kostny, to rozumiem taki "old-fashioned" i ma tę zaletę, że można odkleić smarując wodą, jeśli się źle przyklei. Pytanie, jak kleić,

Cztery podałem  ( jest jeszcze kontaktowy ) , byś wybrał technikę , która Ci najbardziej odpowiada. 
Żyję  w Polsce i piszę po polsku więc nie chce mi się szukać  co to znaczy jakieś tam old......... Smarując wodą to se możesz bibułkę odkleić , a nie  okleinę ( żelazko to zrobi i trochę wody )
Pytanie  jak  kleić ?
Kolego temat rzeka i wykładu tu Ci nikt nie zrobi , jedynie małe wskazówki . Ty musisz sam powertować w internecie i książkach.
Ja bym to wszystko nakleił najpierw prawą stroną ( okleina to też drewno , ma prawą i lewą stronę ) na papier . I dopiero całość potem nakleił w prasce ( lub klejem  kontaktowym ) na któryś podanych klei.

To jest piłeczka do okleiny o specyficznym ostrzeniu


Offline mim

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 19, 2015, 11:37:37 am »
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Czy taki fornir z klejem się nada: http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=135&id=2159 ?

Będę musiał zaryzykować. "Old-fashioned" znaczy staromodny, a "veneer saw" to piła do forniru, jak mi się wydaje. Przerzuciłem się na angielski, bo kolega "sajo" podał link do strony po angielsku. Widocznie jest więcej stolarzy angielskojęzycznych na świecie niż polskojęzycznych.

Z tego, co znalazłem prawa strona to ta bliżej rdzenia, czyli będzie miała więcej słoi, choć nie wiem, jak to poznać na cienkim plasterku forniru. Drewno się paczy w kierunku strony lewej, dlatego kładzie się prawą do góry ?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2015, 22:52:00 pm »
Czy taki fornir z klejem się nada:

Nie  bardzo  nada. Będzie Ci się sklejał w czasie pracy bo będziesz go obracał.

Offline wiewiór

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2015, 11:43:27 am »
Myślę , że dużym ułatwieniem byłoby naklejenie pasków jasne /ciemne na jakieś cienkie podłoże a potem pociąć taką zebrę w paski w poprzeg. Następnie naklejanie pasków z przesunięciem o jedno pole do uzyskania wszystkim znanego obrazu pola szachownicy.

Offline mim

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2015, 16:03:51 pm »
Dziękuję za wypowiedzi. Ja się ciągle waham, czy nie zrobić sobie tej szachownicy z dwóch rodzajów deski - jasnej i ciemnej - tak jak to widziałem na jutjubie - i nie bawić się z fornirem. Technika jest taka - ucinamy 4 paski jasnego drewna i 4 ciemnego, sklejamy - jasne, ciemne,jasne, ciemne,..., ucinamy prostopadle 8 pasków, przekręcamy co drugi, znowu sklejamy. Jedyny kłopot, to jak równo przeciąć deskę, jeśli nie mam pilarki. Opcje:
1) ciąć ręcznie - tu jakaś pomoc by się przydała, jak równo uciąć paski szerokości 5,5 cm
2) zrobić pilarkę z wyrzynarki - ile czasu by mi to zajęło ?

Numerki/cyferki zrobiłbym techniką snycerską Szczepana.

Offline mim

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 20, 2015, 16:08:13 pm »
Opcja 3) wykonać w blacie szachownicę dłutem i zabejcować czarne pola. Wtedy nie trzeba kleju, tylko jak zatrzymać ciemną bejcę na kwadracie, czy rowki 1mm wystarczą ?

Offline robson

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1655
    • Zobacz profil
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 20, 2015, 19:29:19 pm »
Mim to niezbyt dobry pomysł , bejca i tak podpłynie ,nie będzie ładnego odcięcia.
Czemu po prostu nie zrobisz szachownicy zgodnie z filmem?

kozio

  • Gość
Odp: Szachownica na blacie stolika
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2015, 19:26:06 pm »
A czemu nie zrobisz np z 1cm listewek drewna w dwóch odcieniach?
Łatwiej z tym niż z fornirem a w blacie wyfrezować otwór na głębokość 1cm i po kłopocie.
Łatwiej to wszystko  przykleić będzie.
Ja bym tak uczynił, pozdrawiam i czekam na tę szachownicę.