Marzec 29, 2024, 07:41:38 am

Autor Wątek: Piec do warsztatu  (Przeczytany 35173 razy)

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #90 dnia: Listopad 23, 2017, 18:47:21 pm »
@Dentarg
Pierwsze mrozy minęły.
Jak się sprawuje promiennik?


I przy okazji i  w nawiązaniu:

Zastanawiam się nad nagrzewnicą tego typu:
https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/termowentylatory/nagrzewnica-elektryczna-411135/?f.category.code=B-080300&sort.by=novelty&sort.order=desc&skip=0&take=25&_=1511459651581
Martwi mnie połączenie wentylatora z tej nagrzewnicy z pyłem drzewnym w garażu...

Dzisiaj w newsletterze dostałem:
https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/promienniki-podczerwieni/promiennik-podczerwieni-411142/#tab04

Ktoś ma taki promiennik?
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2017, 18:58:22 pm wysłana przez swfr »

Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #91 dnia: Listopad 23, 2017, 20:08:28 pm »
Dentrag nie wiem jak twoje doswiadczenia ale moj promiennik (taki jak twoj) przy temp. z lekkim plusem dawal rade. Co prawda termometr na przeciwnej scianie pokazuje tylko 10 st ale da się pracowac w koszulce termicznej, ewentualnie z dodatkowym polarem.

Nożyk

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #92 dnia: Listopad 24, 2017, 14:53:25 pm »
Choć zasadniczo stawiam na ogrzewanie warsztatu piecem z nadmuchem to puki jeszcze go nie kupiłem kombinuje jak koń pod górę.
Co sądzicie o zestawie junkers + butla gazowa + grzejnik.
Wyeliminowało by to wilgoć z gazu, ale nie wiem jak z paliwożernością pieca, na ile by taka 11-tka starczyła.
 

Offline pkvv

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 24, 2017, 16:57:03 pm »


Cytuj
... junkers ...




P.S. Przepraszam za off-topa

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 24, 2017, 17:53:47 pm »
Kto w 1939 by pomyślał, że z produkcji sztukasów przeniosą się na piecyki gazowe, ze szczególnym naciskiem na słowo ''gazowe''
Tez sorry za of top.

Dentarg

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 24, 2017, 18:01:55 pm »
Niestety nie mogę powiedzieć jak sprawuje się mój promiennik, bo dawno nie byłem w warsztacie. 2 powody: brak czasu i jestem od 2 tygodni chory :(.
Na razie wykorzystywałem promiennik do ogrzewania zatok :). Sprawdził się świetnie, tyle że musiałem stać na drabinie w okularach przeciwsłonecznych :D.

Gazowy piec z zamkniętą komorą spalania powinien być OK, ale jeśli z butli ma być zasilany to musi być wersja z palnikiem dla gazu płynnego (tak mi się zdaje, na 100% nie jestem pewny). Nie mam pojęcia na ile starczy butla, można sprawdzić ile zużywa piec m3 w domu (mam stare dane ze starego domu) i wyliczyć znając ciśnienie w butli pi razy oko na ile starczy taka butla.

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 24, 2017, 21:06:00 pm »
Kto w 1939 by pomyślał, że z produkcji sztukasów przeniosą się na piecyki gazowe, ze szczególnym naciskiem na słowo ''gazowe''
Tez sorry za of top.
To Bosch, nazwa Junkers pozostała, bo to  w Polsce synonim gazowego kociołka do ciepłej wody. W innych krajach te same kociołki pchają pod lokalną, popularną nazwą.

Offline zyw1ol

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 25, 2017, 15:42:42 pm »
po kilkunastu dniach udało mi się zamontować piec oraz wybudować komin wewnątrz pomieszczenia. Przy temp. ok 5C na zewnątrz bez większego podkładania osiągnąłem temp. 15C w środku. Nadmuch faktycznie sprawia, że ogrzane powietrze szybko wypełnia przestrzeń, ale przy dopalaniu paliwa, gdzie zostaje delikatny żar a spaliny są już letnie to automatycznie robi się chłodno. Trzeba dokładać cały czas do pieca jeżeli chce się mieć ciepło - przynajmniej u mnie gdzie nie ma stropu a szczyt mam na wysokości 4,5m i nieocieplony dach.

Offline Lopi1

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 25, 2017, 16:32:36 pm »
Wyczystkę  sobie dorób na kolanie. Papiery, kartony i drewno odsuń od kotła.

Offline zyw1ol

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 26, 2017, 12:01:52 pm »
tak wiem, ponadto zamontuje na kominie czujnik czadu. Papiery i drzewo przy piecu znalazły się chwilowo jeszcze przed rozpaleniem :)

Dentarg

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 14, 2018, 11:02:00 am »
Co do promiennika, to niestety mało bywałem ostatnio w warsztacie.

Ale przy tych pojedynczych razach gdy byłem, to przy starcie w warsztacie od +5st C, jeśli się stoi w świetle promiennika to można w miarę komfortowo pracować. Na zewnątrz temperatury nie niższe niż -5stC.

Jak były mega mrozy (-10stC i niżej) to u mnie w garażu zdażało się, że rano było na minusie (woda mi w butli gazowej zamarzła i butlę rozerwało :)).
Wtedy z tuż po włączeniu nagrzewnicy nie da się pracować, bo ręce bez rękawic marzną (stoję tyłem do nagrzewnicy, więc rąk mi nie grzeje).
Rozwiązywałem to stawiając pod "strugnicą" grzejnik olejowy 2kW. Wtedy po 15 minutach praca w miarę komfortowa, chociaż po jakimś czasie w nogi za gorąco.

Tyle, że takie ogrzewanie drogie, bo 2kW nagrzewnica i 2kW grzejnik olejowy, to sporo za 1h ogrzewania. Patrząc na fakturę z ENEI to kosztuje mnie takie ogrzewanie 2-2,5 za godzinę.

Ostatnio robiłem też porządki w warsztacie, na dworze było -5stC, brama byłą otwarta przez 60% czasu (przypaliła się mi farba od nagrzewnicy :(). Byłem w softszelu, polarze 100, bluzie bawełnianej i tshircie bawełnianym z krótkim rękawem, a na nogach dresy (dość grube) i grzałem samą nagrzewnicą. W garażu było przyjemnie, ręce nie marzły, chociaż 1/2 czasu miałem rękawice bawełniane, bo nosiłem niestrugane dechy.

Na razie mogę powiedzieć, że jak w warsztacie jest +5stC na starcie, to nagrzewnica daje radę. Pewnie w mroźne dni też dawałaby radę, ale trzeba by odpalić ją 30-60 minut przed rozpoczęciem pracy.

Problemem są maszyny, bo standardowe łożyska przystosowane są do pracy +10stC w górę. Także trzeba przy maszynie nagrzać do tych 10 lub więcej stopni, czego nagrzewnicą nie da się zrobić łatwo.

Myślałem jeszcze o nagrzewnicy z nadmuchem, takiej 10-15kW, żeby pogrzać chwilę i wyłączać.

Dziś znalazłem: https://cubicminiwoodstoves.com/ - większy wygląda rewelacyjnie, bo można go powiesić, więc nie zajmuje miejsca na podłodze, ma 18kBTU, powinien dać mi komfort termiczny. Ale ta cena ... z wieszakiem i osłonami wychodzi prawie 3kPLN, a pewnie i urząd celny dorzuci swoje +10% (jak nie więcej). Duży plus tego, że paliwa mam sporo (odpady bukowe).

Idzie wiosna, więc obecne ogrzewanie mi zacznie starczać, kolejnej jesieni będzie trzeba zacząć myśleć :).

Dentarg

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 20, 2018, 10:04:45 am »
I udało mi się pracować w mrozy :).

Na zewnątrz w nocy było -8, w momencie jak poszedłem do warsztatu włączyć grzanie było -3 na zewnątrz.

W warsztacie wedle termometru naściennego było +2st, ale według pirometru i FLIRa było raczej -2stC.

Planowałem włączyć nagrzewnice na 40 minut na 2000W, żeby trochę się podgrzało, ale do warsztatu dotarłem po 2h40m. I byłem miło zaskoczony, bo panowało tam przyjemne ciepło (przynajmniej w porównaniu z zewnętrzną temperaturą).

Termometr naścienny wskazywał ponad 15st C, a pirometr i FLIR temperatury 10-17st C w zależności od odległości od bramy :).

Zmieniłem ustawienie nagrzewnicy na 700W, ale po 1h zrobiło się za zimno i wróciłem do 1500W - praca była komfortowa.
Pracowałem w polarze 100, na to bluza bawełniana i się spociłem.

Także nagrzewnicą da się podgrzać mój 24m2 garaż. Takie grzanie na 2kW to coś poniżej 2PLN brutto/h. Zastanawiam się jak z grzaniem kozą lub małym piecykiem pod względem kosztów - ma ktoś? Ile to pali? Wiadomo przy kozie jest tak ciepło, ze można pracować w t-shircie. Trociniakiem w sumie byłoby bez dodatkowych kosztów, bo co jakiś czas jestem w stanie napełnić duży wór wiórami z grubościówki. Największy minus dla mnie to miejsce na podłodze jakie zajmuje koza lub piec (chyba, że wiszący).

mefjuu

  • Gość
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #102 dnia: Marzec 20, 2018, 21:55:16 pm »
A jaką konkretnie masz tę nagrzewnicę?


Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Piec do warsztatu
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 16, 2022, 20:56:44 pm »
Cześć
Potrzebuję zamontować piecyk do warsztatu. Szukam rozwiązania taniego,na chwilę,prawdopodobnie tylko ta zima?
Pozdrawiam