Kwiecień 18, 2024, 03:22:11 am

Autor Wątek: Nowy warsztat i dotacje z PUP  (Przeczytany 10271 razy)

Offline Erandiel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Nowy warsztat i dotacje z PUP
« dnia: Styczeń 03, 2018, 19:17:18 pm »
Witam, jestem w trakcie pozyskiwania dotacji z PUP na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie mam zamiaru nikogo zatrudniać, będę pracował sam.
Zaznaczam, że chodzi o produkcje mebli głównie kuchnie i szafki z wiórów.
Już pojawiło się kilka problemów i  potrzebuje pomocy.
Mianowicie
-Czy stolarnia może się znajdować na placówce oświaty?
 Mój ojciec jest dyrektorem takiej placówki i jest w stanie wynająć mi pomieszczenie koło 35m2, o ile wynajem pomieszczeń magazynowych nie stanowi problemu,  nie mogę znaleźć informacji  czy zakład produkcyjny jakim jest solarnia może się tam znajdować.
- Kolejny problem, wysokość pomieszczenia to 270cm, słyszałem o 3m. Pytanie czy dotyczy to też jednoosobowej działalności, czy dotacje z pup tego wymagają? Słyszałem, że można to obejść deklarowanym 4 godzinnym czasem pracy na stolarni, jak to jest w praktyce?
-Pomieszczenie obecnie nie posiada okien, choć na pewno je zamontuje, nie wyobrażam sobie pracy bez światła dziennego,
według bhp okno musi być, ale nigdzie nie widziałem czy jest wymagana konkretna wielkość.
-Czy są jakieś pozwolenia poza bhp które muszę spełnić by nikt łącznie z pup się nie przyczepił?
-wentylacja mechaniczna zostanie zamocowana
-czy muszę faktycznie zgłaszać do straży pożarnej miejsce stolarni czy to przedawnione?

Qiub

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2018, 08:49:22 am »
Z tego co kojarze znajomy bral 25 kola chyba z PUPa, jednoosobowa dzialalnosc.
spawanie alu i kwasowek tigiem. budynek bez okien, jedyne wejscie to brama garazowa i 2,5 wysokosci - musial robic sobie wyciagi i kombinowac ale lokal byl w dobrej cenie.

pup raczej nie jest od sprawdzania jakie sa mury, czy masz okna i jaki ciag komina... tak naprawde to oni to maja chyba gdzies ;D
interesuje ich raczej czy rzeczywiscie ten lokal wynajmiesz itp. dodatkowo faktury za sprzet bo przeciez chyba sie z nimi musisz jakosc rozliczyc.

podejrzewam ze nawet kibel ich nie interesuje bo maja gdzies gdzie postawisz kloca.

czy masz okna czy nie to inspekcja pracy, pup itp nie ma nic do tego bo pracujesz sam. a sam mozesz slepnac, prad cie zabic, mozesz sobie reke odciac... nikogo to nie interesuje procz SORu i ewentualnie rodziny...

ich tylko interesuje na co wydajesz pieniadze i jak sie z tego rozliczasz.


a czy staruszek wynajmuje czy baba jaga to tak naprawde nie ma znaczenia. liczy sie papier z informacja ile placisz i czy placisz oraz ktory to lokal i gdzie

Ja raczej bym sie zastanawial czy staruszek moze Tobie lub komukolwiek innemu kawalek placowki oswiaty wynajac czy nie trzeba scian wygluszac itp. Czy wogole nikt sie nie bedzie rzucal o to tymbardziej ze jestes jego synem... zeby gowna sobie nie narobic.
Ludzie sa zawistni i popieprzeni, beda widziec w tym teorie spiskowe. Chociaz powiedzmy ze lokal jest na wynajem, kuratorium czy tam wlodarz budynku wyrazi zgode a Ty bedziesz placil to ludzie i tak beda jeczec jak to masz dobrze ze stary Ci cos zalatwi a oni nie moga stolarni otworzyc... chociaz ich jedynym osiagnieciem zyciowym jest uwalenie sie na sylwestra sylwestra w 1989r.

Znajomy to juz przerabial jak szkola zamknela czesc warsztatow szkolnych bo jak sie okazalo nie ma na nie kasy a on dostal zgode, zielone swiatelko, pokupil podnosniki sprzety, zatrudnil mechanikow, itp. Warsztat szedl dobrze przez pol roku a pozniej zaczeli rodzice burdy w szkole ze ich dzieci nie maja gdzie uczyc sie fachu i szlifowac umiejetnosci bo dyrektor swojemu synalkowi czesc warsztatu dal... pojawila sie policja, prokuratura w koncu do sadu trafila sprawa bo rodzic jednego z ucziow byl adwokatem i sprawe wytoczyl...

Oczywiscie sprawa byla przegrana, jednak koles ktory warsztat wynajmowal wkurzyl sie z deczka ze go gnoja i nekaja. Postawil w pol roku na duzy kredyt nowy warsztat od podstaw, zabral sprzety i pracownikow i teraz siedzi na swoim juz...

Szkola stracila bo dostawala po 4 kola za wynajem miesiecznie, rodzice pozniej swiecili oczami wraz z panem prawnikiem ktoremu koles o znieslawienie wytoczyl proces ...   zastanow sie zatem czy masz na tyle mocna psychike zeby pchac sie w cos takiego bo ludzie sa jak kuny  a kuny to h00ye

Chaczins

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2018, 10:08:00 am »
Pod stolarnie musisz mieć budynek ze statusem warsztatu, z tego co ostatnio się dowiadywałem.  Nie może to być magazyn czy pomieszczenia gospodarcze. Takie coś wymaga zmiany sposobu użytkowania.
Do momentu jak nie zatrudniasz pracowników to wymogi inspekcji pracy typu okno, kibel, itp - nie dotyczą cię.

Offline Erandiel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2018, 16:31:28 pm »
Dzwoniłem dzisiaj do kilku instytucji,i wiem trochę więcej, ale szczerze mam jeszcze większy mętlik.
Z tego co się dowiedziałem placówka musiała by wystąpić o zmianę statusu lokalu z pomieszczenia gospodarczego na użytkowe,
trzeba wystąpić o pozwolenie, sprawdzenie w zagospodarowaniu terenu czy w ogóle można zmienić status, dochodzi do tego projektant budowlany, projekt instalacji elektrycznej, obowiązkowy kibel (a mamy tam tylko odpływ do zlewu. 1m2 okna  na każde 15m2 podłogi, by w ogóle przekształcić taki lokal na użytkowy.
Nawet dla jednoosobowej działalności, jak widać Państwo interesuje gdzie będę srał... chory system.
Wysokość jest do zaakceptowania puki nie doniosę sam na siebie że pracuje dłużej niż 4 godziny dziennie.
Pytanie ile tu faktycznej prawdy, a ile naciągania organów administracyjnych.
Szacowany koszta przekształcenia ~3000zł za projekt i pozwolenia
A jeszcze musimy tam dojść do ładu by w ogóle egzystować.
I jakie są realne konsekwencje ewentualnej samowolki.



Offline Erandiel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2018, 19:26:24 pm »
Widząc problemy jakie idą za legalną pracą, pomyślałem by zrobić to tak,
wziąć dotacje na firmę remontowo budowlana,
sprzęt to i tak we większości wkrętarki, ukośnice itp co można podpiąć pod firmę remontową, jako wkład własny dodam gilotyny, mieszadła itp które posiadam więc powinno się udać,
siedziba firmy w mieszkaniu jak każda budowlana,
pomieszczenie gospodarcze wynajmuje jako osoba prywatna np do trzymania narzędzi, a i w piwnicy można majsterkować prawda?
czy ktoś mnie realnie sprawdzi że składam tam meble? co sądzicie o pomyśle i ewentualnych karach?
Pomieszczenie koło 40m2 miał bym za jakieś 400zł, zaufane, pomieszczenia pod produkcje w moim regionie oscylują koło 1000zł
Jak wy robicie?

Qiub

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2018, 20:38:38 pm »
Nie wiem co Ci odpisac, nie mam zielonego pojecia czy ci ktorzy maja stolarnie i robia na tym adresie zawodowo maja wpisane ze budynek jakos jest wpisany itp. Najlepiej niech sie wypowiedza bo przyznam ze to az ciekawe ;D
Nie moze byc az takiej sraki i kaszany z rpzepisami ;D

Qiub

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2018, 20:42:27 pm »
Tu cie moze co oswieci ;D
http://forum.domidrewno.pl/bezpieczenstwo-i-higiena-pracy/otwarcie-nowego-warztatu/

zakladasz FHU hebel   ;D  i jedziesz ;D

Offline Erandiel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2018, 21:08:51 pm »
Czytałem ju i pozolę sobie zacytować
Jeszcze inna kwestia związana jest z organizacją samego warsztatu: o ile i dopóki jestesmy sami u siebie (jednoosobowa dzialalnosc bez pracowników), to jeszcze taki warsztat w garazu jakos ujdzie o ile sama budowla spełnia normy przewidziane prawem budowlanym i rozporzadzeniem w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadac budowle i ich czesci. Po prawdzie taki warsztat powinien miec pozytywną opinię BHP i straży pożarnej (PSP). Ważna też jest kwestia składowania chemikaliów i odpadów wraz z ich utylizacją - te kwestie reguluje ustawa Prawo o ochronie srodowiska i ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach... to samo dotyczy emisji pyłów i spalin. Inna też będzie taryfa u dostawcy energii czy paliwa. Inny będzie też podatek od nieruchomosci.


Lokal ktory chce wynająć jest lokalem gospodarczym, a z godnie z prawem budowlanym powinien być lokal użytkowy ( z tego co się zorientowałem )
Mam tam prąd, siłę, zimną wodę i odpływ do zlewu, wysokość 2.70m
żeby przekształcić pomieszczenie gospodarcze na lokal użytkowy potrzebna jest masa pozwoleń, zgodę bhp straży pożarnej i budowlańca, zmiany zagospodarowania okolicy, planów elektryki i innych bzdur.
Chce projektować w domu meble, zamawiać oklejone, pokrojone płyty.
Będę je tylko skręcał lub łączył domino, dorabiał i okleinował ewentualnie jakieś detale w razie pomyłki w projekcie, wiercenie pod zawiasy lub frezowanie blatów.
Okazyjnie coś innego.
A tu same problemy, co za kraj...
Pozdrawiam,


Offline adaman

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 122
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 05, 2018, 13:31:02 pm »
Mam działalność założoną w garażu przy domu, powierzchnia 20m2, a do urzędu zgłoszone 10 że względu na wysokość nie przekraczającą 2,2m. W urzędzie dziwiła się jak można na takiej powierzchni robić meble, odpowiedziałem, że nie robię tylko składam, więcej nie wynikała. W pup-ie potrzebny był tylko papier, że mam lokal, a jaki to nie wnikali

Chaczins

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 05, 2018, 14:06:36 pm »
Adaman, dzieki za odpowiedź.
A czy zmieniałeś sposób użytkowania lokalu z Budynku Gospodarczego na Użytkowy / warsztat?
Jakie masz PKD zarejestrowane w swojej działałności?

kozio

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 05, 2018, 14:36:04 pm »
czy ktoś mnie realnie sprawdzi że składam tam meble?
A komu się chce? Unię nikogo nie było przez cały rok i kazali tylko zdjęcia pokazać po zakupie sprzętu i po terminie umowy. I to tyle.

MChObi

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 05, 2018, 14:51:49 pm »
Cytat: Erandiel w Styczeń 04, 2018, 19:26:24 pm

    czy ktoś mnie realnie sprawdzi że składam tam meble?

A komu się chce? Unię nikogo nie było przez cały rok i kazali tylko zdjęcia pokazać po zakupie sprzętu i po terminie umowy. I to tyle.


Ja jak brałem dotację to po podpisaniu miałem wizytację w miejscu pracy , patrzyli czy to jest faktycznie jakikolwiek budynek i po tym jak minął zapisany w umowie termin zakończenia też byli .
Panie przyszły ( sam je zawoziłem bo młode i ładne i przede wszystkim pomagać sobie trzeba nawzajem ;D ) popatrzyły sprawdziły czy wszystko się zgadza ( tj sprzęt na który pokazałem faktury ) i tyle . Na drugi dzień komisyjnie zostały zniszczone weksle i tyle .

PUP sprawdza tylko czy kasa którą wydałeś się pokrywa , czy masz te maszyny ( nie możesz ich sprzedać ) czy i jak robiłeś remont ( jeśli na to kasa poszła ) czy nie zawieszałeś działalności i czy nie zalegasz z podatkami .
A tak serio możesz wpisać że zakupisz bulgulator za 10 tyś i nikt tego nie sprawdzi , pod warunkiem że masz na to kwity ( fakt ) i jakiekolwiek urządzenie co przypomina bulgulator . Co nie znaczy że jak kupisz wiertarkę w lidlu za 50 pln i ktoś da Ci fak na  tyś to to przejdzie ;D

Co do wynajęcia pomieszczenia od Ojca to się dowiedz czy to przejdzie ja np nie mogłem kupić od staruszka maszyn , ale po rozmowie z naczelnikiem nagle mogłem bo się okazało że działalność Ojca odpowiada zakupionym maszynom .

Offline Erandiel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2018, 15:26:32 pm »
Z tego co wiem od rodziny nie można sprzętu kupić.
 Ja dotacje przeznaczę tylko na sprzęt, lokal przygotuje na własny koszt, materiały zdobyłem w magiczny sposób.
Mogę założyć firmę z biurem w mieszkaniu, a pomieszczenie na stolarnie wynająć jako osoba prywatna?
I nigdzie jej nie zgłaszać?
Problem jest taki, że to pomieszczenie gospodarcze i teoretycznie nie może być warsztatem, a nie może być przekształcony w lokal usługowy bo jest na terenie oświaty.
Pup ma to w nosie gorzej administracja budowlana. Jest to wolnostojący budynek, kibel jest w osobnym,
Myślę, że w administracji budowlanej wyłudzają tylko kasę, przecież w 90% będę używał wkrętarki i domino.
Czym człowiek więcej chce się dowiedzieć i zrobić legalnie tym się okazje że to niemożliwe do realizacji... Pieprzona biurokracja.
Postanowiliśmy, że założę firmę budowlana, dopisze sobie stolarke do numerów, narzędzia są  do zaakceptowania w obu firmach więc nie powinno być problemu z pup. Biuro w domu. A pomieszczenie gospodarcze wynajmę jako osoba prywatna, ewentualnie wspólnik z którym prowadzimy firmę budowlaną wynajmie żeby inne nazwisko było.
Jak myślcie to dobry pomysł, przejdzie ?

MChObi

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 05, 2018, 15:40:17 pm »

Jak myślcie to dobry pomysł, przejdzie ?


Do pierwszej kontroli nie masz czego się bać .
Ale nikt Cie nie będzie kontrolować bo nie masz pracownika , co do PUP to się u nich dopytaj ( każdy Pup ma trochę inne zasady )

Chaczins

  • Gość
Odp: Nowy warsztat i dotacje z PUP
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 05, 2018, 16:00:48 pm »
jak to pisał kolega Nero w innym temacie - im więcej sie zastanawiasz, tym gorzej.
On sugerował rejestracje firmy na obszar wykonywania w danym mieście (a nie lokalu) i tyle. PDK i biznesplan troche "fikcyjny" ze będziesz np montował ludziom szafy, albo wlasnie budowlanka z konstrukcjami drewnianymi - wykonywana u klienta. Wtem miejsce gdzie beda te maszyny, to formalnie tylko "schowek" na nie wiec mozesz sobie trzymac je nawet pod łóżkiem. Wazne że są i że ich nie sprzedałes - tak ja to rozumuje.Skoro nie ma formalnego wymogu zgłaszania miejsca wykonania dzialalnosci....konkretnego adresu - to nalezy z tego skorzystać.