Maj 14, 2024, 20:05:38 pm

Autor Wątek: Jigi w 3D  (Przeczytany 20628 razy)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 20, 2019, 10:00:04 am »
Mam taki jig do frontów, będzie pokazany w filmie o szufladach do łóżka. Cały bajer w nim to fakt, że jest z cienkiej blachy zrobiony. wtedy całość wjeżdża do korpusu.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 20, 2019, 11:26:19 am »
Ten plastik też wjeżdża do korpusu, tyle że, z uwagi na 1 cm grubość ścianki, nie cały. Dałem taką grubość i 30% wypełnienie, bo tam jednak są naprężenia. Można by jednak spróbować dać cieńszą ściankę, ale ze 100% wypełnieniem. Ciekawe, jaka grubość byłaby w stanie wytrzymać. Może kiedyś wypróbuję.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 24, 2019, 07:28:08 am »
Znalazłem kolejny jig Rocklera, który mam ochotę zrobić. Moim zdaniem bardzo przydatny. Jest jednak pewien problem, ten element w środkowej części, taka jakby uchylna nakrętka zezwalająca na szybkie przesunięcie i zablokowanie tego docisku. Nie wiem, jak się to nazywa oraz, czy takie coś można kupić. Od biedy można tam wmontować zwykłą nakrętkę, ale to już nie będzie to. Może ktoś pomóc?

&index=11

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 24, 2019, 10:48:03 am »
Ciekawy JIG, na luzie do wydrukowania ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 25, 2019, 07:11:14 am »
Szukam po necie takiego mechanizmu ( regulowanej nakrętki ), ale na razie bez rezultatów. Znalazłem coś takiego, ale zastanawiam się, czy ta nakrętka raz przekręcona o 180 stopni odblokuje się po jej przywróceniu do pierwotnej pozycji. Pewnie trzeba będzie kupić, żeby się przekonać. A może ktoś już próbował takie coś?
http://www.essentracomponents.pl/nakretka-mocujaca-kwik-nut

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 25, 2019, 13:18:11 pm »
Już byłoby blisko, bo i zasada działania i kształt i rozmiar ( m8 ) by pasował, ale czy to wytrzyma? Bo tak naprawdę, to jest nakrętka do przytrzymywania talerza od perkusji.
https://www.thomann.de/lu/mapex_quick_release_cymbal_nut.htm

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 28, 2019, 10:21:26 am »
Przystąpiłem do realizacji. Większość elementów już wydrukowana. Na pręty prowadzące wykorzystam to, co dodają do każdej frezarki, jako element prowadnicy równoległej. Mam kilka frezarek, a tych prowadnic nie wykorzystuję. Może są trochę za krótkie. Wykorzystam też pręt gwintowany m8 oraz łożyska ZZ 808. Odstąpiłem od zamiaru zakupu tej śruby na talerz perkusji. Ona sama kosztuje 5 euro, a koszt przesyłki - 20 euro. Postanowiłem problem szybkiego przesuwu elementu dociskowego rozwiązać inaczej. Przez doklejenie wystającej nakrętki do pokrętła. Mam nadzieję, że da mi to możliwość użycia wkrętarki.


Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 28, 2019, 13:06:38 pm »
Zobacz też motyw z przecięciem nakrętki na pół, wtedy masz 2 elementy które po zaciśnięciu na śrubie nadal działają. Kiedy je poluzujesz - to możesz przesuwać.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 29, 2019, 12:46:00 pm »
No i zakończone. U Rocklera swego czasu wydałem kupę kasy, dlatego następny będzie też jig Rocklera. Już go namierzyłem. Wysoce specjalistyczny, a jednocześnie może być zastąpiony prościutkim urządzeniem wykonanym samodzielnie (i szybko), ale dlaczego nie wydrukować wersji de lux? A swoją drogą - zauważyliście, że jig, który właśnie zakończyłem, wykorzystuje znany projekt windy do frezarki dolnowrzecionowej? Wystarczy postawić go w pionie i zmienić elementy zewnętrzne. Mój bosch GTS 10 xc ma wymarzone miejsce do zamontowania frezarki w stoliku, w dodatku mobilnej. Czyli kolejne zadanie przede mną.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 30, 2019, 10:14:10 am »
Odrobina luksusu, ale i inspiracji. Jig firmy Trend przeznaczony dla frezarki ręcznej, potrafiący zmienić ją w bardzo precyzyjne narzędzie. Ja oczywiście ani rysował, ani drukował nie będę, bo tego jiga mam, ale myślę, że nie byłby on taki trudny do zrobienia. Jakby ktoś chciał spróbować, to mogę podać wszelkie szczegóły konstrukcyjne, wymiary, itp. Jig jeszcze nie wypróbowany, ale - jak już tylko zacznę sprzątać w moim warsztaciku - to wypróbuję niezwłocznie.



Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 01, 2019, 11:28:31 am »
Fajne! Sporo zastosowań w 1 jigu. Ja bym musiał kombinować na kilku ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 02, 2019, 16:22:57 pm »
Rzeczywiście jig jest fajowaty. Skończyłem kolejny. Po angielsku to on się nazywa rail coping slede. Prawdę mówiąc nie do przetłumaczenia na polski. Ma służyć do sfrezowania czoła listwy będącej elementem ramki pod drzwiczki z płyciną na specjalnych kompletach frezów. Pożyteczny, ale jednocześnie pokazuje, jak Amerykanie potrafią zarabiać pieniądze. Właściwie to samo można zrobić na poprzednim jigu Rocklera, który wydrukowałem, tylko przy tamtym wskazano - jako przeznaczenie - frezowanie małych elementów ;D ;) A do poprzedniego wystarczy dorobić osłonkę służącą jednocześnie za culagę i sprawa załatwiona. No nic to, ja jestem stolarski gadżeciarz i takie rzeczy mnie wręcz rajcują. Akurat ten jig zamieściłem do publicznego użytku i pliki do jego zrobienia są ogólnodostępne pod linkiem. Ten poprzedni też opublikuję, tylko muszę znaleźć na to czas. Przy tym projekcie szczególnie istotny jest docisk, bo pod ten docisk projektowałem otwory. Kupiłem go kiedyś u Czechów ( link do sklepu w thingi ).
https://www.thingiverse.com/thing:3602517/files
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2019, 16:32:11 pm wysłana przez zibi01 »

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 02, 2019, 16:27:50 pm »
No i jeszcze video. Chociaż sposób użycia jest banalny.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 04, 2019, 11:29:20 am »
Uchwyt do małych kawałków na frezarkę dolnowrzecionową udostępniłem na Thingi. Można go sobie ściągnąć i wydrukować.
https://www.thingiverse.com/thing:3606522/files