Marzec 29, 2024, 12:04:06 pm

Autor Wątek: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?  (Przeczytany 4476 razy)

Offline TonaWiorow

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« dnia: Marzec 24, 2020, 09:21:27 am »
Cześć,
jak to jest w końcu z tym szlifowaniem pod olejowanie?
Po przejrzeniu forum i zagranicznych filmów na yt stwierdzam, że każdy poleca inną technikę; jedni mówią o gradacji 120, max 150 przed pierwszym olejowaniem (więcej ma podobno zamknąć pory) -> gradacja 220 przed drugą warstwą.
Inni mówią o szlifie do gradacji 300 przed pierwszą warstwą, i o tej samej gradacji przed drugą.
Jeszcze inni szlifują przed pierwszą warstwą do gradacji 600 (chyba że to jakaś inna skala).

Która technika pozwoli nam uzyskać najlepszy dla oka i dotyku efekt w przypadku oleju duńskiego? Jednocześnie da najlepsze warunki do wchłonięcia się oleju i tym samym odpowiednio zabezpieczy drewno?
Czy dla każdego rodzaju oleju technika szlifowania się różni? Czy jest jedna jakaś 'uniwersalna'?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2020, 21:13:40 pm »
Witam.
Szlifowanie powyżej 180 to już zamykanie porów drewna, a tym samy utrudnienie olejowi penetracji.
Środki wykańczające powinny wniknąć w drewno. Jeśli tak się nie stanie to mogą i penie będą się łuszczyć, odchodzić płatami lub odprykiwać przy uderzeniu.
Aby dobrze zaolejować należy przeszlifować papierem 150 ewentualnie 180.
Potem nałożyć pierwszą warstwę oleju, poczekać kilkanaście minut i zetrzeć nadmiar. odczekać troszkę, ale nie dopuścić do wyschnięcia całkowitego. nałożyć kolejną warstwę i powtórzyć operację. Operację powtarzać ażdo momentu kiedy po starciu nadmiaru oleju uzyskasz jednakowy połysk. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Teraz możesz przeslifować powierzchnię nawet papierem 600. Już nie ma znaczenia, bo olej został wchłonięty przez drewno. Na koniec jeszcze jedna cieniutka warstwa oleju i polerowanie.
Dobrą praktyką jest pierwszą warstwę rozcieńczyć aby głęboko wchłonął.

Offline TonaWiorow

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2020, 09:17:17 am »
Witam.
Szlifowanie powyżej 180 to już zamykanie porów drewna, a tym samy utrudnienie olejowi penetracji.
Środki wykańczające powinny wniknąć w drewno. Jeśli tak się nie stanie to mogą i penie będą się łuszczyć, odchodzić płatami lub odprykiwać przy uderzeniu.
Aby dobrze zaolejować należy przeszlifować papierem 150 ewentualnie 180.
Potem nałożyć pierwszą warstwę oleju, poczekać kilkanaście minut i zetrzeć nadmiar. odczekać troszkę, ale nie dopuścić do wyschnięcia całkowitego. nałożyć kolejną warstwę i powtórzyć operację. Operację powtarzać ażdo momentu kiedy po starciu nadmiaru oleju uzyskasz jednakowy połysk. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Teraz możesz przeslifować powierzchnię nawet papierem 600. Już nie ma znaczenia, bo olej został wchłonięty przez drewno. Na koniec jeszcze jedna cieniutka warstwa oleju i polerowanie.
Dobrą praktyką jest pierwszą warstwę rozcieńczyć aby głęboko wchłonął.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! :)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2020, 09:29:54 am »
Proszę bardzo.
Powidzenia.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2020, 10:18:41 am »
Najczęściej producent opisuje sposób przygotowania drewna i sposób aplikacji - wystarczy przestrzegać zaleceń. Najczęściej jest to tak, jak opisuje Lirorobert. W przypadku blatów kuchennych warto co jakiś czas ( co kilka miesięcy) odświeżyć - lekko przeszlifować papierem o granulacji min 300 i   pokryć nową warstwą oleju - wygląda świeżo, jak nowy.

Offline TonaWiorow

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2020, 11:22:06 am »
Najczęściej producent opisuje sposób przygotowania drewna i sposób aplikacji - wystarczy przestrzegać zaleceń. Najczęściej jest to tak, jak opisuje Lirorobert. W przypadku blatów kuchennych warto co jakiś czas ( co kilka miesięcy) odświeżyć - lekko przeszlifować papierem o granulacji min 300 i   pokryć nową warstwą oleju - wygląda świeżo, jak nowy.
Takich zaleceń też szukałem, ale niestety jedyna informacja na opakowaniu oleju duńskiego od Rustins dotyczy samej konieczności przeszlifowania. Nie ma niestety żadnej wzmianki o gradacji.
Tak czy inaczej zrobiłem tak jak kolega wyżej polecił, przeszlifowałem do gradacji 150 i jestem już po nałożeniu 3 warstwy na drzwi. Efekt myślę zadowalający. Chciałem jeszcze na koniec przeszlifować gładszym papierem, ale szczerze mówiąc jest to już świetne w dotyku nawet po tym papierze 150.
Drzwi były oryginalnie pomalowane na kolor jaki widać w rowkach. Po zeszlifowaniu farby były w użyciu "na surowo" kilka lat, przez co wyglądały już tragicznie. Myślę że renowacja udana. :)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2020, 12:43:06 pm »
A rowki ?

Offline TonaWiorow

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2020, 14:22:52 pm »
Nie znalazłem dobrego sposobu na ich zeszlifowanie. Postanowiłem zaryzykować i to zostawić. Mam nadzieję że olej z farbą nie wejdzie w jakąś reakcję. Poza tym komponuje się to myślę całkiem nieźle.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2020, 19:40:46 pm »
Można było frezarką i frezem.

Offline TonaWiorow

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Szlif pod olejowanie - jak poprawnie zaaplikować olej duński?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2020, 22:18:44 pm »
Niestety nie posiadam