Marzec 28, 2024, 09:52:37 am

Autor Wątek: Lakierowanie lameli dębowych  (Przeczytany 3321 razy)

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Lakierowanie lameli dębowych
« dnia: Lipiec 21, 2021, 11:21:41 am »
Cześć, mam pytanie odnośnie lakierowania lameli dębowych. Wykonałem dla siebie szafkę z frontami z lamelami dębowymi o przekroju 18x16 mm (zdjęcie w załączniku). Na załączonym obrazku lamele są pokryte olejem do mebli firmy Osmo.
Będę wykonywał podobny mebel dla znajomego, z tym że tym razem ze względów praktycznych chciałbym lamele polakierować - nie powiem mu żeby raz na rok rozkręcał wszystkie lamele i kładł na nie warstwę oleju.

I tu mam pytanie - jakiej firmy lakier najlepszy na takie drobne elementy? Myślałem o jakimś macie / półmacie, nie wiem jeszcze co będzie najlepiej wyglądać.
Jest jakaś technika lakierowania natryskiem takich elementów? Sporo krawędzi, praktycznie brak płaskiej powierzchni. Myślałem żeby rozkręcone lamele poukładać obok siebie na stojaku w takich mniej więcej odległościach jak są na froncie, ale nie mam pojęcia czy dobrze się będzie kładło lakier

Z góry dzięki za pomoc i od razu uprzedzam że nie mam zbyt dużej wiedzy odnośnie lakiernictwa

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie lameli dębowych
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2021, 13:41:52 pm »
Ja używam wodnych poliuretanowych lakierów syntilor. Nie mają zapachu. Dobrze się rozprowadzają. Nie zostawiaja śladów po pędzlu. Używam w zasadzie tylko połpołysk. Warto zrobić test. Kupić małą puszkę.

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie lameli dębowych
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2021, 16:55:43 pm »
ok, dziękuję sprawdzę te lakiery, chociaż chodzi mi bardziej o nakładanie natryskiem.
Może doprecyzuję o co mi chodzi: czy jest lakier który położę na takie lamele natryskiem, bez podkładu, bez szlifowania, chodzi głównie o optymalizację czasu pracy i dobry efekt końcowy. Sporo tych wszystkich lameli wychodzi do obrobienia i nakładanie podkładu, lakieru, szlifowanie i polerowanie wszystkich to trochę syzyfowa praca. Również wałkiem / pędzlem robi się trochę machania jeśli mówimy o kilku warstwach
Czy to co piszę ma sens czy raczej chcę przeskoczyć nieuniknioną pracę?

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie lameli dębowych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2021, 18:06:54 pm »
Adler Legnopur G50 /G30 Już trochę z użyłem litrów tego lakieru.Tylko natryskowo nakladam i moim zdaniem fajnie sie rozlewa,dość szybko schnie.Nie używam podkładów do niego.

Offline lukaszli

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie lameli dębowych
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2021, 20:42:21 pm »
Dzięki, na pewno sprawdzę. Szkoda że nie widzę dostępnych małych ilości żebym mógł kupić i przetestować kilka lakierów różnych firm i mógł wybrać na podstawie efektu końcowego

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie lameli dębowych
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2021, 20:02:28 pm »
Lakier jest dobry,niestety najmniejsze opakowanie 4kg.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Lakierowanie lameli dębowych
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 27, 2021, 13:37:57 pm »
Zrobilem zdjęcia rodzajów lakieru Adler. Fakt ze opakowania są duże, tylko pigmopur można kupic od 1kg a lakier od 4 kg. Niestety ida kolejne podwyżki wiec zrobiłem zakupy. Tym razem po raz pierwszy legnopur G30 i G10.