Maj 18, 2024, 08:59:35 am

Autor Wątek: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?  (Przeczytany 2389 razy)

Offline Rayban

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« dnia: Luty 13, 2017, 16:20:04 pm »
Witam
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć czym można ściąć na długości 70cm deskę w klin ?

Interesuje mnie wykonanie takich oto łopat

http://www.sklep.masz.gliwice.pl/images/10ba3e3c6408951052b948c4a64d061f.jpg

Posiadam grubościówkę. Nie ma ona niestety regulowanego stołu, kąta zbierania.

Czy są obecnie inna narzędzia umożliwiające ścięcie takich klejonych desek olchowych ?

Łopaty będę wykonywał na własny użytek.

mefjuu

  • Gość
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2017, 16:32:27 pm »
A jaka szerokość tej deski?

mily68

  • Gość
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2017, 16:36:42 pm »
Dział "Przedstaw się na DiD" jest drzwiami tego forum. Po przejściu tego progu są spore szanse na odpowiedzi :)

Offline Rayban

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2017, 17:42:35 pm »
Szerokość deski 45cm, deska sklejona z trzech desek

Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2017, 17:45:04 pm »
Rozumiem, ze chodzi Ci o zebranie z grubości, aby "zaostrzyć" czubek?  Zauważ, że łopaty na zdjęciu mają ścięte niewielkie odcinki  czubka
Możesz zrobić przystawkę do użycia z frezarką gw. W przystawkę wsówasz  deskę, frezujesz skos, później tylko szlif. Robiąc przystawkę musisz przemyśleć jaki kąt  przygotować.
Tu masz przykład takiego przyrządu:
http://szkutnikamator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=64:ukosowanie-listew-poszycia-sklejki&catid=63:patentyporady&Itemid=91
Możesz też zrobić to z ręki strugiem
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2017, 17:54:48 pm wysłana przez stachmiesz »

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2017, 17:51:46 pm »
Piłą

kozio

  • Gość
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2017, 18:12:56 pm »
Jest ona dość szeroka i najszybszym rozwiązaniem było by mieć taką zzeroką wyrówniarke. Na niej zjechać koniec trzymając uchwytem do góry.

mily68

  • Gość
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 13, 2017, 18:26:11 pm »
Ew. Zestrugać ręcznie. Najbezpieczniej i chyba najszybciej bo bez kombinowania.

kozio

  • Gość
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2017, 18:28:11 pm »
Albo przyczep za samochodem i przejedz się po osiedlu.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2017, 18:29:48 pm »
Najlepiej zrobisz to na grubościówce ,tym bardziej że ją posiadasz.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2017, 18:33:04 pm »
Jest parę możliwości:
- jeżeli masz grubościówkę o szerokości powyżej 45 cm, możesz ułożyć na równej desce lub sklejce materiał podpierając go stabilnie na jednym końcu ( materiał będzie leżał skośnie) i po solidnym umocowaniu materiału na desce prowadzącej systematycznie zbierać po każdym zabiorze podkładając pod deskę np 3 mm sklejkę skoro nie masz regulacji stołu. Po zebraniu połowy obrócić na drugą stronę i działać podobnie. Przypomina to prostowanie desek zwichrowanych za pomocą grubościówki.
- zrobić łoże na którym umieścić materiał pod kątem poprzez podłożenie pod jeden koniec podkładki, wykonać szyny równoległe do podstawy i po szynach prowadzić korytko z wnęką na frezarkę górnowrzecionową. zabiór zwiększać poprzez obniżanie frezarki na prowadnicach - jest taki wątek na forum, dotyczy również obróbki dech o nieregularnych kształtach na blaty a także prostowanie zwichrowanych,
- jak wyżej ale w korytku prowadzić elektryczny strug ręczny ale wtedy zabór osiągnąć poprzez regulowaną wysokość korytka lub podkładając cienkie sklejki pod łoże
- no zostaje machanie strugiem ręcznym
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2017, 18:35:57 pm wysłana przez amigorg »

Offline Rayban

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2017, 21:42:19 pm »
Dziękuję bardzo za wszelką pomoc i sugestie. Osobiście nie znam się na obróbce drewna, sprzęt to pozostałość po moim zmarłym dziadku stolarzu. Mój tata potrafi się nim posługiwać. Mieliśmy również frezarkę górno-wrzecionową z metalowym stołem ( blatem ), zajmowała niestety sporo miejsca i ją sprzedaliśmy. Jakiś czas temu kupiłem z myślą, że będzie potrzebna frezarkę górno-wrzecionową, przenośną bodajże einhell. Mam również taki zestaw frezów

http://allegro.pl/frezy-frez-do-frezarka-drewna-35-szt-lozysko-profi-i6595482750.html

Czy któryś z nich będzie się nadawał do zrobienia tzw. łóżka ? Najbardziej przypadł mi do gustu ten pomysł. Grubościówka jest jak dla mnie trochę niebezpieczna, to konstrukcja niemiecka z lat powojennych, żeliwna. Bałbym się tak próbować i podkładać pod nią takie sklejki itd.


Mamy jeszcze szlifierkę taśmową Celmę, taką http://celma.com.pl/produkty/szlifierka-tasmowa-dbsmm-75c

Czy da radę najpierw grubym później mniejszym papierem dotrzeć taką deskę czy będzie do dosyć powolny proces ? Mam wrażenie, że ktos tutaj tak to robi http://1.bp.blogspot.com/-MIcjTuPWAXI/Vdw6FGuYZ_I/AAAAAAAABFI/SFbmptxrfF8/s1600/IMG_3472.JPG
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2017, 21:50:46 pm wysłana przez Rayban »

mily68

  • Gość
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2017, 23:36:17 pm »
Da się, choć ja uparcie optuję za strugiem bo to i ciszej i chyba szybciej i dokładniej niż czołgiem.
Myślałem też o grubościówce ale trzeba by dobrze przymocować materiał i ktoś bez doświadczenia raczej chyba by się nie odważył...

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Ściecie w klin klejonki ( desek ) na łopatę czym ?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2017, 05:51:29 am »
Strugiem ręcznym i gotowe. Jeżeli jest warsztat po dziadku to i strug tam się powinien dać znaleźć.