Maj 04, 2024, 11:49:51 am

Autor Wątek: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?  (Przeczytany 6893 razy)

Offline Wolak.es

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« dnia: Lipiec 23, 2017, 11:36:25 am »
Witam,
Stoję nad trudnym dla mnie wyborem. Biorąc pod uwagę wymiary mojego warsztatu chce jak najlepiej zagospodarować przestrzeń. Chciałem kupić wyrówniarke-grubosciówke i piłę formatową... Ale przyszła mi na myśl maszyna wieloczynnościowa z piłą, wyrówniarką, grubosciówka, frezarka oraz wiertarka. Dla mnie dobre rozwiązanie bo zajmie mniej miejsca niż osobne maszyny. Tyle że mam złe doświadczenia z "maszynami 5w1".

Czy mieliście styczność z takimi maszynami? Czy warto? Czy są precyzyjne?

Jak na razie oglądałem tylko maszyny marki PERFECT (http://www.standrew.pl/maszyna-wieloczynnosciowa-typ-cf315410-2000/ ). A może wy macie jakąś godną polecania w dobrej cenie? Albo znacie kogoś kto chce sprzedać?

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2017, 13:50:49 pm »
ja słyszałem tylko kiepskie opinie na ten temat...
Mój wujaszek kiedyś kupił i jeszcze szybciej sprzedawał - za dużo zabawy było z przezbrajaniem.
Ja do formatówki,strugarki i grubościówki mam tylko jedno gniazdo - i czasem szlag mnie trafia, jak co chwilę trzeba przewody przekładać a mowa o przestawianiu blatów, itp ...

Osobiście nie widzę tego ...
ale to tylko moje zdanie ...

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2017, 15:43:52 pm »
Tematbył kilkakrotnie poruszany na forum, chociaż moze nie konkretnie odnośnie tej maszyny. Ogólnie mówiąc nie warto kupowac maszyn kilka w jednym. Przełozenie przystawek i ich ustawienie nieraz zabierze wiecej czasu niż sama obróbka drewna. Znam ten problem na przykładzie obrabiarki DYMA

przemek77

  • Gość
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2017, 16:23:44 pm »
Panowie , jasne że przezbrajanie maszyny jest uciążliwe . Tylko jak się nie ma metrów na warsztacie i z góry założony budżet to innego wyjścia nie ma  :)

Offline Wolak.es

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2017, 18:42:42 pm »
Rozumiem, że jest dużo pracy przy samej maszynie. Ale co z dokładnością, funkcjonalnościa danego sprzętu? Czy podzespoły spełniają swoją funkcję czy zamieszczenie pięciu maszyn w jednym się sprawdza?

Posiadam "sprzet" 5w1. Niecałe 2 tyś kosztował, ma w sobie wyrowniarke, grubosciowke, pile, wiertarke oraz frezarke. Tylko że nikomu nie polecilbym takiego sprzętu (http://allegro.pl/urzadzenie-maszyna-wielofunkcyjna-do-drewna-5w1-i6774825118.html). Żyje nadzieja, że jakbym kupił sprzęt za 25 tyś to już by działał tak jak do tego został stworzony.

Edit: Swoją droga, Jarek ma chyba taką maszynę, 5w1 od Feldera. Jarku, gdybys mógł sie wypowiedziec wrazeniami, byłbym wdzięczny;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2017, 18:47:01 pm wysłana przez Wolak.es »

Offline looq1

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 23, 2017, 22:23:53 pm »
Dopuki robisz to hobbystycznie, to jak najbardziej, koszt zakupu 5w1 sporo taniej niż  5 maszyn oddzielnie (jakieś 30-40 %), ale jak zaczynasz na tym zarabiać to staje się mocno uciążliwe, gdy w koszt wliczasz czas pracowników którzy stoją i patrzą, czekają, zamiast wykonywać kolejny etap obróbki danego elementu. Przy maszynach jednofunkcyjnych, każdy ma zajęcie- z piły na heblarkę, grubościówkę, frezakę i do prasy. A przy 5w1 potnij 5m3-5h, przezbrój, wyrównaj 4,5m3-4h, prazepuść 4,2 przez grubościówkę-3h i sklej 10xpo 1m2 klejonki-9h- tak w uproszczonym skrócie

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 23, 2017, 22:37:13 pm »
Lepiej brać wyrówniarko grubościówke i pilarke frezarke. Niż wszystko w jednym.

Offline Wolak.es

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2017, 00:28:56 am »
Dziękuję w takim razie Za rady, posłucham i kupię osobno :)

Offline Lechu

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 319
    • Zobacz profil
Odp: Maszyna wieloczynnościowa czy warto?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 24, 2017, 07:26:08 am »
Moim zdaniem taki zestaw jak opisal Morswin jest optymalny. Ja w mniejszym budzecie niz za to chinskie Perfect kupiłem wlasnie markowa pilarko-frezarke i osobno wyrowniarko-grubosciowke. Trzeba tylko troche cierpliwosci i rozgladania sie po rynku maszyn uzywanych - co jakis czas sie cos trafia.