Maj 13, 2024, 12:28:12 pm

Autor Wątek: Jigi w 3D  (Przeczytany 20594 razy)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 23, 2019, 10:10:30 am »
Dobre ;) drukuję!
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 25, 2019, 15:06:59 pm »
Przyrząd do równego (  symetrycznego)  odmierzania odcinków na powierzchni. Np. do zaznaczania miejsca montażu szuflad, półek i wielu innych zastosowań. Jakby go nie rozłożył, odległości między znacznikami będą równe. Koniec kalkulatorów i miarek.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 29, 2019, 07:26:12 am »
Urządzenie do odwzorowania i przenoszenia kształtów na obrabiany materiał. Dość precyzyjne. Umożliwia dokonanie eleganckiej pasówki. Pstrokate, bo drukowane z resztek filamentu. Poszczególne elementy wymagane do jego złożenia nie wymagają go zbyt wiele i dlatego nadaje się do zrobienia porządku z materiałem, którego trochę szkoda wyrzucić, a jest go za mało, żeby drukować coś większego.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 30, 2019, 12:52:08 pm »
Drobna duperelka. Na pewno jakoś tam przydatna, ale nie nieodzowna.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 01, 2019, 18:04:39 pm »
Kolejny drobny gadżecik. Powszechnie znane urządzenie do wyznaczania ( i wyrysowania) środka listwy, bez mierzenia.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 04, 2019, 18:36:34 pm »
Znów trochę offtopu. Zepsuł się stary bramofon. Żona postanowiła kupić nowy. Stary był duży, nowy jest dużo mniejszy. Montowany na cienkiej blasze, przez co - bez kucia w ścianie - nie daje się schować plątaniny kabli. Odważyłem się narysować obudowę. I chyba się udało.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 05, 2019, 18:13:14 pm »
Tak się rozzuchwaliłem po narysowaniu tej obudowy, że postanowiłem rysować dalej. Rozpocząłem wydruk docisku ( featherboard ) do mojego Boscha GTS 10xc Professional. Do jego montażu konieczne są prowadnice do rowka, na których ten docisk będzie zamontowany. Po wydrukowaniu okazało się, że idealnie pasują do rowka po lewej stronie. Pisałem tu kiedyś, że ten rowek różni się wymiarami od tego po prawej. Ponieważ takich prowadników nie ma nigdzie na necie załączam plik wykonawczy. potrzebne będą 2 śruby M4 i nakrętki motylkowe m4. Może się komuś przyda.
Wydrukowałem tez część takiego docisku do taśmówki. Mniejszy. Foto pokaże na czym rzecz polega.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 06, 2019, 07:08:27 am »
Wydruk zakończony. Urządzenie złożone. Pomysł zaczerpnąłem od Rocklera. I nawet jig Rocklera kupiłem, ale to urządzenie ma prowadnice typu amerykańskiego, nie pasujące do europejskich maszyn. Właściwie używam go tylko ze stolikiem do frezarki. Po zakupie drukarki 3D zastanawiałem się nad wydrukowaniem do niego nowych prowadnic, ale ich zamiana jest dość upierdliwa, dlatego oryginalnego Rocklera będę używał z frezarką, a swojego jiga z Boschem. Jak znajdę odpowiednio cienkie łożysko,  wmontuję je w środek bazy.

Oprócz części drukowanych użyłem: 2 śrub m4/20 z nakrętkami motylkowymi, łożyska ZZ 808 ( bo takie miałem ), jednej śruby m3/20 z nakrętką. Łożysko kupiłem do zrobienia prowadnika filamentu w drukarkach creality ( ender - 3, cr 10 ) i z tego projektu wykorzystałem kółko, w którym łożysko jest osadzone.

Video pokazuje sposób wykorzystania jiga z piłą taśmową. Zachowałem sobie pliki wykonawcze, więc gdyby ktoś chciał sobie coś takiego wydrukować, to proszę o info i oczywiście udostępnię. Oczywiście - za darmo. Baza jiga jest dość duża. Była drukowana na CR 10, mojej nowej drukarce, którą - po walkach z Enderem, zanim go opanowałem i okiełznałem - jestem wręcz zachwycony. Bazę można jednak zmniejszyć w slicerze i dostosować ją do rozmiaru stolika.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 06, 2019, 07:09:23 am »
A linka do video oczywiście zapomniałem wkleić. To już uzupełniam.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 12, 2019, 14:30:40 pm »
Dziś znów pożyteczne dla mnie drobiazgi. Spacer'y w calach. Do posiadanego przeze mnie jiga Rocklera do wycinania na frezarce wpustów do połączeń (tzw. box joint ). Drukowane z PETG polskiej firmy Spectrum. Doskonały filament. Zanim doczytałem, że PETG powinno się drukować bez chłodzenia zrobiłem wydruk z chłodzeniem na full. I wyszło wcale nieźle. Również na testowej wieżyczce. Dopiero, jak wydruk z innego filamentu PETG firmy Fiberlogy wyszedł wręcz upiornie, doczytałem o tym chłodzeniu. Fiberlogy zaczął się drukować poprawnie, ale ja już wiem, której z firm filament będę kupował. Na zdjęciu wydruk testu na Spectrum ( biały ) z chłodzeniem i ten drugi ( Fiberlogy ) bez chłodzenia. I Spectrum, mimo iż drukowany wbrew regułom i tak lepszy.
I video z jigiem Rocklera i spacer'ami.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 17, 2019, 19:05:29 pm »
Połączenia śrubowe ukryte ( pocket  hole ) stają się coraz bardziej popularne. Mocne, szybkie i proste do wykonania przy pomocy odpowiedniego jiga. A tych jest od cholery i ciut ciut. Problem zaczyna się, kiedy to trzeba skręcić. Z oczywistych przyczyn. Wymyślono dwa rodzaje ścisków, które to ułatwiają. Ja wydrukowałem sobie ten lepszy. Brakuje w nim jednego elementu. Śruby m5 z nakrętką, ale akurat nie mam na podorędziu.

Wydruk zrobiłem z filamentu PETG Fiberlogy. Jeszcze nie wiem, czy go ponownie kupię. Na pierwszy rzut oka robi wrażenie filamentu z wyższej półki. Idealnie nawinięty ( jeszcze tak precyzyjnie nawiniętego filamentu nie widziałem ), na eleganckiej szpuli, ale jak zaczyna się drukować, to zęby bolą. Patrzeć na to nie można. Finalnie jednak wydruk wychodzi dobrze i solidnie.

[ Invalid YouTube link ]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2019, 22:14:48 pm wysłana przez JarekO »

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 17, 2019, 19:28:56 pm »
Mam jakiś problem z prawidłowym wklejeniem linka do youtube. Spróbuję jeszcze raz.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 19, 2019, 08:22:46 am »
Jakieś 2 lata temu moja szanowna połowica znalazła wolne miejsce i zażyczyła sobie, żeby je zapełnił słupkiem z 7 szufladami. Słupek, jak słupek - prosta robota. Wykonałem wszystko pięknie i doszedłem do montażu frontów. Kur..., ile ja się namęczyłem, nagłówkowałem, jak to zamontować, żeby wyszło równo..... Zapowiedziałem, że jak jeszcze raz czegoś takiego ode mnie zażąda, to zapłacę za stolarza, bo sam się męczył nie będę. No i znalazłem na youtube kolejny jig Rocklera ( video ) i od razu postanowiłem go zrobić. Narysowałem kształt od czapy, wydrukowałem i pomierzyłem na szufladzie. No i wyszły dwa błędy. Te dwa ramiona, obejmujące front nie mogą być równe, bo jig jest blokowany przez bok szuflady. Drugi błąd to źle narysowane wpusty pod nakrętkę. Zbyt duże, mimo że mierzyłem. Narysowałem jeszcze raz i tym razem wydrukowałem już komplet. Wpusty na nakrętki znów wyszły do dupy, ale tym się nie przejąłem, bo nakrętki i tak bym wklejał. Drugi błąd jest jednak poważniejszy. Odstęp między ramionami obejmującymi front jest zbyt mały i wystarcza albo na front montowany wprost do boków szuflad ( bez deski kończącej pudełko), albo na bardzo cienkie fronty. Trzeba ten odstęp powiększyć. No i zawziąłem się na te wpusty pod nakrętki i wreszcie złapałem zasadę ich rysowania w programie. Głupszej już chyba nie można było wymyśleć, ale kiedy się ją złapie, to działa. Nasadka na śrubkę wyszła dobrze. Czyli trzeba jeszcze raz wszystko narysować i wydrukować wersję ostateczną. No rację ma przysłowie, że do 3 razy sztuka. Jak już projekt będzie gotowy, to udostępnię pliki do wydrukowania, bo na Internecie - póki co - tego znaleźć się nie da.
&index=1

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 19, 2019, 19:23:34 pm »
I skończone. Urządzenie działa. Jak obiecałem - udostępniam pliki do jego wydrukowania. Do złożenia potrzebne będzie: 6 śrub m5/20 i 12 nakrętek m5. Na śrubach z siwą nakrętką montujemy odbojniki, na tej beżowej - nie. Montując odbojniki, zakładamy najpierw denko, potem nakręcamy nakrętkę na koniec śruby, smarując ją klejem polimerowy i do denka przyklejamy odbojnik. Drukowałem z PETG, z infilem 30%.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 19, 2019, 19:26:19 pm »
Jakiś problem z plikiem. Spróbuję jeszcze raz.