Marzec 29, 2024, 06:25:53 am

Autor Wątek: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej  (Przeczytany 86619 razy)

Klo

  • Gość
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #315 dnia: Marzec 05, 2018, 19:54:25 pm »
Zaczęło się ostrze ślizgać a nie ostrzyć .
Ja mam tak z kamieniami Narex'a ( https://dluta.pl/product/kamien-sztuczny-narex-blok-granulacja-ok-80150.html ). Jak kamień nasiąknie wodą, to można pomarzyć o ostrzeniu. Jak tylko psiknę to idzie.
Aż z ciekawości zastosuję olej. Mam dwie sztuki tego "cuda", to jeden mogę poświęcić. ;)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #316 dnia: Marzec 05, 2018, 20:17:38 pm »
Zobacz na wąskiej krawędzi - daj  wpierw ropę .

krzysiek

  • Gość
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #317 dnia: Marzec 05, 2018, 20:54:53 pm »
To już lepiej naftę. Ropa śmierdzi jak cholera i ten zapach jest trwalszy niż zapach nafty.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #318 dnia: Marzec 05, 2018, 22:06:12 pm »


Masz racje :)

Offline Kilkujadek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #319 dnia: Marzec 07, 2018, 18:11:32 pm »
Mnie uczono, że jak raz użyłeś oleju, to już zawsze musisz go używać. Tak samo z wodą.
Ile w tym prawdy? Nie wiem. Jak wspomniałem - tak mnie uczono.
Chociaż na logikę, to woda wyparuje i można użyć oleju. Ale czy już na zawsze?
Teoria mówi że jak się kamień nasączyło olejem. to już nie ma powrotu do wody. Odwrotnie można.
Praktyka u mnie wykazała, że kamień bardzo dokładnie umyty i wymoczony w płynie do naczyń, nadal może pracować z wodą. Tak uczyniłem z kamieniem Stanleya który z natury rzeczy jest podły i nadaje się tylko do ostrego zdzierania.
Z ciekawostek:
Na forum nożowym wyczytałem o kamieniu Naniwa 1000/3000 (dluta.pl) który po długim pobycie w wodzie i wysuszeniu popękał. Mój się zaczął rozwarstwiać  :(
Namówiłem sklep japan-knive-tools.pl do sprowadzenia porządnych kamieni Naniwa serii Superstone i zamówiłem 1000.
Na stronie Shapton znalazłem zalecenie aby kamieni ceramicznych serii Glass i Kuromaku nie moczyć lecz zwilżać w trakcie ostrzenia. Producent zaleca moczenie 6-10 minut tylko przed pierwszym użyciem.


krzysiek

  • Gość
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #320 dnia: Marzec 07, 2018, 20:52:30 pm »
Na stronie Shapton znalazłem zalecenie aby kamieni ceramicznych serii Glass i Kuromaku nie moczyć lecz zwilżać w trakcie ostrzenia. Producent zaleca moczenie 6-10 minut tylko przed pierwszym użyciem.

Przy starannym przeczytaniu na stronie dluta.pl informacji dodatkowych o produkcie również można znaleźć uwagę ,że kamieni Shapton nie moczy się w wodzie tylko zwilża.
Natomiast to co Ci się stało z kamieniem Naniwa to dziwne bo akurat ten może być przechowywany w wodzie.
Zaczynam się zastanawiać na Shapton'em i chyba zacznę od 1000 bo mam DMT 1200 ale jestem z niego niezadowolony.
Ten który mam jest drugim egzemplarzem przysłanym przez Dictum w zamian za pierwszy reklamowany.
Niestety ten drugi wykazuje te same  w/g mnie wady - poprzeczne smugi. Wygląda to tak jakby diamenty były pasami nasypane.
Ciągle bujam się z mail'em do DMT i jakoś nie mogę się zebrać. Ale chyba muszę się zmobilizować ,bo osełka nie była tania.

Offline Kilkujadek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #321 dnia: Marzec 08, 2018, 06:10:29 am »
Natomiast to co Ci się stało z kamieniem Naniwa to dziwne bo akurat ten może być przechowywany w wodzie.
Moim zdaniem trzeba z nim postępować tak jak z kamieniami ceramicznymi. Ponadto strona 1000 nie jest twarda jak pisze sklep dluta.pl lecz miękka, 3000 średnio twarda. Ale kamień i tak dużo lepszy od Taidea.
Dostawa Shaptona powinna być za 1-2 tygodni bo wszystkie Kuromaku (PRO) wykupiłem. Jak się wstrzymasz z zakupem to przetestuję Naniwę Superstone i będę miał jakieś porównanie do Shaptona. Jak na razie dla mnie Shapton jest bezkonkurencyjny.

krzysiek

  • Gość
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #322 dnia: Marzec 08, 2018, 19:04:30 pm »
No czekam ... światła w lodówce nie gaszę. ;) :D

Offline Kilkujadek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #323 dnia: Kwiecień 05, 2018, 19:41:32 pm »
W końcu posiadłem Naniwę S1000 Super Stone (IN 2210). Porównałem z Shapton Kuromaku 1500 (K0707).  Naniwa trochę szybciej ostrzy, co odpowiada deklarowanym przez producentów ziarnistościom i ich funkcjom (kamienie o niższej ziarnistości powinny szybciej się zużywać i zarazem wyostrzać). Shapnon jest nieco twardszy, Naniwa grubsza - ma 20 mm. Cenowo proporcjonalne.

Offline komil

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie dłut i noży do strugów - inaczej
« Odpowiedź #324 dnia: Kwiecień 21, 2020, 13:15:40 pm »
Cytat: cumbajszpil link=topic=4875.msg169855#m
[/quote
o
Wiec jest tak, granit jest bardzo twardy, metal sie ślizga. Nie osnacza to ze nie ostrzy, ale naostrzone ostrze moźna ciut spolerować. Ślizga sie dlatego, że polerowany jest gladki i ma strukturę plytkową trochę jak mika.Ogólnie się raczej nie nadaje. Nawet niepolerowany.

Kolejne pitanie o gres. ???

Merry, wydaj więcej niź 100-ówkę
Co do tego stanleya to potwierdzam.
Miałem kiedyś ten prowadnik w rękach i po kilkuminutowych próbach stwierdziłem, że to się nie nadaje ..... prawie do niczego
Super że to napisałeś. Mam pytanie żeby nie zakładać nowego wątku.
Jakie sposoby i narzędzia do starych wyszczerbionych dłut. Najpierw nadać kąt 35 stopni jak i czym ostrzycie dłuta. Pozdrawiam serdecznie i lubię te wasze pogaduchy. Ps miałem kupić tą ostrzałkę ale mi przeszło więc od czego zacząć ostrzenie i czym😆