Marzec 28, 2024, 09:40:49 am

Autor Wątek: Pokost lniany a co potem  (Przeczytany 7596 razy)

m_kola

  • Gość
Pokost lniany a co potem
« dnia: Czerwiec 03, 2016, 11:53:21 am »
Mam drabinkę do dziecięcego pomalowaną na razie jedną warstwą pokostu lnianego. Lepszej połowie jednak teraz zamarzył się kolor. Czy da się na to jakoś sensownie zastosować lakierobejcę czy coś podobnego żeby się to solidnie trzymało?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Pokost lniany a co potem
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2016, 14:16:37 pm »
Niech dobrze  wyschnie , potem przeszlifuj 120  i możesz dać lakierobejcę rozpuszczalnikową

Offline skoop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Pokost lniany a co potem
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2016, 23:34:57 pm »
Bardzo dobry środek w tym kolorze masz w ofercie Vidaronu, jak z tego korzystałem i jest super. Niemniej dobrze się dowiedzieć czegoś, dzięki tomekz, bo też zadawałem to pytanie.

Offline Bober

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Pokost lniany a co potem
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2020, 16:42:59 pm »
Cześć. Odświeżę trochę temat. Mam pytanie. Czy na pokost lniany można położyć olej. W tym przypadku chodzi mi o Danish oil.

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Pokost lniany a co potem
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2020, 15:14:48 pm »
Z tego co pamiętam pokost lniany wnika w drewno i zamyka pory podobnie Capon działa więc środki które wnikają w drewno nie sprawdzą się. Jedynie o działaniu powierzchniowym jak lakiery.
Jak do tej pory testowałem impregnat na pokost lniany i capon to w obu przypadkach brak efektu.
Miałem jeszcze spróbować pomalować  emalią akrylową, ale jakoś nie mogę znaleźć na to czasu.

Offline Bober

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Pokost lniany a co potem
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 29, 2020, 16:08:39 pm »
Oleju chce użyć tylko po to żeby nadać lekki połysk. Chodzi mi o to czy po jakimś czasie nie będą się dziać jakieś dziwne rzeczy typy łuszczenie się, przebarwienia.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Pokost lniany a co potem
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2020, 14:46:49 pm »
pokost się nie łuszczy . Pytanie czy olej wyschnie i dostatecznie   utwardzi się  na pokoście

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Pokost lniany a co potem
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2020, 12:27:10 pm »
Dawałem lakier poliuretanowy na pokost, olej barwiący (tungowy) na pokost, lakier na olej. Wszystko trzyma, nic nie odpryskuje, włącznie z parapetami nad kaloryferem. Oleju tungowego (chińskiego) dodaje się do pokostu w celu przyspieszenia polimeryzacji, od kiedy nie można stosować sykatyw kobaltowych czy ołowiowych. Jedynie co, to jak masz jakieś nawarstwienia, to zmyj je benzyną lakową intensywnie przecierając pędzlem/tamponem. Tydzień od dwóch warstw pokostu wystarczał u mnie do lakierowania (modrzew). Paroma warstwami pokostu nałożonymi bez nadmiaru i z wycieraniem tego co nie wsiąkło nie zamkniesz porów drewna, tak, żeby olej nie załapał. Przed pokrywaniem oczywiście zmatuj papierem ściernym.