Maj 11, 2024, 23:38:41 pm

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Odp: tanie frezy vs BHP
« Ostatnia wiadomość wysłana przez swfr dnia Maj 27, 2018, 12:25:10 pm »
Frezy Globusa od paru lat nie są produkowane w PL.
To chińska produkcja.
92
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Odp: tanie frezy vs BHP
« Ostatnia wiadomość wysłana przez przemoprzem dnia Maj 27, 2018, 10:03:46 am »
Mam Globusa za 30 zł i raz mi się urwał - nie wiem jakim cudem, ale się urwał i se poleciał na szczęście dla mnie do przodu czyli ode mnie. Poszła reklamacja i uznali w Globusie. Frez palcowy H=35 D=8 d=8US FT901-0808-0003
93
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Odp: tanie frezy vs BHP
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Maj 26, 2018, 18:29:33 pm »
Frez w większości  schowany jest w płozie frezarki ,ale zasada - kilka szt  dobrej jakości to właściwa decyzja.
94
Bezpieczeństwo i higiena pracy / tanie frezy vs BHP
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lacek dnia Maj 26, 2018, 17:53:08 pm »
Mam pytanie odnośnie tanich frezów i bezpiecznego używania frezarki. Gdzieś na forum przewijał się zestaw 35 frezów po 3 zł/szt z allegro. Konkluzja była taka, że do drewna mogą być, choć jakość chińska. Hipotetyczny scenariusz: frez pęknie albo sam z siebie, albo mu pomogę robiąc coś głupiego np w desce będzie jakiś gwóźdź czy coś.
 
- skoro jakość chińska to skąd wiem, że stal z której to jest wykonane nie ma jakiegoś mikropęknięcia i nie rozpadnie się w kawałki i np nie trafi mnie gdzieś (oczywiście w okularach ochronnych chcę pracować)?
- może takich frezów się po prostu nie kupuje, tylko lepiej mieć frezów nie 35 a dwa ale dobre?

Frezarki Skill i Festool ma osłonę zdaje się, że przeciwwiórową (zdjęcie daję niżej) Czy taka osłona ma sens z punktu widzenia bezpieczeństwa? Czy tego typu osłony są dostępne do frezarek innych firm? Szukałem, ale chyba w słowo-klucz nie wstrzeliłem się.
Generalnie chciałem kupić Bosch POF 1400, ale tam nie ma żadnej osłony. W niebieskim Boschu też nie (zdjęcie 2). Za to jest w Skillu i w Festoolu

Tak na zdrowy rozsądek to skoro frezarka ma np 30k obrotów, co po przeliczeniu daje prędkość liniową ok 60 m/s dla promienia 2 cm. Załóżmy taki większy frez o masie ok 35 g, co daje energię 65 J (biorąc całą masę, czyli pewnie 1/3-1/2 tego max). To tak 1/10 energii pocisku pistoletowego 9mm, kształt też może nieoptymalny z punktu widzenia penetracji tkanki. Z drugiej strony w artykule (link poniżej) dotyczącej chłopca, który dostał pociskiem z wiatrówki (<17J - akurat 9J było) czytamy :"Z protokołu sekcji zwłok wynika, że chłopiec..." oraz "(...)stwierdzona sekcyjnie głębo- kość penetracji śrutu w tkankach miękkich chłopca była znacznie większa niż głębokość penetracji śrutu w blokach żelatynowych (...)". Oczywiście, jak pisałem taki pękający frez jak jest duży to ma raczej kształt bardziej płaski niż pocisk, a jak jest mały, to ma mniejszą energię, więc to porównanie energii jest niemiarodajne. Z tym, że i tak jest tutaj problem BHP...

Słowem: jak zabezpieczyć się przed katastrofalną awarią frezu?


95
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Suszarnia Hajnówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mondo12 dnia Maj 14, 2018, 06:39:49 am »
Witam wszystkich, kupiłem suszarnie do drewna ogrzewaną piecem na odpady. Nie mam parowników itp. Czy one są potrzebne do suszenia drewna? Czy ktoś mógłby się podzielić wiedzą w temacie suszenia w suszarni? Jak wygląda proces suszenia krok po kroku? Czy mamy tutaj specjalistów w tym temacie?
Pozdrawiam
96
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Odp: Ochrona dróg oddechowych podczas malowania, lakierowania i szlifowania.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Raus dnia Marzec 16, 2018, 15:07:15 pm »
Polecany tutaj zestaw 3M czyli maska 6200 + filtr węglowy 6051 + przeciwpylkowy 5911 + uchwyty 501 to koszt 120zl-130zl plus wysyłka na allegro. Tymczasem na miejscu w Bricomanie jest zestaw z ciut lepszymi filtrami (klasa A2). Węglowy 6055 zamiast 6051 i przeciwpylkowy 5925 zamiast 5911. A to wszystko za 120zl, także dobra cena (sam dzis zakupilem) 😉
97
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Wiata pod tartak
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mondo12 dnia Luty 25, 2018, 19:03:13 pm »
Witam, mam takie pytanie czy musi być spełniona wysokość 3,30 m wiaty pod tartak, gdyż mam taką wiatę w najniższym punkcie 2,20 m czy da się to jakoś ominąć? Pozdrawiam
98
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Odp: Ku przestrodze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SpecPiotr dnia Luty 24, 2018, 22:53:30 pm »
Bo łobuz kocha najbardziej.
99
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Odp: Ku przestrodze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kozio dnia Luty 24, 2018, 21:22:23 pm »
Ale brzydal  ;D 

Moja żona mawia "trochę lobuziaka i trochę przystojniaka " ;)
Z tym że nie o Tobie ;D
100
Bezpieczeństwo i higiena pracy / Odp: Ku przestrodze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez morosoph dnia Luty 24, 2018, 19:56:34 pm »
No właśnie te rękawice. Super sprawa, ale nie przy narzędziach, maszynach tnąco - skrawających brrr. Zdrowia - bo szczęście Ci i tak dopisało. Jak to śpiewali chłopaki z Monthy Pytona? Zawsze patrz na jasną-lepszą stronę życia :)
Strony: 1 ... 8 9 [10]