Marzec 29, 2024, 05:47:37 am

Autor Wątek: Makita RT0700c. Jakie frezy?  (Przeczytany 9717 razy)

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Makita RT0700c. Jakie frezy?
« dnia: Marzec 31, 2017, 11:21:12 am »
Pytanie dotyczy rozmiaru  trzonka.
6 czy 8 mm?
Z  instrukcji wynika, że oprócz 3 (słownie: trzech) frezów prostych z trzonkiem 8 mm, kilku 1/4",
to wszystkie profilowe, z łożyskiem i bez - wolno stosować tylko 6 mm.

https://www.manualslib.com/manual/769603/Makita-Rt0700c.html?page=17#manual

Z czego to wynika? Czy z tego, że ten dziwny, stożkowy zacisk może trzymać słabiej?

Jakich frezów (trzonek) używacie w tych frezarkach?

Offline wujekmarcin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2017, 11:50:22 am »
Też przyłączam się do pytania kolegi. Kupiłem tą frezarkę i na razie jeden frez (fota).
Jakich sznowni koledzy używają frezów z tą frezarką?

Offline pwt

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 85
    • Zobacz profil
    • Sklep z filmami BD
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2017, 12:03:10 pm »
Mam i używam frezów 6mm, 8 mm
bo takie są tuleje zaciskowe do tej frezarki
Nawet by mi do głowy nie przyszło że nie mogę stosować frezów z łożyskiem na trzpień 8mm skoro tuleja zaciskowa 8mm jest w komplecie
w instrukcji nic o tym nie ma
Może ktoś inny sie wypowie

fyme

  • Gość
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2017, 12:04:50 pm »
Ja powiem szczerze że nie czytałem instrukcji a frezy zakładam z trzpieniem 8 bo nie mam żadnego z 6. Największy jaki pracował w makicie to palcowy  20 i żadnego problemu nie zauważyłem. Oczywiście materiał zbieram w kilku przejazdach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2017, 12:11:49 pm wysłana przez fyme »

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2017, 17:54:21 pm »
Ze strony 35 instrukcji obsługi wyciągnąłeś takie wnioski? Jest tam tabela.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2017, 19:43:30 pm »
Przy takiej interpretacji instrukcji można by było postulować, że przy obróbce krawędzi można użyć tylko frezów z promieniem 4mm i 8mm (bez łożyska), lub 3mm i 6mm z łożyskiem.
Jeżeli chciało by się frezować na 2mm, czy 5mm, to trzeba użyć innej frezarki.  ;D

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 31, 2017, 20:10:51 pm »
że nie mogę stosować frezów z łożyskiem na trzpień 8mm skoro tuleja zaciskowa 8mm jest w komplecie
w instrukcji nic o tym nie ma
No właśnie, że jest. Jak bystro zauważył Gerdo  - właśnie na stronach 34 i 35. Ilustracje na str. 6.

Przy takiej interpretacji instrukcji można by było postulować, że przy obróbce krawędzi można użyć tylko frezów z promieniem 4mm i 8mm (bez łożyska), lub 3mm i 6mm z łożyskiem.
Jeżeli chciało by się frezować na 2mm, czy 5mm, to trzeba użyć innej frezarki.  ;D

Tu nie chodzi o interpretację instrukcji.
Skoro producent ostrzega i zamieszcza aż tak szczegółowe tabele - to robi to po coś.
Myślisz, że miał wolną stronę w instrukcji i zaoszczędzone gdzieś gdzieś na boku wiaderko farby drukarskiej?

Jeżeli nie chcesz to nie odpowiadaj, jeśli masz wiedzę i chcesz się nią podzielić - będę wdzięczny, ale daruj sobie ten kpiący ton.

Nie mam żadnego doświadczenia z taką frezarką i dlatego pytam.


@Flyme
Najciekawsze jest, że przy frezie prostym (trzonek 6 i 1/4) dopuszczają ostrze szerokości 20 mm, a przy trzonku 8 najwyżej 8 mm.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2017, 20:13:40 pm wysłana przez swfr »

fyme

  • Gość
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2017, 20:26:08 pm »
Moim skromnym zdaniem ten wykaz frezów kompatybilnych to tylko wskazówka a nie przykaz. Tak w końcu przejrzałem instrukcję :) i wg mnie każdy swoje chwali. Makita ma dostępne frezy jak w tabelach i tyle albo ja nie doczytałem wzmianki o tym że każde inne są be. To tak jak z festoolem, generalnie poleca stosować frezy czy tarcze własnej produkcji bo są "niby" najbardziej kompatybilne ale nic szczególnego z tego nie wynika. Ja mam frezy Luna bo dla mnie są lepsze jakościowo od frezów makity i póki frezarka daje na nich radę nie zionąc ogniem to wg mnie ok. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku bo jak wiadomo frezarka nie jest mocarzem i ma "tylko" 710 W  więc z założenia nie jest to frezarka do ciężkich prac ale to nie znaczy że mamy nią ewentualnie zbierać nadmiar obrzeża z płyt. Oczywiście to tylko moje zdanie ale mam tą frezarkę od jakiegoś czasu i spisuje się dzielnie a ostatnio przeleciała rowek frezem palcowym 20 na dwa przejazdy w sklejce na głębokość łączną 10 mm i zrobiła się ledwo ciepła. Oto dowód:

@swfr bo zapewne Makita nie ma w swojej ofercie takiego frezu
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2017, 20:30:03 pm wysłana przez fyme »

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2017, 21:52:27 pm »
Cytuj
Jeżeli nie chcesz to nie odpowiadaj, jeśli masz wiedzę i chcesz się nią podzielić - będę wdzięczny, ale daruj sobie ten kpiący ton.
A kto tutaj kpi?
Chciałem odpowiedzieć, to odpowiedziałem.
Wiedzę mam taką, że można na świecie kupć masę frezów z trzpieniem 6mm i 8mm. W tym są frezy o całej gamie promieni do zaokrąglania krawędzi.
Jeżeli tak ściśle chcesz interpretować te tabelki, to napisz czy naprawdę nie użył byś freza z promieniem 5mm bo nie ma go w tej tabelce?
Popatrz na tabelkę przy frezach palcowych zaokrąglonych (typ "U"), tam jest podany tylko jeden rozmiar na z trzpieniem 6mm i 1/4 cala. Czy naprawdę myślisz, że nie wolno użyć takiego freza z trzpieniem 8mm?
Przecież tam nigdzie nie jest podane, że są to wymiary maksymalne. Tabelki są opisane po prostu tytułem "frezy". Ostrzeżenia też tam nidzie nie znalazłem.

Może i nie napisałem mojej pierwszej odpowiedzi tak dokładnie, że było od razu widać o co mi chodzi, ale czy zasłużyłem na tak wrogi komentarz?
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2017, 22:00:24 pm wysłana przez Rafalski »

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2017, 16:53:30 pm »
Po tygodniu dobijania się do różnych działów w Makicie, wreszcie uzyskałem wyjaśnienie.
Może nie stu procentowe, ale satysfakcjonujące.

Moje największe obawy budziło to, że tuleje zaciskowe 6 i 8 aż tak bardzo różnią się wielkością i kształtem.
Na chłopski rozum to tuleja 8 mm powinna być dłuższa, solidniejsza itd.
No bo i średnice ostrzy szczególnie profilowych większe, i masa  i moment siły i i prędkość obrotowa na zewnątrz większa i diabli wiedzą co jeszcze.

A tu jak się okazało - niespodzianka.
Owszem, siły działające na ostrze są  rzeczywiście większe, ale trudniej jest utrzymać we wrzecionie węższy trzonek.
Czyli ten mikry stożek jest idealny do utrzymania trzonka 8 mm, ale gdyby w takim kształcie był do trzonka 6 mm to by nie dał rady.
I dlatego musi być dłuższy, żeby mocniej trzymać. Proste? Proste. Nikomu, nawet Makicie nie zależy na procesach sądowych. Szczególnie gdyby powódką była wdowa po stolarzu amatorze.

Natomiast co do tabelek z frezami i ich rozmiarami to nawet w Makicie mają lekki problem z wyjaśnieniem - po kiego?
Nie służy to promowaniu własnych frezów, bo niektórych nawet nie produkują.
Jest to raczej przekrój możliwości zastosowania różnych ostrzy i nie ma (jak ja zrozumiałem) formy ostrzeżenie tylko w taki (beznadziejny) sposób zostało przetłumaczone.

Na pytanie - jakiej max. średnicy ostrze mogę założyć , padła odpowiedź, że w granicach rozsądku. Ręce i nogi się uginają...

Lada dzień będę zamawiał frezy: fazujący i zaokrąglający, oba z łożyskiem. Jakiej średnicy ostrze kupić? Albo inaczej - jakich wy używacie?



fyme

  • Gość
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2017, 17:25:22 pm »
Ja mam taki zestawik z luny i sprawdza się. Do tej pory nie używałem tylko frezu półkolistego wypukłego bo nie miałem do czego. Mam też kilka frezów prostych firmy "krzak" i jeden frez spiralny firmy format ale tego jeszcze nie testowałem

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2017, 18:45:41 pm »
No to fajnie, że się z tymi frezami jakby wyjaśniło. 
Można jeszcze dodać interesujący fakt dotyczący dokumentacji firmy Makita. Tak bardzo jak lubię ich narzędzia, to ich strony internetowe po prostu wpieniają.
Na niemieckiej stronie są podane frezy i coś w rodzaju tabelki z zaznaczonymi frezarkami, niby w jakiej można używać dany frez. No i tutaj wielka niespodzianka, bo jedyny frez z trzonkiem 8mm, który niby pasuje do tej frezarki RT0700, to frez prosto-czołowy.
Przy frezach do rowków (palcowych) ta mała frezarka wogóle nie widnieje. Niestety linki na te strony nie działają, więc wstawiam ekranostrzały.
Polska strona makity niestety nie jest lepsza.

Co do tego uchwytu to ja myślałem, że tylna część zacisku 6mm ma fi 8mm i wchodzi w pasujący otwór we wrzecionie. Przy uchwycie na trzonki 8mm to sam trzonek freza wchodzi w to miejsce i tym jest w głębi stabilizowany (tak myślałem). Czy ktoś mógł by to zmierzyć i ewentualnie potwierdzić?

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 05, 2017, 19:44:17 pm »
@fyme
Podaj proszę średnice tego do zaokrągleń.

fyme

  • Gość
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 05, 2017, 20:03:46 pm »
@swfr jak na fotce. Promień to 4,8 mm a frez ma trzpień 8 mm.

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Makita RT0700c. Jakie frezy?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 05, 2017, 20:25:55 pm »
Średnicę ostrza.

Już znalazłem.
R 4.8 (22.5x9.5)

Zamawiam Globusa - śr. ostrza 1". Mam nadzieję, że poradzi sobie.

A przy okazji. Pracujesz nad naszym :) człowiekiem w sprawie tulei 1/4?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2017, 20:30:27 pm wysłana przez swfr »