Marzec 29, 2024, 07:06:29 am

Autor Wątek: Mini cyklon  (Przeczytany 29192 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Mini cyklon
« dnia: Styczeń 31, 2014, 21:03:33 pm »
Witam.
W ramach poszukiwania "czystości" w miejscu pracy postanowiłem wykonać mini cyklon ze zbiornikiem 11,7 litra ( roboczo pewnie ok. 7-8 litrów).
Za wzór posłużył cyklon Oneida naszego kolegi "studio tata", który podał mi jego  wymiary (zdjęcie pierwsze):  podstawa średnica około 75 mm , górna średnica 155 mm , wysokość 285 mm , rura zasysająca zagłębiona jest na 95 mm.
Stożek wykonałem z blachy 0,5 mm ( pozostałość po budowie dachu). Dla chętnych i trochę leniwych podaję adres kalkulatora on-line do obliczeń rozwinięcia stożka symetrycznego ściętego: http://www.lwcad.republika.pl/oblinz/stozsym.htm.
Blachę ciąłem ręcznie, zwiększyłem wymiar po 10 mm z każdego boku na zakładkę. Zaginałem na krawędzi stołu przyciskając blachę kawałkiem kątownika stalowego, przy pomocy młotka i klocka drewnianego. Na prowizorycznym przyrządzie - stojaku z drewna z wałkiem wytoczonym na mojej tokarce wyprofilowałem blachę i zacisnąłem zakładkę wcześniej wypełniając ją klejem elastycznym ( pisało; do metalu). Wyciąłem ze sklejki 10 mm dolny kołnierz i górne denko, kształtując krawędzie lekko skośnie, stosownie do skosu ścianki bocznej stożka.
Jako zbiornik na pył posłuży mi  wiadro metalowe po farbie, ucięte do wysokości 230 mm. Dno wykonałem z płyty wiórowej i sklejki uszczelniając połączenia klejem poliuretanowym. Wieko zrobione jest też ze sklejki i płyty wiórowej. Do krawędzi wieka przykleję uszczelkę gumową (okienną), podciśnienie dociśnie wieko do krawędzi zbiornika.
Jutro "weselsza" część pracy - wykonanie i przymocowanie króćców: do wieka i do ścianki bocznej stożka. Wykonanie próby szczelności i malowanie.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2014, 21:11:09 pm »
C,d Mini cyklon

Pozostałe zdjęcia.
P.S.

Wszystkie części drewniane szlifowałem na szlifierce tarczowej z nowym odciągiem:  http://forum.domidrewno.pl/sam'y/odciag-do-szlifierki-tarczowej/   - pracuje bez zarzutu ( na razie). Wyciszenie silnika działa, ale spory szum powstaje w szczelinie pomiędzy stolikiem a tarczą szlifierki.

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2014, 21:15:04 pm »
Króćce jak będziesz mocował ?
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2014, 21:18:09 pm »
Króćce jak będziesz mocował ?
Będzie o tym jutro ( jak nic się nie wydarzy). Na wieko, to dość proste, na ściankę, po stycznej mam pomysł jak to zrobić. Zobaczymy w "praniu" jak to wyjdzie.

Offline Arek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2014, 21:46:54 pm »
za Tobą to nikt chyba nie nadąży z tymi wynalazkami i jak zawsze solidne wykonanie ;)Ty chyba wcale nie sypiasz ;D

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2014, 22:45:21 pm »
Ty chyba wcale nie sypiasz
No nie, sypiam, gdzieś pomiędzy 2-ga z 7.30 :)

Offline krist138

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 865
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 01, 2014, 06:17:25 am »
Coś ten adres tego kalkulatora nie działa

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2014, 08:04:34 am »
Coś ten adres tego kalkulatora nie działa

Faktycznie, niepotrzebnie po htm jest kropka.  Ten link będzie działał: 

http://www.lwcad.republika.pl/oblinz/stozsym.htm

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2014, 22:39:18 pm »
Witam.
Dzisiaj "zabawa" z montażem króćców do pokrywy górnej i na ściance stożka. Do pokrywy, prosta robota: dodatkowy pierścień ze sklejki, przewiercony otwór fi 35, montaż króćca na klej epoksydowy. Dolna część wystaje 95 mm.
Do montażu króćca na ściance bocznej stożka wykonałem klocek z drewna sosnowego (klejony) 80 x80 x120 mm, odrysowałem łuk przykładając górną pokrywę, przewierciłem otwór fi 35  mm na wylot. Na pile taśmowej wyciąłem zaznaczony łuk, pochylając wcześniej stolik pod kątem odpowiadającym nachyleniu ścianki stożka, po włożeniu w otwór króćca odciąłem na pile taśmowej  nadmiar zgodnie z kształtem klocka. Na stożku zaznaczyłem miejsce umieszczenia króćca wraz z klockiem mocującym, odrysowałem na ściance kształt otworu używając końcówki króćca. Metodą nawiercenia i piłowania dopasowałem otwór w ściance do kształtu króćca ( musi wnikać w stożek po stycznej - jak na zdjęciach. Używając piły taśmowe,j szlifierki tarczowej i cylindrycznej nadałem kształt obudowie króćca. Wkleiłem do odbudowy króciec i przykleiłem klejem epoksydowym do stożka. Wcześniej zabezpieczyłem plasteliną złącze, aby klej nie wyciekł na ścianki. Teraz wszystko schnie i utwardza się w kotłowni.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2014, 22:42:25 pm »
C.d. Montaż króćców.
Po utwardzeniu kleju, zdejmę plastelinę zabezpieczającą złącze, obróbka końcowa ( w tym wklejenie górnej pokrywy), próba szczelności i malowanie.
Następny cyklon z króćcami fi 50 pójdzie lepiej.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2014, 22:50:11 pm wysłana przez amigorg »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 03, 2014, 13:28:30 pm »
Witam.
Próby za mną, oto ich przebieg;
- przygotowałem 5-6 litrów pyłu ze szlifierek i drobnych wiórów z piły taśmowej ( w wiadrze plastikowym)
- zbiornik 22 litrowy, metalowy pod mini cyklon ( mniejszy 11 litrowy akurat schnie po malowaniu),
- węże do podłączenia urządzeń fi 32 mm ( od starych odkurzaczy domowych),
- jako "'siła ssąca" posłużył świeżo zbudowany odciąg do szlifierki tarczowej  - jest tu:  http://forum.domidrewno.pl/sam'y/odciag-do-szlifierki-tarczowej/,
- nowy worek do odpylacza ( kupiłem za 11 zł)
- mini cyklon
Wyniki próby:
- zawartość zbiornika plastikowego, "wessało" do zbiornika metalowego pod mini cyklonem w ciągu ok. 40 sekund,
- zrobiłem 3 próby,
- na ostatnich zdjęciach widać worek odpylacza przed i po próbie - jest tylko lekko zapylony, a na pokrywie ślad " zawijania" pyłu na pokrywie zbiornika.

Wnioski:
-mini cyklon jest zrobiony dobrze ( studio tata, jeszcze raz dziękuje za wymiary - są bardzo istotne) i mimo,że króćce mają średnicę tylko 32 mm, mój podwieszany odciąg świetnie daje sobie radę,
- odciąg z mini cyklonem świetnie będzie się nadawał do współpracy z moimi amatorskimi szlifierkami - zamiast uruchamiać odkurzacz 1400 W wystarczy odciąg 500 W, muszę tylko pamiętać o przerwach w pracy.
- do innych zastosowań np strugów, pilarek króćce muszą być co najmniej na węże fi 50 mm i odkurzacz warsztatowy np. PARKSIDE
Uwaga!
Sam jestem ciekaw jak długo będzie pracował silnik, który ma już ...39 lat, ale to mniejszy problem.

Teraz idę malować mini cyklon i zrobić zdjęcia z finału.


« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2014, 13:30:56 pm wysłana przez amigorg »

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 03, 2014, 14:21:20 pm »
amigorg no to odwaliłeś kawał dobrej roboty i jeszcze działa na dodatek  :)
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

Offline a3756

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 258
    • Zobacz profil
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 03, 2014, 17:12:50 pm »
A ja mam do ciebie pytanie amigorg. Juz prawie zacząłem robić odciąg do strugarki z przegroda thiena a teraz zacząłeś robić cyklona. I pytanie mając oba który byś wybrał do strugarki jak byś miał robić jeszcze raz?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 03, 2014, 17:37:16 pm »
I pytanie mając oba który byś wybrał do strugarki jak byś miał robić jeszcze raz?
To zależy ile masz miejsca. Separator z przegrodą Thiena zajmuje dużo mniej miejsca. Ten który zrobiłem będzie głownie współpracował ze szlifierką tarczową. Jego wymiary są do tego  dostosowane - zmieści się wraz z odciągiem pod stolikiem, na którym stoi szlifierka. Do strugarki, grubościówki, pilarki stolikowej używam mojego odciągu większego z przegrodą Thiena. Mam też separator z przegrodą na węże fi 50, używam z PARKSIDE do frezarki podstolikowej, do pantoroutera z taka ssawką na stolik. Mam zamiar zrobić odciąg z większym cyklonem, który będzie stał w rogu garażu. Jeden z kolegów zrobi mi na CNC wirnik do dmuchawy do tego odciągu. Jak będzie - zobaczymy.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Mini cyklon
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 03, 2014, 20:43:58 pm »
No i mamy finał.
Niżej;
-  zdjęcia cyklonu ze zbiornikiem, wymiary: wysokość całości -  580 mm, wysokość zbiornika z pokrywą - 280 mm, średnica podstawy -330 mm,
- zdjęcia kompletu mini cyklon - odciąg do szlifierki tarczowej,
- podłączenie do szlifierki.
Zostaje dopasowanie długości węży i będzie
The End
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2014, 20:46:38 pm wysłana przez amigorg »