Lipiec 26, 2021, 18:24:30 pm

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - KonradR

Strony: [1]
1
Piły / Dobra tania piła do połączeń na jaskółczy ogon i nie tylko...
« dnia: Październik 29, 2020, 10:18:43 am »
Hej, kolejny raz robię połączenie na jaskółczy ogon (tym razem szuflada) no i wyszło mi to tak średnio. Mam piły japońskie, ale muszę przyznać, że pracuje mi się nimi źle - nawyk z pił zachodnich został mi i nie mogę się przestawić. Chciałbym kupić jakąś fajną grzbietnicę do połączeń, tylko u nas jest strasznie marny wybór. Nie chcę wydawać majątku na jakieś lie nielseny, bo uważam, że to już trochę przegięcie. Chciałbym się zmieścić w 200zł (no, z wielkiem żalem i wahaniem w 300zł). Czy ktoś z Was może coś polecić? Może być z zagramanicy jak coś.

2
Drewno lite - liściaste / Jawor - paczenie się.
« dnia: Sierpień 25, 2020, 12:41:32 pm »
Hej, chciałem zrobić dla teściów witrynkę na pieczywo do kuchni. Mam sporo drewna jaworowego, sezonowanego prawie 15 lat, wilgotność 13% - no i tak myślałem, żeby zrobić to z tego jawora z dekoracyjnymi wstawkami z orzecha. Tylko ponieważ w tym drewnie jeszcze nigdy nic nie robiłem - mam obawy czy w warunkach wilgotności kuchennej to drewno nie będzie mocno pracować i czy nie złapie go pleśń od tego pieczywa?

3
Kleje i klejenie / Kierunek ułożenia słojów w klejonce
« dnia: Grudzień 01, 2019, 14:57:37 pm »
Mam nadzieję, że nie narażę się banalnym pytaniem - ale widziałem oczywiście różne instruktaże o tym jak układać elementy klejonek ("smutny" - "wesoły"), natomiast mam pewną zagwozdkę - czy te uśmiechy można by ustawić prostopadle do płaszczyzny płyty a nie równolegle, jak to zwykle jest przedstawiane? Chodzi mi o zwiększenie grubości płyty - mam 50mm bale z modrzewia, krzywe i sękate, które po pocięciu a następnie zestruganiu pewnie trochę stracą a chciałbym płytę o grubości około 40mm. Na mój gust, to chyba nie będzie już tak wytrzymałe, przy takim ułożeniu słojów? Czy to zupełnie bez sensu? A może lepiej zrobić dwie płyty cieńkie i skleić je ze sobą (lub poszczególne "klepki" w grubsze, a potem w całość)?

Tak na marginesie czy spękania i wypadające sęki, to strasznie poważny problem (to, że przy obróbce to wiem) - gdybym chciał je zachować i zalać epoksydem, żeby uzyskać taki trochę surowy wygląd drewna?

I jeszcze jedno - to jest trochę pytanie do forumowych wróżek, wiem o tym, ale... Możecie się ze mnie pośmiać ;) Czy będąc raczej lejkiem w temacie stolarstwa, ale mając jakiś tam sprzęt dałbym radę z dwuletniego modrzewia zrobić płytę na drzwi wejściowe? Drewno jak na moje oko, jest raczej z górnych partii drzewa albo rosło to drzewo gdzieś swobodnie - tak oczywiście bardzo szacunkowo i pi razy oko czy mogę się spodziewać, że zwichruje się bardzo czy tylko trochę?

4
Przedstaw się na Domidrewno / Witam!
« dnia: Grudzień 01, 2019, 14:40:20 pm »
Witam szanownych forumowiczów - właśnie zaczynam swoją prawdziwą przygodę z drewnem. Mam nadzieję, że będzie w tym więcej szczerej pasji, niż słomianego zapału (znając mnie ;) ) - wcześniej również niezawodowo dłubałem sobie w metalu, ale pora na bardziej szlachetny materiał. Chciałbym porobić trochę stolarki i mebli na własne potrzeby - pracuję na etacie w zupełnie innej branży i nie zamierzam spieniężać moich wynalazków, zatem myślę, że to dobra okazja do dłubania i nauki. Wczoraj przywieźli mi sezonowane bale modrzewiowe - trochę sękate, popękane i krzywe, ale to drewno wygląda cudnie - myślę, że to jest to. Warsztat jakiś tam mam, nie będę się chwalił, ale mam nadzieję, że uda mi się coś z tego zrobić.
Pozdrawiam!

Strony: [1]