Marzec 29, 2024, 08:17:56 am

Autor Wątek: Nowy warsztat stolarski  (Przeczytany 8817 razy)

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Nowy warsztat stolarski
« dnia: Grudzień 19, 2018, 18:09:10 pm »
Witam, chcialbym do istniejącego garażu dobudowac warsztat. Tylna ściana garazu na ktorej miala by sie opierać konstrukcja nowej budowli ma 11 metrów. Warsztat służył by mi do wykonywania różnych rzeczy z drewna. Oczywiście hobbystycznie. W pracowni planuje zrobic konstrukcje drewniana, betonowa posadzkę. W warsztacie będzie strugarko-grubosciowka( duza, żeliwna maszyna),  frezarka dolnowrzecionowa. Pila stolowa do cięcia wzdluznego oraz mini formatowka.Jaka powierzchnia kwadratowa będzie optymalna? Myslalem nad 8 metrami dlugosci oraz 4,5 m serokosci. Co o tym sądzicie?  Jak wielkie są wasze pracownie do pracy hobbystycznych. Mile widziane sugestie. Mozecie pochwalić sie również swoimi miejscami w ktorych spedzacie wolny czas

Offline quent

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2019, 19:26:11 pm »
Ja chętnie poobserwuję ten wątek ponieważ sam mam zamiar zbudować niemal identyczny warsztat. U mnie miałby mieć 7x5m. Płytę fundamentową chciałbym zrobić na wiosnę.
Pozdr.
Q

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2019, 20:06:53 pm »
Ja mam ok 4,4x9m. Na tylnej ścianie składzik przy jednej długiej ścianie półki szafka i wiertarka kolumnowa, przy drugiej strugarka 0,4x2m i odciąg do trocin, na środku piła z frezarką dolnowrzecionową i czopiarką ze stolikiem xyz całość jakieś 1x0,8m do tego przenośny dw733.
Dzięki temu, że piła jest mobilna (stara poniemiecka technologia jakieś 250-300kg żywej masy) to mozna ciąć wdłuż ponad 4m w poprzek też, z tym że przy cięciu dużo ponad 2m trzeba celować traczą. Nie często tnie się takie wymiary, zatem maszyna stoi normanie tak, że wzduż tnie spkojnie 3m z hakiem a w poprzek 2,2m na 2m. Wyrowniarka rowniez jest tak ustawiona aby strugać spokojnie 2,5 do 3m.
Moim zdaniem mój warsztat jest na styk do hobbystycznych zastosowań. Lepszy byłby bardziej kwadtatowy, ten 5x7m bedzie ok jesli przenaczy się powierzchnie na przestrzeń tylko roboczą, a składzik na deski gdzie indziej. Uważam, że 8x4,5 to moze być trochę mało i nieustawnie przy zakotwiczonych maszynach. Wszystko zależy jak duże konstrukcje chcech budować. Na domnki dla lalek i ramki :) będzie aż nad to, ale do budowy konstrukcji ogrodowych może być ciasno. Przemyś co chcech budować i wyobraź sobie jak będziesz się poruszał po warsztacie z elementami, które wycinasz, będziesz miał odpowiedź jaką powierzchnię potrzebujesz. Pamiętaj, że nie same maszyny musisz zmieścić, ale też efekty swojej pacy też tam gdzieś będą musiały być w czasie, przed i po obróbce.

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2019, 12:56:17 pm »
Jeżeli chodzi o długość to mam do dyspozycji 11 metrow, no ale nie chciałbym budować takiego formatu 11x11. Co do szerokości do max 5 m.  Tak ogranicza mnie dzialka.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2019, 13:57:11 pm »
Ważne jest przy  małych metrażach ,by mieć jak najwięcej otworów ( niskie okna , drzwi , otwory zamykane ) w ścianach  umożliwiających wydostanie  się obrabianego materiału z pomieszczenia .

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2019, 17:10:29 pm »
No tak przydają się otwory. Pamiętam jak dziadek miał wybite kilka cegieł między warsztatem, a kurnikiem, żeby dłuższe deski obrabiać.

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2019, 19:28:22 pm »
Moglibyście chłopaki pokazać swoje warsztaty 😀😀😊

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2019, 21:53:01 pm »
Udało się znaleźć chwilę między jedną robotą a drugą, mało czasu na porządki. Jest tak jak opisywałem.

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2019, 21:24:03 pm »
Cudowne miejsce,  nie mogę sie doczekać az zbuduje swój warsztat.  Jaka masz wysokość?

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 25, 2019, 06:40:05 am »
Tu niestety jest feler, bo 2m :| ale jak to mówią ciasne ale własne :)

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2021, 11:16:44 am »
Witam wszystkich, nadszedł czas na przeniesienie się do nowego domu, a co za tym idzie powstał ten nowy, większy warsztat. Ma on wymiary 4,5x 11 m. Narazie jeszcze nie urządzony, z powodu niższych temperatur narazie tam nie działam. Przedstawiam zdjęcia oraz jestem otwarty na sugestie jak rozstawić maszyny, co zrobić, aby ulepszyć prace w tym nowym miejscu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2021, 11:24:58 am wysłana przez krzychu95 »

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2021, 11:21:22 am »
Zarekl, takie przytulne miejsce, mimo temperatury na zewnątrz sprawia że jest ciepło, nawet bez ogrzewania

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2021, 16:49:42 pm »
Dojdzie 6 lamp świetlówkowych 60x60 cm. Oraz z czasem ściany oraz sufit zostaną ocieplone wełna. Na boki dam. OSB a na sufit biała płytę GK

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2021, 19:55:43 pm »
Witam. Ponieważ zdjęcia udostępniłeś publicznie to czuję się zobowiązany zwrócić uwgę na jedną ważną rzecz.
Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących w warsztacie jest porządek. Najpierw posprzątaj i zaopatrz się w wyciąg.
jedno potknięcie na trocinach i wypadek gotowy.
Bez urazy.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2021, 19:58:26 pm wysłana przez Lirorobert »

Offline krzychu95

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 129
    • Zobacz profil
Odp: Nowy warsztat stolarski
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2021, 20:49:59 pm »
Maszyny nie da jeszcze na gotowo ustawione, są tylko wstawione do środka do ewentualnej pracy. Myślałem nad odciągiem. Z powodu ujemnych temperatur ostatnio rzadko tam zaglądam, postanowiłem zaczerpnąć rad z internetu. Pracując w takim bałaganie staram się uważać przy przemieszczaniu się, zdaje sobie sprawę że brakuje tam bezpieczeństwa. Dojdzie ogrzewanie, ale to dopiero na kolejną zimę, postawie piec nadmuchowy w murowanej części garażu