Kwiecień 27, 2024, 19:52:47 pm

Autor Wątek: Piła ramowa ręczna  (Przeczytany 2412 razy)

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Piła ramowa ręczna
« dnia: Sierpień 31, 2016, 20:02:19 pm »
Ostatnio na targowisku trafiły mi się dwa brzeszczoty od piły ramowej. Postanowiłem zakupić, gdyż cena była interesująca, a ja w swoich narzędziach nie mam jeszcze takiego. Brzeszczoty wyglądały na nowe, ale mocno opanowane przez korozję. Po przyniesieniu do domu oczyściłem je przy pomocy papieru ściernego gradacji 200 i płynu WD . Materiał na piłę to kantówki 25x55 z drewna brzozowego na ramiona i  takich samych wymiarów kantówka sosnowa na poprzeczkę. Do mocowania brzeszczotu dwa kołki z  dębu pozyskane dwa lata temu z wiatrołomu. Kantówki na ramę z recyklingu starej wersalki.  Narzędzia : piła prawie japońska, ośnik strużek, korba, świder fi 16 mm, wiertarka ręczna wiertło 3 mm, noże do rzeźbienia, dłuto 12 mm, papier ścierny. A tak to się zaczęło





Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2016, 20:47:51 pm »
Ostatnio na targowisku trafiły mi się dwa brzeszczoty od piły ramowej.

Będziesz jeszcze bardziej  zadowolony jak  zrobisz dwie piły ramowe za jednym razem. :)

Czy ta brzoza  Ci wytrzyma ?

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2016, 21:42:13 pm »
@Tomek Z - skąd wiesz,że będą dwie? To miała być niespodzianka. Co zaś tyczy się tej brzozy, to też mam obawy, ale nie miałem innego drewna , a jak poczytałem trochę o właściwościach brzozy jako drewna łuczniczego, to myślę, że wytrzyma.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2016, 22:13:07 pm »
 ;D ;D

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2016, 20:05:13 pm »
Dzisiaj dużo strugania, dłutowania, i szlifowania. Nie wyszło wspaniale, nie uniknąłem drobnych potknięć. Wszystko wymierzyłem, posprawdzałem, ale jak przyszło do montażu, to się okazało że nie uwzględniłem półokrągłych połączeń ramion z poprzeczką, przez co poprzeczka jest za krótka . Udało mi się to zniwelować poprzez upiłowanie z szerokości ramienia od wewnętrznej  strony tam gdzie rączki trzymają brzeszczot tyle, ile odeszło na wycięcia półokrągłe, a następnie przesunąłem głębokość osadzenia brzeszczotu w rączce. Dla naśladowców uwaga, aby otwory na mocowanie brzeszczotu wyszły na zewnątrz uchwytów, bo inaczej nie da się zamontować brzeszczotu. Jeśli chodzi o wcześniejsze obawy, to brzoza wytrzymała, natomiast sznurki już nie. Trochę się namęczyłem aby ją napiąć i nie zerwać sznurka.  A tak to wyszło




Takie białe drewno brzozowe nie za bardzo pasuje do narzędzi. Poradźcie , jak ją wykończyć, czy bejca, wosk czy sam olej ?

Offline robson

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1655
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2016, 20:26:43 pm »
Fajne :)
pamiętaj aby po pracy lekko odpuścić

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2016, 20:33:22 pm »
Dzięki Robson, na ostatnim zdjęciu odprężona wisi i czeka na zlecenia. ;D

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2016, 22:24:27 pm »
Ładnie - pobejcuj na lekki brąz i daj olej.
Rączki  mocujące   brzeszczot  mógł byś troszkę wyprofilować  oraz  końce pochwytów (tam  gdzie  wchodzą rączki ) masz ucięte  na prosto , a lepiej jak są zaostrzone . Nie będzie  Ci to przeszkadzać przy  cięciu .

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2016, 22:52:43 pm »
Poradźcie , jak ją wykończyć
Spalić :P ;D
Sorry :-[


Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Piła ramowa ręczna
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2016, 17:46:34 pm »
Było mnóstwo odpowiedzi i porad co do sposobu wykończenia, ale mnie spodobały się tylko dwie. Jedną nawet zrealizowałem, była to podpowiedź Tomka, chociaż porada Krzysia też była niczego sobie. Ale na jej realizację jest jeszcze mnóstwo czasu. Praca skończona, wyszło jak widać, a jakby ktoś chciał o coś spytać, to śmiało , nie gryzę. ;D ;D ;D