Maj 13, 2024, 21:59:17 pm

Autor Wątek: Ochrona na paluchy :)  (Przeczytany 12298 razy)

Offline zaba1405

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Ochrona na paluchy :)
« dnia: Lipiec 23, 2013, 21:04:36 pm »
Witam serdecznie :)

Mam nadzieje, że nie pomyliłem działu :P

Potrzebuje pomocy planuję zrobić, dla trzy letniej córeczki, drewniany kuferek na zabawki walające się po całym domu :P największą frajdą dla niej ma być to iż sobie sama go pomaluje na kolory i wzory wybrane przez siebie :)
Mój problem polega na tym, iż nie wiem jak zabezpieczyć wieko kufra tak aby drzwi jej nie zrobiły krzywdy przy zamykaniu oczywiście. Ma może ktoś jakiś pomysł na okucie, zawias, ogranicznik lub cokolwiek ??

Dziękuję i pozdrawiam :)

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2013, 21:17:13 pm »
Możesz zrobić 2 w jednym, zamek oraz ochronę- ja to widzę tak, że wewnątrz na sprężynie dasz przesuwną listwę z wycięciami a w wieku np kołki, które wejdą w wycięcia ale tylko po naciągnięciu sprężyny. w pozycji zamkniętej wieko nie będzie się domykać zabezpieczając w jakimś stopniu szczelinę na paluszki. do tego zawiasy można by zrobić ruchome tzn. z możliwością lekkiego podniesienia się w przypadku przycięcia czegoś na boku skrzyni.
Całkowicie chyba będzie ciężko wyeliminować możliwość przycięcia - zrób jak najlżejsze wieko, może jeszcze krawędzie obite jakąś miękką grubszą tkaniną, albo wewnątrz jakieś obszyte listwy z pianki wystające poniżej płaszczyzn wieka i skrzyni, w przypadku przycięcia pianka powinna złagodzić skutki.
Nie wiem czy jasno opisałem ale może coś z tego się przyda :D
Pozdrowienia
Przemek

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2013, 21:20:21 pm »
Jak maluch jest maluch to... na bank zleci mu to na ręce :) Poczekamy na pomysły reszty ekipy ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2013, 21:35:43 pm »
Według mnie, nie ma co cudować. Jeśli maluch jest naprawdę "maluch" to opcja zamykane na zawiasie wieka odpada. Lepiej zrobić atrapę wieka, albo po prostu zbudować kufer z wiekiem u góry bez opcji uchylania. Otwierany natomiast byłby od przodu (drzwiczki skrzydłowe i pułki w środku). Nie wyobrażam sobie małego dziecka które musi ogarnąć wieko kufra i jeszcze wrzucać zabawki do niego :) Dziecko i tak zadowolone będzie z malowania kufra, a drzwiczki ułatwią pakowanie zabawek bez ryzyka wyrządzenia krzywdy (pomijam przycięte palce ;))

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2013, 22:25:55 pm »
Ja mam jedyne i idealne rozwiązanie: Zawiasy puszkowe z cichym domykiem! Jak dasz ze 3 sztuki to będzie tak wolno opadać, że nawet ktoś z refleksem szachisty zdąży wyciągnąć łapy spod wieka, poza tym jak będzie powoli opadać to nawet jak ręka zostanie to jej tylko dotkie i nie ściśnie dzięki siłownikom w zawiasie. Polecam te:http://allegro.pl/komplet-zawiasow-blum-na-1-front-cichy-domyk-i3393787592.html.
Pozdrawiam Jakub.

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 24, 2013, 07:34:56 am »
Obawiam się, że takie blumy nie podołają wieku z litego drewna w dodatku tutaj działają inne siły niż w przypadku domykania się frontu meblowego. Mam takie zawiasy w domu i przy energicznym machnięciu drzwiczkami niewiele amortyzują i drzwiczki potrafią stuknąć. Jeśli już to może siłowniki gazowe - jednak również mogą okazać się za słabe.
Pozdrowienia
Przemek

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2013, 07:42:39 am »
Myślę, że Szczepan ma rację. Dla bezpieczeństwa dziecka lepiej zrobić kufer bez wieka.

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2013, 08:48:16 am »
nie podołają wieku z litego drewna

Po pierwsze autor wątku nie powiedział nawet jakie są gabaryty owego wieka oraz z czego jest wykonane (lite drewno jest na ogół lżejsze od płyty wiórowej ;) ) Po drugie pisałem, żeby dać takie zawiasy ale 2 a raczej 3 i to wszystkie ze spowalniaczem a nie jeden. Żeby te zawiasy były za słabe to wieko musiałoby mieć wielkość drzwi od konkretnej szafy. Zresztą i tak trzeba zrobić jakoś prototyp, doświadczenie i przekonać się namacalnie.
Pozdrawiam Jakub.

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 24, 2013, 10:34:30 am »
Jakub chyba nie masz dzieci co? :) Pojemniki na zabawki dzieci - są zawsze za małe :)))
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 24, 2013, 10:45:32 am »
Nie, nie mam :D Ale niech autor wątku poda chociaż gabaryty tego ustrojstwa to będzie nam łatwiej coś wymyślić. Tak to wróżenie z fusów...
Pozdrawiam Jakub.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 24, 2013, 13:07:47 pm »
Jarek chyba trafił w sedno :). Szybko albo bardzo szybko może się okazać, że problem kufra jest nieaktualny, gdyż musiałby być wielkości... małego pokoju :) ;)

Offline zaba1405

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 24, 2013, 18:34:58 pm »
WOW ale odzew :) miło mi

"Pojemniki na zabawki dzieci są zawsze za małe" :) strzał w dziesiątkę :P to drugi powód, pa za chęcią sprawienia przyjemności dziecku, który skłonił mnie do tego projektu.

W tej chwili mam plastikowy kuferek o wymiarach: szer 50 cm, wys 30 cm, dł 30 cm z dwuskrzydłowymi drzwiami otwieranymi od góry to oczywiście jest zbyt mały gdyż do tego mebelka dostawiane są dwa kartonowe pudła, które nie wyglądają zbyt "atrakcyjnie" :). Moja trzy letnia córka bez problemu ogarnia go tzn otwiera, zamyka, wyjmuje i chowa zabawki rozróżniając nawet która zabawka w jakim pudle ma być więc myślę, że i jeden duży także ogarnie :)

Zgadzam się z tym, że dzieci wiele potrafią i wymyślają takie rzeczy, które nawet dwójce dorosłych rodziców nie przyszły by do głowy dlatego trzeba myśleć ciągle o bezpieczeństwie. Kto ma dzieci ten rozumie :D

Kuferek myślałem zrobić z suchych sosnowych desek. Ścianki max 2 cm grubości wszystko łączone wczepami i klejem drzwiczki natomiast myślałem żeby były cieńsze tak bardzo jak tylko się da blisko 1 cm tak aby były jak najlżejsze. Szerokość 100 cm wysokość 50 cm i długość 70 cm, ale te wymiary jeszcze nie są ostateczne.

Pozostaje jeszcze kwestia kolorowych farb do drewna. Bawił się może ktoś z was w coś takiego ??

+/- mniej więcej tak by to wyglądać miało

http://allegro.pl/kufer-skrzynia-na-posciel-zabawki-buty-130x60-i3408889184.html

Dziękuję i pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2013, 18:42:04 pm wysłana przez zaba1405 »

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 24, 2013, 19:35:05 pm »
zaba1405: to ja poproszę o rysunek... ustalimy zamykanie i... zrobię też taki dla moich maluchów. Będzie przy okazji temat na film ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Jakub

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 802
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2013, 00:24:46 am »
Dla suchej sosny i takich wymiarów moja propozycja z trzema zawiasami ze spowalniaczami zda egzamin.
Pozdrawiam Jakub.

Offline zaba1405

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Ochrona na paluchy :)
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 25, 2013, 09:18:01 am »
Jarek to może Ty zrób najpierw i nakręć film a ja od gapie od Ciebie :P Bardzo często wprowadzasz ciekawe rozwiązania więc będzie mi łatwiej :P