Maj 06, 2024, 16:50:31 pm

Autor Wątek: Strugnica ze stołu warsztatowego  (Przeczytany 5281 razy)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Strugnica ze stołu warsztatowego
« dnia: Styczeń 29, 2019, 09:37:13 am »
Po przeróbce stołu warsztatowego w tym wybudowaniu z niego frezarki, stał się on strugnicą.
Tu jego poprzednia wersja: https://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/stol-warsztatowy-z-frezarka/msg1169/#msg1169
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2019, 09:39:40 am wysłana przez amigorg »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugnica ze stołu warsztatowego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2019, 21:41:17 pm »
Cześć
Wykonałem wokół nogi stalowej uchwyt na nakrętkę trapezową śruby docisku. Jeszcze pokrętło i imadło będzie gotowe.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugnica ze stołu warsztatowego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2019, 21:22:13 pm »
Cześć
Wykonałem pokrętło do imadła. Głowica jest z drewna brzozowego, pierścień wzmacniający wykonałem z zużytej otwornicy do płytek. Przez mój błąd musiałem wykonać dwie głowice - otóż przy wierceniu gniazda na śrubę trapezową pomyliłem wiertła, zamiast fi 30 założyłem fi 35 mm. Trzeba było wykonać drugą głowicę. Rączkę wytoczyłem z drewna bukowego.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugnica ze stołu warsztatowego
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2019, 20:49:56 pm »
Cześć.
Imadło pionowe gotowe (prawie).
- W szczękę ruchomą wkleiłem prowadnicę dolną z otworami do blokowania, dopasowałem otwór prowadzący w nodze, zrobiłem szpikulec do blokady. Na koniec pomalowałem części metalowe na czarno. Muszę jeszcze zrobić i zamontować rolki prowadzące za nogą.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugnica ze stołu warsztatowego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2019, 20:46:56 pm »
Cześć.
Zabudowałem łyżwę i rolkę dociskową prowadnicy dolnej. Rolkę stanowią dwa łożyska na wspólnej osi. Górna rolka zapewnia w miarę równoległe przemieszczanie się szczęki ruchomej w stosunku do części stałej przy dokręcaniu materiału w imadle - bez prowadnicy równoległej i tych rolek przy dokręcaniu materiału, szczęka ruchoma dołem przechylała by się bardziej do nogi niż w części górnej i chwyt materiału w imadle byłby bardzo słaby. Ostateczne zabezpieczenie przed skosowaniem szczęki stanowi szpikulec włożony w odpowiedni otwór. Opiera się on o nogę i umożliwia w miarę równolegle ułożenie szczęk.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2019, 20:52:33 pm wysłana przez amigorg »

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugnica ze stołu warsztatowego
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2019, 11:29:51 am »
Cześć
Malowanie stołu. Pokryłem blat woskiem a szafki pomalowałem lakierem jachtowym. Pozostały do zrobienia "pieski" i sieć otworów w szczękach imadła i w blacie.
Zrobiłem też podstawkę pod imadło żeliwne - będzie wkręcane w szczęki imadła stołowego w razie potrzeby. Stolik na stół firmy Sjobergs (nagroda) będzie służył do prac ręcznych.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugnica ze stołu warsztatowego
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2019, 21:22:08 pm »
Cześć.
Dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny się skończył, po powrocie zabrałem się do drobnych prac.
Dzisiaj wywierciłem w blacie siatkę 10 otworów pod pieski fi 19 mm i dwa otwory pod pieski fi 20 w ruchomej szczęce imadła.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Strugnica ze stołu warsztatowego
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 05, 2019, 16:11:49 pm »
Cześć.
Dzisiaj dokończyłem prace przy modernizacji stołu/strugnicy.
- Zamontowałem końcową belkę i do niej zamocowałem kółka jezdne, przełożyłem je z belek bocznych.
 Poprawiłem też mechanizm blokujący - strugnica zyskała na stabilności.
- Wykonałem piątą, ruchomą nogę z otworami, służyć będzie do podpierania długich desek i szerokich formatek podczas obróbki. Na zdjęciach elementy składowe i całość. Pozostało jeszcze wyklejenie szczęk imadeł skórą juchtową.