Kwiecień 18, 2024, 04:44:25 am

Autor Wątek: wyrzynarka do ok 800zł  (Przeczytany 8698 razy)

Offline Michal79

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
wyrzynarka do ok 800zł
« dnia: Kwiecień 08, 2018, 12:44:24 pm »
Poszukuję wyrzynarki na własne, amatorskie potrzeby, ale chciałbym kupić coś porządnego i na lata. Potrzebna mi do cięcia MDF-u (bawię się trochę w car audio - od czasu do czasu jakaś zabudowa bagażnika, obudowa subwoofera itp), jakieś drobne remonty (panele, czasem jakaś przeróbka, podcięcie blatu itp) i pomocniczo na budowie (do tyrania przy grubych belkach mam tarczówkę, ale wyrzynarka też czasem się przydaje). Na czym mi zależy?
-na ładnym, precyzyjnym i jak najbardziej prostopadłym cięciu
-dobrej widoczności linii cięcia
-beznarzędziowej zmianie brzeszczotu
-przyłączu do odkurzacza
-możliwości użycia cyrkla
-walizce w komplecie
Ewentualnie w ostateczności mogę zrezygnować z walizki i dokupić osobno, ale wolałbym jednak mieć w komplecie - mam malutki kącik do przechowywania sprzętu, a walizki zdecydowanie ułatwiają utrzymanie porządku i przenoszenie sprzętu (prace wykonuje w innym miejscu). Co do uchwytu, to nigdy nie miałem okazji pracować z grzybkowym, więc nie mam zdania. Chociaż często tnę nieumocowany materiał który muszę przytrzymywać 1 ręką, więc chyba jednak raczej żelazkowy będzie lepszy? W zaprzyjaźnionym sklepie narzędziowym polecano mi DeWalta DW331K, ale z tego co widzę, to jest to raczej mało wyrafinowany sprzęt dla cieśli do ciężkiego tyrania na budowie, gdzie liczy się tylko moc, szybkość i wytrzymałość, bez odrobiny finezji. Taki odpowiednik siekiery - mocny, i nie do zarżnięcia, ale mało precyzyjny ;) Pod uwagę brałem też Boscha GST150, ale spotkałem opinie, że przy cięciu w grubszych materiałach ma problemy z prostopadłością. Podpowiecie co najlepiej spełni wymagania przy założonym budżecie do ok 800, max 900 zł (chociaż nie obrażę się jak będzie mniej)? Na Festoola mnie niestety nie stać ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2018, 13:07:48 pm wysłana przez Michal79 »

kwita

  • Gość
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2018, 12:59:18 pm »
Używam wyrzynarki Makita 4350 CTJ i jestem zadowolony, może ktoś inny nie być. Ma odciąg wiórów ale według mnie w wyrzynarkach to kiepskie rozwiązanie. Cała przystawka do wiórów jest na zaczepach a wąż ma swój ciężar i różnie z tym jest. Z tego powodu nie używam. Jakość cięcia zależy od kilku czynników:
-doświadczenia w cięciu
-jakości brzeszczotów
-struktury i rodzaju materiału
Nawet przy wycinaniu otworów w blacie może nie być do końca 90 stopni. Jak za szybko będziesz chciał wyciąć, brzeszczot się skrzywi i będzie już ciął tak jak zaczął. Im szybciej tym większe ciepło i brzeszczot się też wygina. Wyrzynarka ma podparcie brzeszczota ale nie oszukujmy się, jeśli większość noża jest w materiale. Podcinak działa rewelacyjnie, belki 120mm tnie jak masło. o ile się nie mylę to max. głębokość cięcia 135mm. Z nożami nowego typu możesz ciąć materiał przekraczający głębokość cięcia, możesz zacząć zagłębianie w materiale bez wiercenia otworu w blacie czy drewnie. Posiada bardzo precyzyjne sterowanie szybkości w przycisku, ma miękki start, regulacja obrotów służy według mnie do ograniczania obrotów, to samo z wyczuciem zrobisz przyciskiem, ty decydujesz jak szybko ma działać.

mefjuu

  • Gość
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2018, 22:15:32 pm »
możesz zacząć zagłębianie w materiale bez wiercenia otworu w blacie czy drewnie

A to mnie zaciekawiło. Jak to mniej więcej działa?

kwita

  • Gość
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2018, 23:25:47 pm »
Opierasz przednią częścią stopy o materiał a tył podnosisz do góry tak aby brzeszczot nie dotykał materiału. Włączasz i powoli zagłębiając brzeszczot w materiale aż całkiem położysz stopę. Później tniesz według linii... I tyle

Offline mk_kosa

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 236
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2018, 09:08:38 am »
używam, podobnego do opisanej wyżej, modelu 4351:
- podświetlenie LED i "wydmuch" wiórów w trakcie pracy przez specjalnie ukształtowane kanały w obudowie na pewno poprawiają widoczność miejsca cięcia;
- przyłącze do odkurzacza faktycznie lipne - bardzo słabe rozwiązanie na mikro-cienkich plastikowych zaczepach (ale jest też z drugiej strony miejsce na własne "inwencje" w tym temacie)
- czy jest firmowy cyrkiel do tych modeli - nie wiem
- jakość cięcia - tak, dużo zależy od umiejętności i brzeszczotu
- sam brzeszczot wymienisz bez jakichkolwiek narzędzi

do wskazanej kwoty na pewno kupisz używkę marki na F. w dobrym stanie i o podobnych parametrach jak pisane wyżej modele; może warto poszukać......

Offline Michal79

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2018, 09:30:29 am »
Dzięki za podpowiedzi, zainteresowałem się bliżej tymi modelami Makity i wyglądają bardzo ciekawie. Z tym odciągiem wiórów w 4350, to chodzi o to, że ogólnie w wyrzynarkach to kiepskie rozwiązanie, czy tylko w tym modelu? I co z cyrklem, da się do niej założyć?
Orientuje się ktoś, czym różni się model 4350 CTJ od 4350 FCTJ?
Z tego co się doczytałem, to 4351 to bliźniaczy model 4350 tylko z uchwytem grzybkowym zamiast żelazkowego. Który byłby lepszy w moim przypadku, tzn sporo cięcia 1 ręką, cięcie tylko z góry? Nie jestem uprzedzony do grzybków, ale nigdy takiego w ręku nie miałem, więc nie wiem jak się tym pracuje i czy u mnie zda egzamin.
Jak wygląda regulacja obrotów w 4351? Z tego co widzę na zdjęciach, jest tam wyłącznik przesuwany, podobny jak np w szlifierce kątowej. To jest tylko włącz-wyłącz, a regulacja obrotów tylko za pomocą osobnego kółka? Jeśli tak, to da się wygodnie zmieniać prędkość w czasie cięcia, żeby np zwolnić przy wychodzeniu z materiału, czy jak już ustawię, to tak tnę do końca?
Co do używek, to raczej jestem sceptycznie nastawiony i wolałbym nówkę na gwarancji. Wiem że można kupić coś dużo wyższej klasy, ale nie mając doświadczenia w temacie boję się że nie będę potrafił zweryfikować stanu i stopnia zużycia i kupię jakiegoś zajechanego trupa.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2018, 09:35:24 am wysłana przez Michal79 »

Offline Narzędzia Bosch

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
    • Elektronarzędzia Bosch
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2018, 14:01:13 pm »
Michal79, Bosch GST 150 jest modelem dedykowanym do pracy na budowie, grube belki, deski itp.. A przy grubych materiałach każda wyrzynarka wykazuje pewne odchylenia. Z pewnością należy pamiętac o odpowiednim brzeszczocie i pracy z podrzynaiem- zdecydowanie poprawi to prostopadłość cięcia. JEżeli chodzi o opisane wymagania, świetnie sprawdzi się tu GST 160 CE/BCE (występuje jako grzybkowa i żelazkowa). Stosunowo małą, mocna i precyzyjna, z podwójną rolką prowadzącą.
Pozdrawiam, Ekspert Bosch

Offline Emeryt

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2019, 10:44:15 am »
Szanowni Państwo
Jestem 72 letnim emerytem. Jestem kompletnym amatorem w dziedzinie narzędzi. Potrzebuję wyrzynarki do majsterkowania na działce. Przebywam na niej około ½ roku i lubię majsterkować. Miałem wyrzynarkę SKILL, pracowała ponad 10 lat i w czasie ostatniego pobytu „padła”.
Po przeczytaniu szeregu opinii w Internecie wstępnie wybrałem wyrzynarki
Hitachi CJ 90 VST 705W - 325 zł
Metabo STEB 65 Quick 450W - 245 zł
Metabo STEB 70 Quick 570W; 432 zł
Metabo STEB 80 Quick 590W ; 439 zł
BOSCH Professional GST 8000 E 710W - 349 zł
Bosch PST 900 PEL 620W - 409 zł
BOSCH Professional GST 90 BE 650W - 492 zł
Makita 4329 450W - 290 zł
Stanley FatMax FME340K 710W - 385 zł
Stanley FatMax FME340KA 710W - 402 zł
Stanley FatMax FME340ST10 710W - 498 zł
Byłbym bardzo wdzięczny za poradę którą wybrać, a może zupełnie inna. Ponadto jestem zainteresowany brzeszczotami – wyrzynarki używam głównie do drewna i czasami do płyt laminowanych. Widziałem u kolegi brzeszczoty, w których zęby do połowy były w jednym kierunku, a od połowy w drugim – ponoć cięcie jest równe (dostał je i nie wie gdzie można kupić).
z góry dziękuję
Ryszard

Offline Keram2504

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2019, 21:16:07 pm »
Jeśli Skill przepracował u Ciebie 10 lat to te wszystkie które wymieniłeś przepracują dwa razy dłużej. Też mam Skilla ale zaczęła szwankować i zakupiłem Parkside PSTD 800. Musisz sam zdecydować. Ciężko coś doradzić. Dla amatora wszystkie wymienione będą o niebo lepsze od tej co użytkowałeś.

Offline jasiop

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2019, 16:57:00 pm »
Raczej bierz pod uwagę tylko modele z regulacją prędkości ...
Jasio P - Rzeszów

Offline Keram2504

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2019, 22:05:11 pm »
Teraz to chyba każda z wyrzynarek ma regulację prędkości. Ale weź pod uwagę wyrzynarki z podcinaniem.

Offline Emeryt

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 03, 2019, 09:13:47 am »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Kupiłem już "Hitachi CJ 90 VST 705W". Pozdrowienia. Ryszard

Offline imon

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2019, 11:14:43 am »
I jesteś zadowolony z zakupu. Też szukam wyrzynarki dlatego pytam ? Chyba nie ma wskaźnika z tego co widzę .

Offline Emeryt

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2019, 12:33:44 pm »
Jeszcze nie wiem. Kupiłem przez internet - jeszcze nie przyszła. Przy zakupie kierowałem się radą dużego punktu naprawczego. Poinformowano mnie, że Makita i Metabo produkowana jest w Chinach, Bosch niebieski w Rumunii jeżeli chodzi o Hitachi to nie wiedzą - jeszcze nie mieli w naprawie ale prawdopodobnie na Tajwanie. Coś więcej będę mógł napisać gdy trochę się nią "pobawię".
Pozdrowienia Ryszard

Offline Emeryt

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: wyrzynarka do ok 800zł
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2019, 18:12:48 pm »
Mam już wyrzynarkę Hitachi. Jest stosunkowo lekka i bardzo poręczna (dobrze pasuje do ręki). Mocowanie brzeszczotu jest stosunkowo łatwe i dobrze się trzyma (jak na razie). Brak oświetlenia oraz "dmuchania" na materiał, ponadto nie ma w wyposażeniu standardowym "ostępnika" - nie wiem jak to się nazywa fachowo. Może to utrudnić cięcie po linii prostej. Mam nadzieję, że "odstępnik" będący na wyposażeniu uszkodzonej wyrzynarki SKILL będzie pasować do Hitachi - sprawdzę to jednak dopiero w maju.
Pozdrowienia Ryszard