Marzec 28, 2024, 09:04:28 am

Autor Wątek: Bukowy blat kuchenny ,olejowanie gdzie popełniłem błąd?  (Przeczytany 5874 razy)

Offline Mariusz65

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Bukowy blat kuchenny ,olejowanie gdzie popełniłem błąd?
« dnia: Kwiecień 29, 2019, 18:46:12 pm »
Witam serdecznie i proszę o radę. Kilka dni temu w remontowanej (mojej) kuchni zamontowałem nowy blat z litego buka. Zabezpieczyłem obustronnie przez dwukrotne olejowanie olejowoskiem do blatów kuchennych Osmo. Nakładałem dwie warstwy w odstępie 24 godzin ,przed nałożeniem drugiej delikatnie przetarłem (według zaleceń sprzedawcy)papierem 1000 . Niestety po kilku dniach użytkowania w miejscach gdzie blat miał kontakt z wodą powychodziły plamy. Nie wiem czy środek nieodpowiedni czy może ja coś zchrzaniłem. Sprzedawca stanowczo odradzał nakładanie trzeciej warstwy twierdząc że wyjdą przebarwienia. Teraz nie wiem co robić czy szlifować i powtarzać czy nakładać jeszcze jedną warstwę czy może zmienić środek.  I jeszcze jedno nakładalłem przy pomocy bawełnianej szmatki delikatnie wcierając w drewno.  Mariusz.

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Bukowy blat kuchenny ,olejowanie gdzie popełniłem błąd?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2019, 21:01:53 pm »
Ja olejowałem olejem osmo bezbarwnym blat lity jesionowy. Na początku dałem 2 warstwy. Potem co kilka miesięcy szlifuje delikatnie szlifierką mimośrodową i daje kolejne 2 warstwy oleju. Nauczyliśmy się w czasie użytkowania, żeby nie zostawiać kropli wody na blacie. Zawsze je wycieramy. Jednakże nawet jeśli jakaś klopla zostanie to ślady stałe nie zostają, jedynie przez dluższą chwilę widać, gdzie była kropla. Potem znika. Najlepiej blat trzyma się kolo płyty gazowej gdzie jest najwięcej tłuszczu w czasie użytkowania.

Może poczekaj aż woda odparuje. Jeśli chcesz dać kolejną warstwę oleju to blat musi być suchy.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Bukowy blat kuchenny ,olejowanie gdzie popełniłem błąd?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2021, 22:32:11 pm »
Tematów sporo,tyle co i srodków do ochrony drewna.Wiec zspytam tu. Czym olejować blat kuchenny. Czy roznymi srodkami różnie jest z kolejnymi warstwami. Co jesli nie znam nazwy poprzedniego i chcę  nałożyć  kolejnś warstwę,jak sie przyjmie?