Marzec 28, 2024, 10:17:32 am

Autor Wątek: Jak ukryć zawiasy  (Przeczytany 6853 razy)

Offline kidi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Jak ukryć zawiasy
« dnia: Kwiecień 13, 2020, 16:57:39 pm »
witam
Kończę konstrukcję zabudowy śmietnika. Jest to dość spora "szafa" z trzema klapami od góry i dwoma drzwiami od przodu żeby wyprowadzać kosze na śmieci. Drzwi przednie mają wymiary ok 77x120cm (WxH).  Chciałbym żeby zawiasy nie były widoczne od środka i jednocześnie drzwi były zlicowane ze slupkami wokół które pełnią rolę ościeżnicy i są jednocześnie konstrukcją zewnętrzną mojej budowli.
Pytanie jaki zawias mi na to pozwoli bo z tego co widzę to nie da sie tego zrealizować uzywając standardowych zawiasów budowlanych.
Drzwiczki zrobione są z desek o grubości 18mm - lite drewno.
Na tych fotkach bardzo podobna w budowie konstrukcja: https://sprzedajemy.pl/zabudowa-smietnika-obudowa-kosza-na-smieci-kraszewice-2-a1d299-nr57734208 i widać że tutaj udało sie jakoś schować te zawiasy drzwiczek.
Podobno sytuacja będzie z klapami u góry, też nie chciałbym żeby zawias był mocowany od zewnętrznej strony bo też klapy będą kryte blachą.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2020, 17:03:38 pm wysłana przez kidi »

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2020, 17:43:11 pm »
Na zdjęciu są zawiasy.
Takie ci odpowiadają?

Offline kidi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2020, 18:12:47 pm »
Odpowiadają mi tylko jakie to są? I jak zamontowane

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil

Offline kidi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2020, 18:33:57 pm »
czyli montaż byłby do boku drzwiczek czyli do 18mm deski. Przecież to nie wytrzyma...

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2020, 18:46:42 pm »
Jak od  du...y budujesz konstrukcje i ją kończysz ,a teraz dopiero  myślisz  jakie  zawiasy , to  masz małe pole   manewru .

Poszukaj w tej firmie co podałem innych zawias co Cię zadowolą .

Co do tych które podałem - to można dać  trzy na stronę ( dwie wyżej  dolna nisko )  Zawiasy te potrzebują raz kiedyś  kropli oliwy .

Offline kidi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2020, 18:54:34 pm »
Trudno żebym zaczynał budowanie od zawiasów i ich wyboru... jedyne na czym mi zależało to żeby zawias nie był mocowany na zewnątrz konstrukcji a skoro widzialem takie i przyklad pokazałem wyżej to nie sądziłem że to taki kłopot. Zresztą drzwiczki nie są jeszcze wykonane także modyfikacja jest możliwa ale na pewno muszą sie licować po zewnętrznej z ramą konstrukcji.
Najwyżej dam tak jak piszesz trzy takie zawiasy i najwyższy złapie do podwójnej deski - tam gdzie będzie poprzeczna wewnętrzna deska spinająca całe drzwi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2020, 19:04:40 pm wysłana przez kidi »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 13, 2020, 19:09:02 pm »
Niestety trzeba rozeznać też    szczegóły .

drzwi będą się licować ale  grzbiet zawias będzie trochę   wystawał . Pionowe  słupki  od   drzwi można  dać  grubsze ,. Masz wtedy  mocniejszy  materiał do zawias i zamknięcia . Daj też skośną rozpórkę z tył drzwi ,by się  nie obwiesiły .
W/w mam na myśli drzwi w postaci ramy i z frontu przykrecone pionowe  deseczki (
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2020, 19:11:35 pm wysłana przez tomekz »

Offline kidi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2020, 07:43:37 am »
Tak zrobilem, drzwi wiszą na razie na dwoch zawiasach i nic nie opadło od 10 dni. Minusem jest to że szczelina od strony zawiasów ma 8mm bo tyle ma tuleja zawiasów.

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2020, 14:59:38 pm »
możesz w tym słupku do którego przykręcasz zawias na grubość samego zawiasu zrobić zagłębienie i wtedy przykręcasz zawias i masz mniejszą szczelinę.

Offline Sasia0054

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Spełniaj marzenia!
    • Zobacz profil
    • Zobacz koniecznie!
Odp: Jak ukryć zawiasy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2021, 08:39:57 am »
możesz w tym słupku do którego przykręcasz zawias na grubość samego zawiasu zrobić zagłębienie i wtedy przykręcasz zawias i masz mniejszą szczelinę.
Bardzo dobry pomysł, też tak pomyślałam :) pozdrawiam :)