Maj 12, 2024, 02:18:13 am

Autor Wątek: Mały stolik do elektronarzędzi  (Przeczytany 12639 razy)

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Mały stolik do elektronarzędzi
« dnia: Grudzień 10, 2017, 19:21:38 pm »
Witam.

Od kilku miesięcy przeglądam internet i przymierzam się zrobić metodą gospodarczą mały stolik pod pilarkę ręczną, frezarkę i wyrzynarkę, dla własnych potrzeb domowych.
Od kolegi, który wymieniał meble dostałem trochę płyt z szafek, jakiś blat. W punkcie skupu złomu szukając słupków pod kilka krzewów winorośli znalazłem przy okazji ramkę do stolika. Do posiadanej frezarki górno-wrzecionowej dorobiłem stopę fi 180. Na nogi stolika kupiłem rurkę 3/4", wczoraj zacząłem kombinować.
Moje obawy to czy montując wszystkie elektronarzędzia pod tak mały blat stolik będzie miał jakieś walory funkcjonalne, jak to rozmieścić.
Rozumiem, że lepiej byłoby jedną płytę narzędziową i wymieniać elektronarzędzia, ale wolę mieć wszystko pod blatem.
Wymiary blatu 965x600, rama ma 947x610, jak to upchać. Chciałbym też zamontować profil do prowadnicy poprzecznej do cięcia pod kątem, prowadnicę wzdłużną wspólną do piły i frezarki. Nie mam doświadczenia w pracach stolarskich ale w domu na wsi wszystko jest przydatne.

meridox

  • Gość
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2017, 20:00:04 pm »
ja bym zrobił jedną dziurę i tylko płytki z elektronarzędziami zmieniał co do przykładnicy to może być jedna tylko z jednej strony musi być gładka a z drugiej strony (do frezarki) misi być dzielona z miejscem na schowanie się frezu i podłączeniem do odciągu czy odkurzacza , ja robilem stolik na frezarkę i wyrzynarkę zobacz na filmiku , najpierw jest frezarka później wyrzynarka wymieniam elektronarzędzie razem z płytką, płytki są identycznego rozmiaru
[ Invalid YouTube link ]

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2017, 21:06:33 pm »
Widziałem takie stoliki na YouTube. Obecnie wszelkie prace tymi narzędziami robię jak to mówią "na kolanie" lub przydeptując nogą. O takim stoliku myślałem w późniejszym czasie, gdy będę mógł już na czymś złapać i utrzymać kąty i wymiary. Chodzi mi o to czy dając frezarkę z prawej strony piły wystarczy mi miejsca na typowe prace. Od brzegu stołu będę miał jakieś 18 cm blatu licząc od freza, a jeszcze prowadnica do frezarki.
Czy może lepiej dać frezarkę z lewej strony, ale wtedy prowadnica dzielona byłaby też prowadnicą do piły. Chyba , że praca na frezarce z drugiej strony stołu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2017, 21:19:27 pm wysłana przez anrok »

Offline tommies

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 145
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 11, 2017, 09:00:02 am »
Wszystko zależy od tego co planujesz robić. I tak, jak to zwykle bywa, po pewnym czasie myśli się o osobnych maszynach :)
Prowadnica od pilarki może być jednocześnie z drugiej strony prowadnicą dla frezarki - w moim stole mam tak zrobione i przez lata się sprawdzało.

meridox

  • Gość
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 11, 2017, 09:27:41 am »
ja bym jeszcze tylko dodał profile U równoległe do piły tak żeby móc później dorobić sanki czy na frezarce wczepy robić

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 11, 2017, 09:53:21 am »
Mam mały garaż, nie pomieszczę osobnych stolików pod każde narzędzie. Profile "U" na prowadnice / sanki w planie, ale muszę tak je rozmieścić aby mogły służyć jednocześnie do wszystkich maszyn na tym małym blacie. To ma być stolik na start, bo znając życie jak się zrobi ciepło i dzień dłuższy po kilku pracach będę chciał już coś ulepszyć.


Jak sztywne są prowadnice do szuflad? Np 600 mm 45 kg, może jakieś dostawki składane z podpórką bym dorobił z płyty meblowej.
=262
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2017, 10:03:06 am wysłana przez anrok »

meridox

  • Gość
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 11, 2017, 14:16:49 pm »
profile możesz dać 3 szt wtedy masz możliwość dorobienia i dużych sanek i małych a koszt kilka zł

Offline noprofi_semi

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Gwóźdź wystaje, chwytaj za młotek.
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2017, 14:24:41 pm »
Ja frezarkę umieściłbym z lewej strony blatu. W tym układzie za każdym razem musisz przesuwać prowadnicę gdy chcesz użyć frezarki. Co do wyrzynarki to wkładkę do blatu z wyrzynarką przymocowaną za pomocą śrub zrobiłbym na tyle dużą aby wyjmować całą wyrzynarkę jak nie jest potrzebna i wkładać w to miejsce zaślepkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz zdejmować brzeszczotu z wyrzynarki jak chcesz ciąć na pilarce tylko cyk i zaślepka.

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 11, 2017, 14:45:28 pm »
Z tą wyjmowaną wyrzynarką to będzie dobra sprawa. Stopka mała 150x75, zaślepka wyjdzie około 200x125.
Trzy prowadnice do sanek też się przydadzą. Tylko do tej "stolnicy" na sanki to raczej ceownik otwarty.
Zastanawiałem się czy obok wrzucić też profil typu T-track, czy będzie mi taki potrzebny do blokowania na sztywno, np: do prowadnicy poprzecznej albo docisków "grzebieni" do frezowania. mały blat, ciasno będzie.

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2018, 19:11:32 pm »
Dzisiaj spróbowałem dla próby coś przyciąć, miałem kawałki płyty meblowej.
Culagę muszę poprawić ponieważ jest zbyt wiotka- efekt mocowania jej do czoła.

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2018, 19:47:54 pm »
Mocowanie piły z pojedynczych blaszek przerobiłem na szybciej demontowalne.
Ogólnie z jakości cięcia i wymiarów jestem zadowolony - tarcza DEDRA 185X20 40Z.
Jeszcze do wymiany nity na śruby w pilarce, te luzy na nitach są denerwujące.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2018, 19:50:57 pm wysłana przez anrok »

fyme

  • Gość
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2018, 22:09:05 pm »
Widzę że masz klona Meeca :)
Można sporo w tej konstrukcji poprawić i to niewielkim kosztem.

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 14, 2018, 10:48:07 am »
Gdy kupowałem, a właściwie dostałem to był MAXPRO 190 mm MPCS1500/190L, podobno te produkty zostały przejęte przez Vandera i teraz ten model nazywa się Vander VPT717.
Mam zamiar poprawić co nieco według Twojego poradnika ;)
http://forum.domidrewno.pl/pily-28/pilarka-tarczowa-meec-red-series-opinia-usprawnienia/msg129003/#msg129003
I ten nieszczęsny motylek do ustawiania kąta. Pod stolikiem marny dostęp i mam wrażenie, że słabo to trzyma. Może znajdę jakąś dźwignię w kształcie klamki.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2018, 11:02:17 am wysłana przez anrok »

fyme

  • Gość
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 14, 2018, 11:16:32 am »
I ten nieszczęsny motylek do ustawiania kąta.

Ja myślałem o czymś takim http://sklep.elesa-ganter.pl/pl/p/Dzwignia-nastawna-GN-302-45-M6-SW/186 zamiast tego nędznego motylka.

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Mały stolik do elektronarzędzi
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 14, 2018, 11:33:06 am »
O właśnie coś takiego.