Marzec 29, 2024, 15:11:01 pm

Autor Wątek: Wybór tokarki  (Przeczytany 9607 razy)

BezimiennyJan

  • Gość
Wybór tokarki
« dnia: Listopad 25, 2018, 14:04:14 pm »
Dzień dobry.
Od dłuższego czasu w wolnych chwilach dłubie różnej maści misy, głównie przy pomocy arbortecha. Teraz naszło mnie na nieco prostsze kształty, czyli toczenie mis i świeczników. Przeglądałem tematy na forum i podobne są sprzed kilku lat, więc pozwolę sobie powielić pytanie - jaką tokarkę wybrać do nauki?
Odpadają stare tokarki - nie mam obecnie na tyle wiedzy, żeby wyłuskać sensowną ofertę i nie stękać nad nią przez kolejne tygodnie. Pozostają różnej maści chińczyki, wolałbym nie wydawać fortuny na coś, co być może będzie stało w kącie.  Toczone elementy nie będą należeć do długich, mile widziana byłaby obrotowa głowica zwiększająca promień obrabianego przedmiotu nad łożem, ale podejrzewam że w tych pieniądzach raczej nie znajdę (do 1500-2000zł). Kilka razy robiłem podchody do wyboru tokarki i zwykle trafiam na Power Record DML305-M33.
Ma ktoś doświadczenia z ww tokarką? Ktoś pisał, że gwinty Record Power nie pasują do większości dostępnych akcesoriów. Co polecilibyście? Nie musi to być tokarka na lata, jak się spodoba zabawa to pewnie kiedyś zainwestuje w coś bardziej sensownego.
Pozdrawiam serdecznie

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2018, 16:09:22 pm »
Record Power  są dobre tokarki.
Model wyżej ma płynną regulację prędkosci.


Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2018, 19:35:19 pm »
Mam tokarkę Record Power DML320 z elekroniczną regulacją prędkości. Na razie zrobiłem tylko kilka prób, jeszcze nie miałem okazji dłużej nią pracować. Wg.mnie, to bardzo solidna maszyna, można dokupić dużo osprzętu do niej. Nie mogę na razie więcej o niej napisać, gdyż mam ją od niedawna. Niestety, te tokarki przekraczają Twój budżet.
Tu masz duży wybór tych tokarek: https://www.agencja-amk.pl/category/maszyny-do-drewna-tokarki

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2018, 21:25:06 pm »
Właśnie o tę miałem na myśli.
Też ją posiadam i sobie chwalę.


Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2018, 22:18:53 pm »
Mam tą drugą - elektroniczna regulacja obrotów jest bardzo wygodna przy toczeniu, łatwo dobrać i ew. korygować odpowiednią prędkość obrotową w zależności od średnicy i twardości materiału.
Przy wyborze uwzględnij również konieczność zakupu wyposażenia dodatkowego: szczękowy uchwyt tokarski, wymienne szczęki do niego, uchwyt wiertarski ew. zestaw do wiercenia długich otworów, komplet noży tokarskich - to wszystko jest dość drogie i bardzo szybko wyposażenie kosztuje tyle co tokarka :)
Akcesoria dobierasz w zależności od planowanego zakresu prac.

Offline Mcgyver

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 371
    • Zobacz profil
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2018, 06:08:19 am »
Jest jeszcze jedna w pośredniej cenie między tymi dwoma:
https://www.agencja-amk.pl/dml305-m33-tokarka-do-drewna-z-odlewu-zeliwnego-dl-toczenia-393-mm-sr-toczenia-305-mm-230v.html
Jak myślicie?
Model 320 kosztuje prawie 2500zł wiec raczej odpada zostaje albo 250 albo 305

BezimiennyJan

  • Gość
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2019, 20:44:05 pm »
Dziękuje za odzew (czekałem na jeszcze jakieś opinie, stąd tak późno przesyłam owe podziękowania).
Troszkę mi się fundusze przesunęły w czasie na zakup tokarki - pierwszeństwo zawsze będzie miał osprzęt arbortecha - ale finalnie padnie chyba na Record Power 305.
Pozdrawiam serdecznie.

BezimiennyJan

  • Gość
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2019, 19:46:55 pm »
Znalazłem jednak fundusze na 320 EP. Mam jeszcze jedno pytanie na koniec - Potrzebować będę jeszcze zapewne uchwytu tokarskiego, głownie do mis i świeczników.
Doradzi ktoś, który wybrać? https://www.agencja-amk.pl/category/osprzet-i-akcesoria-do-tokarek-uchwyty-tokarskie (pomijam na razie SC3 i SC4).
Pozdrawiam

Offline Bober

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2019, 20:56:44 pm »
Na początku możesz toczyć bez uchwytu. Trochę więcej kombinowania ale można. Później dozbieraj kasy i najlepiej kup ten SC4 (też się do niego przymierzam). Lepiej kupić raz a dobrze.

Offline Jurek63

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2019, 06:26:24 am »
Witam
Używa ktoś może uchwytu tokarskiego firmy Luna i ma swoją opinię na jego temat.
https://www.elektro-met.pl/pl/p/Uchwyt-czaszowy%2C-tokarski-M33M24-100mm-20524-0104-LUNA/916
Dużo tańszy od Record Power
https://www.agencja-amk.pl/sc4-uchwyt-tokarski-sr-100-mm-z-przejsciowka-dobrana-do-tokarki-w-zestawie-art-62313-62572-62833-62826-62825.html
choć widzę, że jest promocja na niego.
Czy szczęki pomiędzy uchwytami Record Power i Luna są zamienne?
Dlatego o ten pytam, bo mam gwint M24x3 (stara rodzima Gomad)
Pozdrawiam Jurek

Offline Bober

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2019, 08:01:00 am »
Jeśli chodzi o gwint to zakładasz adapter (przejściówkę) i każdy uchwyt założysz.

Offline Jurek63

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2019, 07:54:23 am »
Jeden i drugi uchwyt ma możliwość założenia na gwint M24.
Chciałbym poznać jednak zdanie o uchwycie Luna.
Jest sporo tańszy, a wielkość ta sama 100mm, 435zł a 678zł
inaczej się go dokręca mocując materiał i może samemu będzie z tym problem.
I najważniejsze czy szczęki są zamienne pomiędzy uchwytami,
typowo do Luny nie znalazłem.
Jurek
 

BezimiennyJan

  • Gość
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 15, 2019, 19:48:45 pm »
Wstępnie szczęśliwy posiadacz DML 320. Podpowie ktoś coś amebie o systemie podziałowym? Jakiś link, film lub coś podobnego od podstaw? Instrukcja jakaś taka trudna w tym momencie...
Pozdrawiam

Offline Bober

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Wybór tokarki
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2019, 10:15:57 am »
Napisz coś więcej o tym systemie podziałowym, bo nie wiem o co chodzi.