Kwiecień 19, 2024, 20:11:21 pm

Autor Wątek: Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?  (Przeczytany 5347 razy)

Offline doberman2212

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?
« dnia: Grudzień 23, 2018, 10:58:15 am »
Witam zostałem szczęśliwym posoadaczem tej szlifierki kątowej: METABO Szlifierka kątowa WEV 10-125 Quick 1000W
I stojaka do szlifierki: WOLFCRAFT Stojak do szlifierki kątowej Ø 115x125mm.
Chciałbym nieraz dociąc drobne elementy drewniane(np na karmnik dla ptaków) a głównym moim założeniem jest bezpieczeństwo.

Chciałbym nabyć jedną z tych tarcz:

http://speedcuttergraff.pl

https://www.ceneo.pl/47616297#tab=click_scroll

https://www.narzedzia.pl/dysk-tarnikowy-skosny-premium-rotarex-black-mamba-r2-125-plus,29422.html

https://allegro.pl/tarcza-lancuchowa-do-drewna-125mm-proline-86012-i6949789551.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ds_rl=1256542&ev_campaign=_DIO_pla_dom_narzedzia&ev_adgr=Akcesoria+i+osprzęt&gclid=EAIaIQobChMIuZLk8de13wIVEOWaCh0LwAfIEAQYASABEgKz1PD_BwE&gclsrc=aw.ds



Czytałem dużo i nadal nie wiem która z tych tarcz jest najbezpieczniejsza do obróbki drewna na szlifierce?

Offline unimebel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2018, 15:07:52 pm »
żadna nie nadaje się do cięcia listewek

Offline hycel

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 633
    • Zobacz profil
Odp: Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2018, 15:29:24 pm »
Witam .
   Bałby się to do reki wziąć .
   Pozdrawiam .

Klo

  • Gość
Odp: Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2018, 17:06:11 pm »
Jak chcesz ciąć bezpiecznie, to kup najtańszą pilarkę ręczną i zamontuj ja do blatu lub jakąś pilarkę stołową. Do karmników precyzja nie jest potrzebna, więc również tanią.
A jak upierasz się przy kątówce, to tarcza z łańcuchem. Piłowałem taką "z ręki". Jest adrenalina. ;) Bez dokręconej do szlifierki rączki nie radzę brać się za piłowanie.
W stojaku na pewno będzie mniej hardcorowo, o ile tenże stojak solidnie przykręcisz do stołu.

Offline doberman2212

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2018, 21:15:16 pm »
Mam pytanie, broń boże się nie upieram, ale szlifierka ma regulację obrotów 2800-10500/min więc nawet jakbym monotwał niewłaściewe tarcze (do mniejszej ilości obrotów) to powinno być ok. Tego robić nie zamierzam, zamierzam ciąć na uchwycie.A nawet jakbym ciął z ręki to jak przykazano: Osłona,rączka okulary, rękawice.Każda z tych tarcz ma co najmniej limit 12000 obrotów, są opisane jako tarcze do szlifierki 125mm(nie do pił lub pilarek).Co jest z nimi nie tak, po co są one produkowne,opisane i sprzedawane jako tarcze do cięcia drewna.Może trzeba zawiadomić jakieś służby, iż te produkty nie powinny być dopuszczone do urzytku?

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 25, 2018, 12:41:06 pm »
Te tarcze są żeby du... Uratować jak nie masz nic pod ręką do ciecia a musisz coś uciac drewnianego. Żadna nie zastąpi piły do drewna. Ta z Boscha karbidowa  miałem zaszczyt używać.. Utniesz tym wszystko ale przy drewnie kopcila trochę. W jakimś bardziej seryjnym uzyciu miloim zdaniem kompletnie nie ma to zastosowania.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Cięcie drewna szlifirką kątową BHP jakie tarcze itp?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2018, 14:16:01 pm »
Te tarcze z linków mają różne przeznaczenie, albo przecinanie materiału albo obróbka ścierna.
Pisałeś o docinaniu drobnych elementów, więc ten dysk tarnikowy się do tego nie nada.
Do drobnych elementów, to te tarcze się nie przydadzą.
Na drobne elementy proponuje piłę japońską.