Marzec 28, 2024, 10:14:35 am

Autor Wątek: Jak uwydatnić ,podkreślić rysunek słojów.  (Przeczytany 3930 razy)

Offline Maraton

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Jak uwydatnić ,podkreślić rysunek słojów.
« dnia: Styczeń 13, 2020, 21:22:39 pm »
Witacje.
Szukam naturalnego środka ( w ostateczności sztucznego) do podkreślenia rysunku słojów. Generalnie drewno liściaste:brzoza ,olcha. Pomalowałem drewno brzozowe olejem lnianym,ale całe ściemniało. Chciałbym żeby pozostał naturalny kolor dla danego gatunku drewna,a tylko słoje zostały podkreślone wyraźniej.
Liczę na radę kolegów i żanek. Swoją drogą żadnej nie znam stolarki:)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: Jak uwydatnić ,podkreślić rysunek słojów.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2020, 23:34:13 pm »
ciężko będzie podbić tylko rysunek a nie cały kolor. Przecież tam nie ma mocnego kontrastu między słojami, to i nie ma co za bardzo podbijać. Pracując przy innym drewnie zauważyłem że ciekawy efekt daje podgrzanie-przez szlifowanie np.-  np. sęków czy ładniejszych elementów rysunku -ładnie to można wyciągnąć  stosując tarczę ścierną  zapchaną pyłem drzewnym:)  Ja na to wpadłem przypadkowo ,na sośnie, świerku, daglezji, czymkolwiek iglastym daje fajne rezultaty ,z liściastym jeszcze nie próbowałem.

Offline Maraton

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Jak uwydatnić ,podkreślić rysunek słojów.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2020, 21:15:23 pm »
Jutro spróbuję :) Swoją drogą masz rację. Słojów na brzozie nie ma praktycznie wcale ,a olcha też mizernie pod tym względem wygląda.Niedługo będę piaskował nową kantówkę  16x16 , to sprawdzę przy okazji efekt na słojach  w kilku gatunkach drewna. Kantówkę chcę postarzyć ,bo faktycznie stare osiągnęły zbyt wysokie ceny.Czytałem tutaj na forum,że piaskowanie daje dobre efekty. Miękkie części ścierają się bardziej ,a twarde zostają uwypuklone.Ciekawe jak wyjdzie.