Marzec 29, 2024, 05:43:05 am

Autor Wątek: Ile musi kosztować kątownik z poprawnym kątem prostym?  (Przeczytany 3360 razy)

Offline etet100

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Ile musi kosztować kątownik z poprawnym kątem prostym?
« dnia: Listopad 09, 2021, 08:18:34 am »
Witam. Szukam od dłuższego czasu kątownika stolarskiego 400mm ze stopką (najchętniej takiego z linijką). Kupiłem kiedyś jakiś taki troszkę lepszy (w każdym razie ładniejszy i kosztujący 10 razy więcej niż te marketowe co miałem wcześniej) no ale musiałem go oddać bo zero na skali było przesunięte o jakieś pół mm. Teraz kupiłem limita za 100 zł i nie zgadza się kąt. Na odcinku 400mm wychodzi mi z 1.5mm odchylenia.

Czy naprawdę wykonanie kąta prostego to taka kosmiczna technologia, że za 100 zł nie mogę kupić czegoś prostego? Nie oczekuje precyzji do 0.01 ani żadnych certyfikatów ale niedokładności w milimetrach to jednak już sporo.

Jest ktoś w stanie coś takiego polecić do powiedzmy 150 zł?

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Ile musi kosztować kątownik z poprawnym kątem prostym?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2021, 10:44:41 am »
idziesz do sklepu i kupujesz kątownik zgodny z normą DIN 875 i w zależności jaka jest Ci potrzebna precyzja taki sobie wybierasz.
Ja sobie kupiłem Wolfcraft uniwersalny kątownik i w Wolfcraft kątownik 3D
https://www.wolfcraft.com/products/wolfcraft/pl/EUR/Produkty/Narz%C4%99dzia-pomiarowe/K%C4%85townik-uniwersalny/p/P_5205
https://www.wolfcraft.com/products/wolfcraft/pl/EUR/Produkty/Narz%C4%99dzia-pomiarowe/K%C4%85townik-tr%C3%B3jwymiarowy-do-ucios%C3%B3w/p/P_5208

Do moich zastosowań wystarczają i jestem zadowolony.

Offline etet100

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Ile musi kosztować kątownik z poprawnym kątem prostym?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2021, 13:20:46 pm »
Te normy to niezły trop choć w moim budżecie się trudno zmieścić. Zastanawiam się też czy w przypadku tych najtańszych to nie będzie "chiński DIN875". Bo niestety nic droższego niż jakieś NEO TOOLS chyba nie kupię. Do bardzo okazyjnego dłubania w garażu to jednak drogo.

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Ile musi kosztować kątownik z poprawnym kątem prostym?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2021, 14:57:24 pm »
warto poszukać na rynkach, czasem na olx jest okazja. Warto też amazona śledzić polskiego i niemieckiego czasem są błędy przewalutowania i można za grosze kupić sprzęt.
Też można zerknąć na złomie, bo ludzie potrafią po rodzicach/dziadkach robić porządki i wyrzucają przeróżne rzeczy.
Zaraz będziesz mieć Black Friday i też mogą się pojawić różne oferty.
Sprawdź teraz jakie są ceny, gdzieś sobie zapisz i później szukaj czy gdzieś się pojawi taniej.
Ja sporo rzeczy kupuję w taki sposób. Czekam, aż gdzieś pojawi się promocja i wtedy kupuję.

Offline etet100

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Ile musi kosztować kątownik z poprawnym kątem prostym?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2021, 08:11:27 am »
Mi też nie chodziło o to żeby miesiącami szukać takich podstawowych narzędzi dla oszczędności kilku zł. Kupię chyba taki za 160 i zobaczę. Jeżeli będzie krzywy to najwyżej znowu oddam. Niestety nie jest to taki z linijką ale przynajmniej się bez powodu nie "rozreguluje" z czasem.