Marzec 29, 2024, 07:09:46 am

Autor Wątek: Jaki impregnat na płot  (Przeczytany 42161 razy)

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Jaki impregnat na płot
« dnia: Październik 04, 2015, 21:22:04 pm »
Przyszło zadać pytanie :-\ czym pomalować sosnowe sztachety ,żeby trochę postały :-\
Czytałem o różnych impregnatach,i naprawdę trudno (przynajmniej dla mnie)na coś się zdecydować.
Wspomniano raz na forum o impregnacie firmy Tenkos.
Kolega niedawno pomalował dom, ale trudno coś powiedzieć,czy dobra (za krótki czas po pomalowaniu) :-\
http://www.ac.teknos.pl/?pageid=H3826
http://www.ac.teknos.fi/?pageid=H3828
Dlatego prośba o zapoznanie się czy to godne uwagi -bo cena, jak to cena-bezcenna, nie ma nic za darmo :)
Myślałem też o Vidaronie -w zasadzie jestem w fazie poszukiwań ,co by tu jeszcze wziąć pod uwagę :P




Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2015, 01:12:58 am »
Ja proponuję Sadolin.

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2015, 17:43:11 pm »
Ja tez, wszystko sadolinem minimum 2 warstwy i pięć lat postoi, potem czymkolwiek byś nie pomalował to i tak trzeba odświeżyć

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2015, 22:58:03 pm »
Potwierdzam Sadolin, na razie 3lata i wszystko ok. nie trzeba poprawiać
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

kozio

  • Gość
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2015, 12:45:05 pm »
Ja działałem na drewnochronie i też wytrzymuje, ławka/huśtawka i stół na dworze już 7 lat
Ważne by dać wpierw impregnat penetrujący i jakiś kolor potem żeby chronił przed UV.

Sztachety na balkonie 1xbezbarwny i 3xkolor impregnat extra i 4 lata jest jak nowy, wystarczy umyć i się błyszczy ;)

pozdrawiam

Offline macieqmc

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 168
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2015, 19:42:25 pm »
Ja mam sztachety wymalowane 2 krotnie lakierobejca (niestety nie wiem jaka) a 3lata temu wymalowalem je sadolinem i jest naprawdę super. Teraz pracowałem na bondeksie ale zbyt krótko aby wyciągnąć wnioski. 
Wiem że jak miałem lakierobejca z altaksa która malowalem poręcz przez długi czas nie mogła się utwardzic ale po zamontowaniu i około 5 dniach było w miarę ok. Podejrzewam że była przemrorzona.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Stolarstwo moją pasją.
Pozdrawiam,

Krajmesel

  • Gość
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2015, 20:02:33 pm »
Ja bym proponował pomalować środkiem który wsiąka i po wyschnięciu nie robi twardej powłoki np.drewnochron kolorowy. Jak będziesz po kilku latach chciał odnowić to wystarczy przemyć wodą i pomalować. "Sadoliny" trza drapać do żywego. Sadolinem mam pomalowane 90% elementów drewnianych w chacjendzie na zewnątrz, i to co jest osłonięte od deszczu,słońca itp to ok. Ale np Barierki czy spody słupów po 5 latach odłazi i łuszczy się. Osobiście Sadolinem płotu bum nie okaleczał. ;)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2015, 20:13:34 pm »
Ja bym proponował pomalować środkiem który wsiąka i po wyschnięciu nie robi twardej powłoki

I to jest sedno problemu

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2015, 21:07:54 pm »
Vidaron ładnie wsiąka, bo jest rzadki i z teflonem, nie robi powłoki, chyba że się pomaluje 3-4 razy.
Ale niestety dość drogi litr zależnie od sklepu koło 20zł.
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2015, 21:41:58 pm »
Barierki czy spody słupów po 5 latach odłazi i łuszczy się
Dziwne. A może podłoże nie było przygotowane poprawnie, albo drewno było złej wilgotności?
Bardzo ważne o czym nie zawsze się mówi lub pisze, to aby materiał montowany na zewnątrz nie był malowany bezpośrednio po zamontowaniu.
Należy odczekać kilka tygodni po montażu, tak aby nabrał właściwej wilgotności. Czasami materiał jest za suchy,a wtedy będzie powiększał wymiar wraz ze zwiększaniem objętości, a wtedy powłoka może popękać. No i w drugą stronę, jeśli jest za mokry to po zamalowaniu zamykamu możliwość wydostania się nadmiaru wilgoci z drewna. Napierająca wilgoć ze środka w ołączeniu ze zmiejszeniem objętości drewna podczas wysychania spowodować może odparzenie powłoki i łuszczenie.
Oddżielnym kłopotem jest sytuacja jeśli dewno jest zaimpregnowane jakimś środkiem impregnującym. środki te mogą spowodować osłabienie połączenia powłoki lakierniczej lub malarskiej z drewnem cy to z powodu niezgodności chemicznej, czy z powodu zamknięcia porów w drewnie, a co za tym idzie osłabienie przyczepności powłoki.
W tym przypadku trzeba koniecznie odczekać jakiś czas przed malowaniem. Po angielsku ten czas czekania określa się słowem "weathering" i będę wdzięczny jęli podacie mi odpowiednik poski. Po prostu nie wiem.

Pozdrawiam

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 06, 2015, 21:58:04 pm »
Dla tego trzeba malować impregnatem elastycznym, np. Sadolin taki jest.
Jaki sens ma czekanie jak wilgotność powietrza zmienia się drastycznie w zależności od pory roku.
Latem płot wysycha na papier, jesienią chłonie wilgoć.
Dla tego dobrze jest zaimpregnować szczelnie suche drewno i liczyć na to, że w deszczowe dni za bardzo nie spuchnie.
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2015, 22:09:22 pm »
Ja nawiązywałem do problemu kolegi Krajmesel.

A to co napisałem to ma sens.
Lepiej zrobić raz a dobrze, nawet jeśli to trwa, niż mieć poważny problem za jakiś czas.

Ja z sadolinem nie mam problemów i polecam.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 06, 2015, 22:16:59 pm »
Paweł 46       Nie masz racji . Nie powinno się dawać drewna np 6% wilgotności , z racji że będzie  za suche . Ono jest super ale jak dociągnie do ok np.15% i dopiero jak kolega niżej pisał - malować .
Moim zdaniem , będzie ono lepsze od drewna suszonego z np wilgotności 30 %  na 15% , choć oba będą miały taką sama wilgotność , ale pierwsze już będzie zawierać mniej wody zwiazanej .

Offline Nero

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 06, 2015, 22:22:35 pm »
Sadolin albo Drewnochron.
Druga opcja nieco tańsza. Pierwsza opcja ładniejsza (według mnie) paleta kolorów.
W obu przypadkach nie lakierobejca tylko lazura albo impregnat koloryzujący, no chyba, że ma być naturalnie - wtedy impregnat bezbarwny.
Lakierobejca na zewnątrz zawsze będzie się łuszczyć po pewnym czasie i trzeba zdzierać aby zakonserwować ponownie.
Sadolin wprowadził jakis czas temu lazury na bazie żywic i wosków "Sadolin Garden" - używam go u siebie do wszystkiego co mam w ogrodzie. Od pierwszego użycia minęły już dwa sezony i nie stracił własciwosci. Woda skrapla się na nim jak na wosku - nie wsiąka.
Można stosować do drewna nieszlifowanego, z resztą tak nawet zaleca producent. Ja uzywam do każdego i działa tak samo, tyle że na szlifowanym tak nie wsiąka więc wczesniej impregnuję bezbarwnym.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2015, 22:26:50 pm wysłana przez Nero »

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Jaki impregnat na płot
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2015, 22:43:35 pm »
Paweł 46       Nie masz racji . Nie powinno się dawać drewna np 6% wilgotności , z racji że będzie  za suche
A gdzie ja napisałem dokładne procenty wilgotności ? ;) Dla mnie suche drewno to też 15% i takie staram się używać na zewnątrz.
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.