Marzec 29, 2024, 11:09:29 am

Autor Wątek: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa  (Przeczytany 32984 razy)

mily68

  • Gość
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 28, 2016, 22:21:24 pm »
Na pewno w jakiejś części tak jest ale to nie moja sprawa. Każdy zarabia jak może. Jeden stolarką, inny kręceniem filmików a jeszcze inny np. jako nauczyciel itp. Ważne, że uczciwie i na legalu.

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 30, 2016, 23:31:45 pm »
A to dorzucę tu też namiar na sklep z brzeszczotami , duży wybór - http://tommo.pl/44-brzeszczoty-wlosowe-130mm

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 01, 2016, 22:52:52 pm »
Ten post był też w innym wątku ale tu się też przyda .
I taka moja uwaga do właścicieli tych wyrzynarek z PROXXONa , owe wyrzynarki jak widzę mają tylko dwubiegową regulację pracy , i jak się nie mylę jest to uzyskane w sposób elektroniczny bo jest tam zwykły przełącznik elektryczny do przełączenia na na inny bieg .
Chyba lepszym rozwiązaniem jest płynna regulacja pracy , da się w taki sposób lepiej dobrać szybkość pracy brzeszczota do twardości i grubości drewna .
Taką płynną regulację można że tak napiszę dodać samemu do wyrzynarki baz naruszania konstrukcji i elektronicznych układów samej maszynki , wystarczy między kabel wyrzynarki a gniazdko sieciowe wpiąć sobie regulator mocy urządzeń elektrycznych , jak ktoś ma zacięcie elektroniczne może zmajstrować sobie samemu z gotowego zestawu np. https://sklep.avt.pl/avt1860.html  , da się tam też zamówić zmontowany KIT i wystarczy tylko dobudować gniazdko elektryczne do jakiego podepnie się wtyczkę z wyrzynarki i należy wyprowadzić kabel od owego regulatora do gniazdka sieciowego , i ma się wtedy płynną regulację pracy wyrzynarki .

Marek

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 02, 2016, 08:20:01 am »
Trzeba się upewnić, czy ten model regulatora nadaje się do silników indukcyjnych, gdyż takie są przy tych maszynkach. W opisie jest zaznaczone, że to regulator do silników komutatorowych.  Są też inne regulatory AVT z przeznaczeniem do silników indukcyjnych - najlepiej zadzwonić do producenta i zapytać.

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 02, 2016, 14:22:18 pm »
Amigorg , akurat ja mam wyrzynarkę DEDRA 7762 i przy niej jest silnik komutatorowy , więc może to być różnie w różnych wyrzynarkach , ale może i dlatego w tej mojej wyrzynarce jest płynna regulacja pracy , a w tych co są silniki bezkomutatorowe było by to zbyt problematyczne w produkcji i wymusiło większą cenę , a każdy dziś chce jak najtaniej wytwarzać a nie jak najlepiej .

Marek .

Offline jeremi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 21, 2016, 10:23:15 am »
Piszę tu  bo dobry temat o włosówkach dedry został zamknięty ale i temat jest dość uniwersalny...
http://tommo.pl/dla-hobbystow-uniwersalne/3059-brzeszczoty-wlosowe-zestaw-12-szt-r10.html - czy ktoś te brzeszczoty widział i używał?
Ewentualnie, czy z oferty tego sklepu może coś polecić do sklejki, oraz drugi model do grubego 4cm+ jesionu?
Niestety pan sprzedawca, pomimo tego że na stronie napisali że do każdego klienta podchodzą indywidualnie mnie potraktował bardzo nieindywidualnie i powiedział, że oni tym tylko obracają - nie doradzi mi brzeszczotu do twardego drewna... Nawet jak poprosiłem o zmierzenie grubości brzeszczotu to nie chciał mi pomóc.

No więc interesuje mnie coś do jesionu, 130mm, najlepiej grube - ok 1mm - żeby nie pękało co chwile...

Offline gonzales69

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 26, 2017, 23:26:54 pm »
Witam. Mam nadzieje ze ktoś odpowie na moje pytanie. Niedawno kupilem wyrzynarkę włosową dedra ded7762 mam problem z wycinanim napisow. probowalem w desce 30 mm. dodam ze wycinalem na brzeszczotach zaloczonych do wyrzynarki. przełozenie przeszczotu dosć kłopotliwe  jesli ktos chce wycinac  w srodku deski lub sklejki. |Dolna czesc brzeszsczotu musi byc odpowiednio wlozona  w zaczep bardzo ciezko to zrobic gdy w dodatku mamay miendzy nim materiał. Moze ktoś ma jais patent..moze ktoś ma taka wyrzynarke?

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil

Offline DM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 480
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 26, 2017, 23:59:46 pm »
Kwestia brzeszczotu

Offline Miklas80

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 27, 2017, 10:43:09 am »
Jak pierwszy raz podszedłem do tej wyrzynarki, to zniszczyłem wszystkie dedykowane brzeszczoty z dokupionego opakowania. Po zakupie brzeszczotów spiralnych problem zniknął. brzeszczoty bez sworznia da się w tej wyrzynarce zamontować tymi śrubkami z imbusem wkręcanym z boku mocowania, choć jest to b. upierdliwe. Już planuję przeróbkę mocowań, ale na razie pracuję na oryginalnych, da się.

Marek

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 27, 2017, 13:52:36 pm »
gonzales69 , więc sprawa wygląda tak z tym mocowanie brzeszczotów z sworzniami/przetyczkami .
W komplecie masz dwie małe śrubki imbusowe bez łbów M5 , nie ma o nich nic w instrukcji ale są .
Jedną należ zabezpieczyć brzeszczot na dole , w dolnym zawiesiu , jest to trochę upierdliwe bo otwór z boku jaki jest w plastikowym kołnierzu , pod stolikiem , [ jaki chroni to zawiesie przed naszymi paluchami i zbiera dodatkowo trociny przy cięciu ] jest mały i trudno tam dojść z kluczem imbusowym bo nie zawsze dolne ramie stanie na wprost tego otworu i trzeba kilka razy "cyknąć" załącznikiem aby dolne ramię było na wprost i dało się dojść do śrubki .
Jak chcesz pracować na tych brzeszczotach z sworzniami/przetyczkami to dobrze jest z końca brzeszczota który jest na górze mocowany wyszarpać ten sworzeń przetyczkę , da się to zrobić przy pomocy dobrych kombinerek lub innych kleszczy , wtedy masz dwa plusy , jedne możesz wiercić otwory do przewlekania brzeszczota o mniejszej średnicy , drugi plus to brak problemów przy przewlekaniu przez grubszy materiał nie haczy to nigdzie .
Zamiast tego sworznia/przetyczki na górnym końcu używałem wiertła 1mm , tylko ten koniec bez gwintu jest potrzebny i tego górnego końca nie trzeba dodatkowo blokować drugą z tych śrubek imbusowych M5 jakie są w komplecie , lepiej zostawić to tylko na tym wiertle po wyrwaniu tego sworznia/przetyczki .
Inny sposób to przeróbka jaką pokazałem w moim wpisie na temat tej wyrzynarki , wtedy ma się do wyboru wiele solidniejszych brzeszczotów niż te jakie są oferowane z sworzniami/przetyczkami [ ledwie 3 typy ] .

Marek .

I lepiej wpisz coś o sobie w temacie "Przedstaw się" bo starsi bywalcy tego forum nie dadzą ci spokoju plus szefostwo admini :) )))))
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2017, 13:55:32 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 27, 2017, 15:42:36 pm »
Zapomniałem jeszcze dopisać że w tej wyrzynarce Dedra7762 dobrze jest zdemontować osłonę brzeszczota  i widełki do który ta osłona jest mocowana , za osłonę dla oczu przed pękającymi brzeszczotami można używać lampę z szkłem powiększającym , ma się od razu lepszy widok na cięcie bo i lepiej oświetlone i powiększone , np tak jak jest tu na tym filmie -


Marek .

Offline kobzol1993

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 25, 2017, 18:00:09 pm »
A malujecie to czymś? Bo nie mam pojęcia czym malować płytę mdf jakiego typu farbą

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 25, 2017, 18:17:24 pm »

Offline Maeriss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 08, 2019, 18:33:42 pm »
Hej!
Odgrzebię wątek, bo mam dylemat czy zakup wyrzynarki włosowej ma sens.
Chcę wycinać kształty z deseczek o grubości od 1 do 3 cm, przy czym będzie to głównie brzoza, klon, może czasem coś innego. Czy wyrzynarka włosowa sobie w ogóle z tym poradzi? Cięłam tylko raz kiedyś grubą deskę sosnową na wyrzynarce Hegnera i jakoś powoli szło.
Jakie modele w ogóle wchodzą w grę? SZukałam czegoś wśród Proxxonów i patrzyłam na Hegnery. Aha, i wspominaliście coś w innym wątku, że trzeba patrzeć na mocowanie brzeszczotu, żeby nie był z tymi bolcami tylko jakoś inaczej ale nie mogę znaleźć w ogóle informacji i tym.