Maj 12, 2024, 01:10:56 am

Autor Wątek: Jak wykończyc dąb  (Przeczytany 11307 razy)

Offline suchy_5

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Jak wykończyc dąb
« dnia: Wrzesień 20, 2017, 14:24:24 pm »
Witam po długiej przerwie, na fotkach przedstawiam blat dębowy kuchenny sporo czasu temu znajomy zrobił rodzicom. Problem w tym polega aby go odnowic i nasuwa się pytanie jakimi to zrobic papierami posiadam szlifierkę taśmową i oscalacyjną proszę o pomoc . Oto fotki https://www.fotosik.pl/zdjecie/7d0f6916dea41a80, https://www.fotosik.pl/zdjecie/23d87159a755c5a4, https://www.fotosik.pl/zdjecie/4c1d06f8fe968d90 , olej już zakpiłem do tego debu

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2017, 17:07:08 pm »
Zakończ na numerze "150"

Offline amciek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 260
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2017, 09:37:20 am »
Mam dębowy blat na stole z klejonki i do jego odświeżenia kupiłem kiedyś zestaw festool surfix. Obejrzyj film na yt, ale mnie się wydaje, że tam zaleca papier 180 lub 220. Ale jakby Ci przyszło na myśl kupić surfix to nie polecam.

przemek77

  • Gość
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2017, 10:16:57 am »
Ale jakby Ci przyszło na myśl kupić surfix to nie polecam

Możesz to rozwinąć ? bo z kolei ja używam i jestem zadowolony .

Offline RobRob

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 915
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 30, 2017, 15:52:26 pm »
Przemek77 na konkurencyjnym forum które juz nie istnieje,tez było.narzekanie na ten olej

Klo

  • Gość
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 30, 2017, 16:05:05 pm »
Jak wykończyc dąb
Podlewać ropą albo inną chemią. ;D

przemek77

  • Gość
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 30, 2017, 19:40:49 pm »
na konkurencyjnym forum które juz nie istnieje

Ale się reaktywowało i jest z powrotem i chwalą ten olej . Narzekają tylko na cenę . Może kolega poda przyczyny , dla jakich się zniechęcił, to łatwiej będzie dyskutować . Zresztą kolego, jakie masz doświadczenie , ile m2 blatów wyolejowałeś olejami różnych producentów, żeby wyciągnąć takie wnioski . Bo  argumenty w stylu ,że to festool i " nie polecam , bo nie " jakoś do mnie nie trafiają :)

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 30, 2017, 19:44:14 pm »
techniki" masz na myśli ?

przemek77

  • Gość
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 30, 2017, 19:51:39 pm »
Tak, techniki .

Offline marcin6391

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2571
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 30, 2017, 19:58:47 pm »
niby tak... ale tyle wiedzy, która z "mantą" przepadła...

Offline amciek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 260
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 30, 2017, 21:13:28 pm »
Ale jakby Ci przyszło na myśl kupić surfix to nie polecam

Możesz to rozwinąć ? bo z kolei ja używam i jestem zadowolony .
Jestem fanem festoola, mam kilka ich narzędzi i z zapałem kupiłem ten zestaw do olejowania. Robiłem wszystko jak w instrukcji i na filmach yt, nawet byłem u dealera z tym problemem, który miałem.
A problem to taki, że np postawienie metalowej puszki po mleku dla dziecka robiło czarny ślad, jakby od przypalenia. Dawałem kiedyś nawet fotki na forum i bardziej doświadczeni  stwoerdzili, że to reakcja na/z garbniki. Postawienie szklanki z herbata, ciepłej powodowało pojawienie się jasnego koleczka. Doszło do tego, że miałem ładny dębowy blat na którym nic nie mogłem położyć bo zaraz był brzydki ślad. Gość od którego kupiłem ten blat dębowy na moje zdjęcia mówił, że pierwszy raz widzi. On używał jakiegoś innego oleju, nazwy nie pamiętam ale mówił, że nikt nigdy się nie skarżył i na pewno nie powinno być śladu od szklanki z ciepła herbata. Ja nie mogłem mieć do niego pretensji bo kupiłem surowy i sam go olejowalem właśnie tym surfixem. Doszło do tego, że kupiłem rotexa, oryginalne papiery z festoola ale bylo to samo.
Teraz czekam aż dzieci podrosna bo blat jest już pomalowany mazakami, farbami i utytlany czym się da więc jak przyjdzie pora regeneracji to skorzystam z rotexa, gabek z systemu ale olej kupię jakiś inny. Dlatego nie polecam bo u mnie po prostu było dużo problemów.

Offline amciek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 260
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 30, 2017, 21:15:17 pm »


na konkurencyjnym forum które juz nie istnieje
Zresztą kolego, jakie masz doświadczenie , ile m2 blatów wyolejowałeś olejami różnych producentów, żeby wyciągnąć takie wnioski .
Nie mam żadnego poza tym co widziałem na yt i w ulotce od dealera. Ale oczekuje, że jeśli robię jak w instrukcji to powinno być dobrze. A nie było.

przemek77

  • Gość
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 30, 2017, 21:22:02 pm »
Może faktycznie coś było z blatem . Wykonuję meble zarobkowo i używam tego oleju z powodzeniem . Dodatkowo mam kontakt z klientami, u których owe blaty były montowane i tylko w jednym przypadku blat był poniszczony w opisany przez Ciebie sposób . Podczas zgłaszania reklamacji, klientka przygotowując dziecku sok rozlała zawartość szklanki i po prostu to zostawiła, nie ścierając. Dodatkowo miała pretensje, że robiąc dziecku popcorn odstawiła gorący garnek na blat i zrobił się wspomniany czarny ślad, i komentarz : że zawsze w ten sposób korzystała z blatów i było ok . Zastosowałem na jej życzenie olej Osmo , który nie dosyć ,że był foch bo śmierdzi, to po okresie około 2 miesięcy była kolejna reklamacja . Ciężko odpowiedzieć na to pytanie . Kilku kolegów z forum także używa tych olejów i są zadowoleni .
Jakiego oleju festoola używałeś do blatów ? Są trzy rodzaje, do trzech różnych zastosowań .

Offline suchy_5

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 06, 2017, 08:21:41 am »
Witam panowie widzę że dyskusja się rozwija, ale teraz czy mam zacząc szlifierką taśmową i zakończyc oscalacyjną może pytanie jest banalne dla was ja tego nigdy nie robiłem, więc proszę mnie pokierowac aby tego blatu nie zniszczyc a dobrze zrobic.

Offline Strużyn

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • Zobacz profil
Odp: Jak wykończyc dąb
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2017, 11:19:09 am »
A może dawniej blat był pielęgnowany pronto. Słyszałem że pronto i jemu podobne lubi przechodzić przez lakier/olej i wchodzić głęboko w drewno. Na tyle głęboko, że po zeszlifowaniu nie daje się tego polakierować bo lakier zbija się w kropelki. Może olej też w taką powierzchnię słabiej potem wnika. Opisywała to dziewczyna, która podjęła się odnowieniu frontów kuchennych i po zeszlifowaniu lakieru nic nie chciało się tego trzymać mimo stosowania izolantów.

Jak pielęgnujecie blaty olejowane. Ja mam jakiś psikacz Osmo. Zastanawiam się czy woda z mydłem nie działałaby równie dobrze, a wychodzi nieco taniej.