Maj 05, 2024, 04:50:32 am

Autor Wątek: domek narzedziowy 4x3m  (Przeczytany 755 razy)

Offline tomaxcr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
domek narzedziowy 4x3m
« dnia: Luty 24, 2024, 19:29:06 pm »
Witam wszystkich, chciałbym się podzielić swoim pomysłem i zapytać was o zdanie. :)

Planuje budowę domku narzędziowego, nie duży, bo 4x3m, na płycie, która już jest wylana; drzwi 90, bez okna, pokrycie blachodachówką, kąt nachylenia dachu 35 stopni. Wysokość całkowita ok. 3.9m; dach obity OSB 12mm, elewacja deskowanie, bez ocieplenia ścian i dachu. Rygle na ścianach oczywiście będą.

zdjęcie w załączniku, nie umiem wstawić w wiadomości  :-\

Konstrukcja: słupki, podwalina, oczep, słupy kalenicy - c24 45x95mm; Krokwie - 60x140; płatew kalenicowa 60x140 podwójne.

Rozstaw słupków i krokwi jak widać. Oczywiście na tylnej ścianie nie ma słupków na rysunku, ale oczywiście będą. Budynek stawiany w 1 strefie wiatru i 3 strefie śniegu. Wiatry dość silne od strony frontu.

Moje wątpliwości, czy jętki są konieczne?
Czy mają sens miecze przy kalenicy?

Dzięki za każdy glos.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7554
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: domek narzedziowy 4x3m
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2024, 09:21:36 am »
Witam.
Czy planujesz dać płyty OSB na ściany?

Offline tomaxcr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: domek narzedziowy 4x3m
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2024, 16:41:36 pm »
Od środka nie wiem, od zewnątrz wiadomo wiatroizolacja i deska, będą oczywiście rozpórki miedzy słupki, i zastrzały

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7554
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: domek narzedziowy 4x3m
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2024, 21:31:35 pm »
Jętki to bym dał.
Na ściany od zewnątrz dałbym płyty OSB3, izolację i deskowanie. Płyty OSB ustabilizują konstrukcję i zapobiegną ryzykowi położenia domku przy silnym wietrze.

Offline tomaxcr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: domek narzedziowy 4x3m
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2024, 22:37:43 pm »
Dzięki, wezmę pod uwagę :) trochę zmieniam przekroje, wychodzi z obliczeń ze bardziej płaca sie krokiew 45x145, a im wyższa tym chyba lepiej

Offline tomaxcr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: domek narzedziowy 4x3m
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2024, 11:32:35 am »
Co do konstrukcji ścian jestem już pewien, ale w temacie więźby to jeszcze multum pytań.

Teraz staje się realne pokryjecie jednak gontem, na okres ok 3 lat potem blachodachówka (fundusze :( ).

Proszę o podpowiedź.
Wszędzie piszą że jętka powinna być zamocowana na wysokości 2/3 krokwi od stropu, ale u mnie te 2/3 wychodzi dość wysoko, czy tak jest oki? czy trzeba jednak niżej (przekrój krokwi 45x145, pokrycie z osb, papa i gont.)

Oglądałem parę filmików z których wynikało, że jeśli jętka jest niżej to lepiej spełnia swoją rolę.

Dziękuje