Kwiecień 19, 2024, 01:49:38 am

Autor Wątek: Imadło stolarskie  (Przeczytany 2783 razy)

Offline sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Imadło stolarskie
« dnia: Czerwiec 13, 2014, 18:47:07 pm »
Witam.
Jako iż jestem użytkownikiem forum już od jakiegoś czasu postanowiłem podzielić się moją realizacja imadła przykręcanego do stołu.
Imadło wykonałem z tego co było ,,pod ręką" i tak użyłem na szczęki drewna ze starej ościeżnicy (niestety tylko sosna), a mechanizm wykonałem ze stali. Użyłem śruby trapezowej ze starego podnośnika samochodowego i prowadnice wykonałem z rurki 1/2" i 3/4", całość połączona w dwa elementy.
Szczęki po wykonaniu otworów przykręcone do konstrukcji, można potem wymienić na nowe z lepszego materiału. Zaletą jest mechanizm który szybko się reguluje przestawiając położenie zaczepu (śruba jest wahliwa i podnosi się zmieniając położenie zaczepu).

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Imadło stolarskie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2014, 23:42:56 pm »
No takiej regulacji jeszcze nie widziałem. Ciekawe i duży zakres.

Ale... minus taki, że nie masz gdzie deski w pionie złapać porządnie (tylko w poziomie). Zobacz docisk Amigorga np.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Imadło stolarskie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2014, 10:31:05 am »
W pionie deskę mogę złapać do 17 cm szerokości, tak wymusza rozstaw między śrubą a prowadnicą.
Amigorg zastosował u siebie dwie śruby bez prowadnic co dyskwalifikuje mój typ docisku.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Imadło stolarskie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2014, 11:12:32 am »
Łapiesz z boku to nawet o wiele szersze płyty możesz przycisnąć , wystarczy podeprzeć z drugiego końca  :)

Offline sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Imadło stolarskie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2014, 11:50:40 am »
Zgadza się i tu zamierzam dorobić te ,,dystanse" z listewek z filmu który Jarek przedstawił.