Maj 19, 2024, 03:02:04 am

Autor Wątek: Uchwyto-Imadło-Strugnica na blacie zwykłego stołu  (Przeczytany 2338 razy)

Offline zedi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Uchwyto-Imadło-Strugnica na blacie zwykłego stołu
« dnia: Styczeń 31, 2017, 09:25:14 am »
Hej, ponieważ niedawno zająłem się pracami w drewnie, a potrzebowałem coś co na szybko pozwoli rozpocząć zabawę (i w miarę niskim budżetem) to wymyśliłem uchwyt do mocowania materiału na posiadanym aktualnie stole.

Założenia były następujące:
-brak nadmiernej ingerencji w aktualnie posiadany blat
-możliwość stabilnego zamocowania elementów do strugania
-brak imadła więc musi pełnić rolę zaciskową
-możlwiość wykonania w jeden wieczór
-koszt materiałów - do 100 PLN

Potrzebne materiały:
-pręt 20x20 mm (może być profil, niekoniecznie w/w wymiarów) o długości około 2,5x szerokość blatu stołu
-4 mufki M8x40 lub inne
-1m pręta gwintowanego
-5x śrub M10 do mocowania do blatu i mocowania stopera.
-2x podkładka M8 powiększana
-6x nakrętek M8
-kątownik drewniany, narożny 30x30 mm o długości około 2,3x szerokość blatu ( do osłonięcia metalowych prowadnic - by noże struga czy dłuta były bezpieczne)


Narzędzia:
-Spawarka + kilka elektrod
-Gwintownik M10 + wiertło 8,5
-Wiertło 10mm - do otworów pod różne odległości stopera
-mały strug by dopasować kątownik do prowadnic
-klej by osłonę prowadnic przykleić (ja użyłem chwilowego titebond)

W sumie zdjęcia oddają całość pomysłu.
Prowadnica zewnętrzna jest przymocowana na stałe do stołu, prowadnica wewnętrzna jest ruchoma - jak szczęki w imadle, śrubami od spodu blatu jedynie reguluję luz dla ruchomej prowadnicy.
Dzisiaj wieczorem jeszcze zrobię zdjęcia po oklejeniu prowadnic sosnowym narożnikeim i dorobieniu stopera z kawałka bukowego klocka, w którym nagwintowałem normalnym gwintownikiem gwint M10 i ku mojemu zaskoczeniu dobrze on trzyma.

Na początek daje radę takie mocowanie, nie jest mega poręczne ale za to bardzo stabilne (do strugania desek narazie testowałem). Jego wadą jest, że przy mocniejszym zaciśnięciu prowadnice idą w łuk pod siłą docisku ale narazie nie było potrzeby by tak mocno zaciskać w praktyce - trzymają dobrze.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2017, 09:28:32 am wysłana przez zedi »

Offline robson

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1655
    • Zobacz profil
Odp: Uchwyto-Imadło-Strugnica na blacie zwykłego stołu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2017, 09:53:38 am »
Super  :) czy przy tak długich szczękach  można zamocować krótki element?
może warto było by wyłożyć szczęki czymś absorbującym zgniatanie ?

Offline zedi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Uchwyto-Imadło-Strugnica na blacie zwykłego stołu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2017, 10:47:59 am »
W sumie następnym razem to zrobiłbym to z profilu/pręta prostokątnego np 2x4 cm i dłuższym bokiem położył na stole - to by znacznie ograniczyło zginanie. Do strugania najważnieszy jest "stoper" który zapobiega wysunieciu elementu i on robi całą "robotę".
Jak zastosowałem sosnowy narożnik to nie potrzeba duzo sily sciskajacej by było to stabilne, najkrótszy narazie testowany element miał 20 cm długości i 5 cm wysokości i do strugania jest OK.
Ale w sumie mogłbym sprawdzić jak utrzyma klocek 10x10x10 cm na środku i to byłoby miarodajny test - spróbuję wieczorem.

Offline gargul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
Odp: Uchwyto-Imadło-Strugnica na blacie zwykłego stołu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2017, 21:26:37 pm »
śruba trapezowa powinna się bardziej sprawdzić niż szpilka budowlana, się nakręcisz strasznie przy takim skoku gwintu

Offline zedi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Uchwyto-Imadło-Strugnica na blacie zwykłego stołu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2017, 01:29:10 am »
Tak, dodatkowo trapezowa lepiej chyba radziłaby sobie w zapyleniu.
Ale to miało być szybkie i tanie rozwiązanie. I na kilka miesięcy póki nie złożę porządnego stołu z imadłami.
A na szybką zmianę otwarcia szczęk używam wkrętarki ;)

Offline gargul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
Odp: Uchwyto-Imadło-Strugnica na blacie zwykłego stołu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2017, 18:16:08 pm »
Ja już planuje stół czekam tylko na pogodę lepszą żeby zacząć ciecie i skręcanie.
Na blat i nogi mam parę murłatów lub krokwi, zobaczę co lepsze po zdjęciu plandeki na działce - wysezonowane mam nadzieje bo leża już parę lat zabezpieczone impregnatem i zakryte.
Co do imadeł na razie ze względu na koszta zrobię pierwsze na próbę, śruba trapezowa fi 24 50cm plus nakrętka już są (koszt z wysyłką 50 zł)
W załączonym rysunku chyba najprostszy model do realizacji na pierwszy raz